کد: 13951029222764750

در دیدار آخوندی و وزیر سوری مطرح شد

آمادگی مشارکت دربازسازی مناطق تخریب شده سوریه

کد: 13951029222764750

https://goo.gl/BnUJwa

، تهران ، (اخبار رسمی): عباس آخوندی دردیدار با وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه از آمادگی ایران برای برنامه‌ریزی در جهت بازسازی شهرهای تخریب‌شده سوریه خبر داد و گفت: افزایش سطح همکاری‌های دوجانبه در دستور کار دو کشور قرار دارد.

آمادگی مشارکت دربازسازی مناطق تخریب شده سوریه

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی  وزارت راه و شهرسازی، ظهر امروز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با ادیب میاله وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه دیدار گفت‌وگو کردند.

افزایش سطح همکاری‌های دوجانبه، برنامه‌ریزی برای بازسازی سوریه و کمک ایران در پروژه‌های بازسازی این کشور، ایجاد کمیته‌های مشترک بازرگانی و اقتصادی، ایجاد نمایشگاه دائمی برای ارائه محصولات دو کشور و افزایش روابط حمل و نقلی دو کشور ازجمله موضوعات مورد گفت‌وگو بین روسای کمیسیون مشترک ایران و سوریه بود.

وزیر راه و شهرسازی در این دیدار با استقبال از پیشنهادهای سوریه مبنی بر ارتقای روابط تجاری، فنی و بازرگانی درسطح روابط سیاسی، گفت: ایران آمادگی کامل برای برنامه‌ریزی درجهت بازسازی شهرهای تخریب‌شده سوریه را دارد.

آخوندی بابیان اینکه میزان خسارت و خرابی زیرساخت‌ها در سوریه قابل‌توجه است، گفت: بخش گسترده‌ای از خدمات زیربنایی در بخش راه‌ها، دریایی، فرودگاه‌ها، آب و نیروگاه‌ها دچار تخریب‌شده است.

وی بابیان اینکه ایران تقریباً چنین تجربه‌ای درجنگ هشت‌ساله دارد از آمادگی کامل ایران برای کمک به بازسازی سوریه خبر داد و گفت: در زمینهٔ خدمات فنی و مهندسی و هم‌چنین در حوزه حمل‌ونقل آمادگی همکاری داریم. ضمن اینکه پیشنهاد می‌کنیم سوریه در گام نخست نسبت به ثبت این خرابی‌ها در سازمان ملل اقدام نماید و در گام بعدی ایران برای تهیه برنامه عملیاتی برای بازسازی سوریه مشارکت خواهد کرد.

وی مسئله امنیت در سوریه را مشکل اصلی برای حضور بخش خصوصی ایران در این کشور دانست و گفت: فعالیت برای مشارکت بخش دولتی در این شرایط بیشتر مهیاست. ضمن اینکه ایران آمادگی دارد تا تمدید توافقنامه تجاری بین دو کشور را در دستور کار قرار دهد.

مسئول کمیسیون مشترک ایران و سوریه بابیان اینکه مدت‌های زیادی است که این کمیسیون تشکیل نشده است، گفت: باید مقدمات تشکیل و از سرگیری جلسات این کمیسیون فراهم شود. ایران آمادگی دارد که با فوریت این کمیسون تشکیل شود.

آخوندی هم‌چنین خواستار تعیین تکلیف حساب‌های قراردادهای پیشین شد و گفت: در این صورت، شرکت‌های ایرانی با نگاه به خوش‌حساب بودن سوریه به حضور در این کشور دلگرم خواهند شد.

ادیب میاله وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه نیز با اعلام استقبال دمشق ازافزایش همکاری‌های اقتصادی تجاری و عمرانی با ایران، گفت: تمدید توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور باعث خوشحالی سوریه است.

وی بابیان اینکه به‌عنوان دولت سوریه اعلام می‌کند خواستار و علاقه‌مند به ارتقای روابط بازرگانی، تجاری و فنی با ایران هستیم، افزود: حجم فعلی صادرات سوریه به ایران کمتر از یک‌میلیون دلار و حجم صادرات ایران به سوریه بالغ‌بر ۷۵۰ میلیون دلار است که نشان از اشتیاق سوریه به همکاری تجاری و بازرگانی با ایران دارد.

ادیب میاله افزود: فقط نباید به تبادل تجاری بسنده کنیم و باید در پروژه‌های صنعتی نیز همکاری‌های مشترک را آغاز کنیم. دولت سوریه آماده است تا هرگونه تسهیلات را برای شرکت‌های ایرانی فراهم کند.

ادیب میاله بابیان اینکه جنگ در سوریه دشمنان و دوستان دمشق را آشکار کرده است، گفت: تجارت با ایران اولویت سوریه است و برای نشان دادن حسن نیت خود تسهیلات فراوانی را برای بازرگانان ایرانی قرار داده‌ایم و خواستار آن هستیم که تهران نیز بر اساس توافقنامه تجارت بین دو کشور چنین تسهیلاتی را در اختیار بازرگانان سوری بگذارد.

وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه هم‌چنین خواستار کمک‌های عمرانی ایران به سوریه برای بازسازی این کشور شد و گفت: سوریه خواستار ارتقای روابط حمل‌ونقلی در سطح دریا و هم‌چنین هوایی است. در زمینهٔ حمل‌ونقل نیازهای فراوانی داریم. جنگ تمامی زیرساخت‌ها را در سوریه از بین برده است و در ارتباط با ساخت و بازسازی راه‌آهن، ساختمان و فعالیت‌های عمرانی نیازمند کمک ایران  هستیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.