اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951111229284750

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد

نباید پلاسکو به تراژدی تک‌ساختمان محدود شود

کد: 13951111229284750

https://goo.gl/e4B0TE

، تهران , (اخبار رسمی): وزیر راه و شهرسازی با اشاره به صدور مجوز احداث ۲۷۵ برج در معابر زیر ۱۲ متر و سه برج در معابر کمتر از ۶ متر گفت: نگران این موضوع هستم که حادثه پلاسکو به تراژدی تک ساختمان محدود شود و مساله‌ی اصلی که تخطی مدیریت شهری از قوانین و مقررات است را فراموش کنیم.

نباید پلاسکو به تراژدی تک‌ساختمان محدود شود

 به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی  اظهار کرد: مساله آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را نباید به یک ساختمان یا سازمان آتش‌نشانی تنزل داد بلکه مساله‌ اصلی مربوط به نحوه مدیریت شهری در ایران است. من چه در این دوره و چه در دوره‌ پیشین که مسئولیت وزارت مسکن و شهرسازی را بر عهده داشتم این بحث را مطرح می‌کردم که معضل ما در کلان‌شهرهای ایران و مشخصا تهران مساله شهرفروشی و فروش ضابطه است.

مدیریت شهری ضوابط را برای ایجاد درآمد می‌فروشد

وی ادامه داد: هر قانون، ضابطه، مقررات شهرسازی و مقررات ساختمانی که وضع کنید باید ضمانت اجرایی داشته باشد. اگر قرار باشد مدیریت شهری بتواند این ضوابط را برای ایجاد درآمد برای شهرداری بفروشد، دیگر نمی‌دانم چه پاسخی به سوالات مطرح شده درباره حادثه پلاسکو بدهم.

صدور ۲۷۵ مجوز ساختمان بلندمرتبه در معابر ۶ تا ۱۲ متر

وی افزود: اساسی‌ترین بحث من این است که این موضوع را نمی‌توان به تک ساختمان‌ها تقلیل داد بلکه باید به نظام توسعه شهری برگرداند. وقتی به آمار نگاه می‌کنیم برای معابر بین ۶ تا ۱۲ متر شهر تهران ۲۷۵ مجوز احداث بنای بیش از ۱۱ طبقه و حتی در معابر کمتر از ۶ متر ۳ مجوز ساختمان بلندمرتبه صادر شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: وقتی چنین وضعی داریم تصور تک بنا نمی‌دانم چه تصوری است که به آن می‌پردازیم. به نظر من اصلی‌ترین مساله ما بازنگری در نظام مدیریت شهر و حاکمیت قانون در ایران است. زمانی در ایران بحث حاکمیت قانون مطرح شد که عده ای موضوع را به سخره گرفتند و از کنار آن گذشتند. بر همین اساس اوایل وقتی صحبت از تراکم‌فروشی می‌شد آن را نوعی جرم آشکار تلقی می‌کردند اما بعدها از شدت تکرار تبدیل به مساله‌ای عادی شد.

نصف بودجه شهرداری از تراکم‌فروشی است

آخوندی با اشاره به بودجه‌ شهرداری تهران تاکید کرد: بودجه سال ۱۳۹۶ شهرداری تهران که چندی پیش توسط شورای شهر به تصویب رسید حدود ۱۸ هزار میلییارد تومان است که در آن نوشته شده درآمد حاصل از محل فروش تراکم ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان. با این وضع اگر شما ضابطه قرص و محکمی برای تک بنا بگذارید، چه نتیجه ای می‌گیرید؟

وی ادامه داد: پایه بسیار قرص و محکم زندگی مدرن، حاکمیت قانون و نظارت عمومی بر اجرای قانون است. یعنی کسی جرأت نمی کند در زندگی مدرن از قانون تخطی کند ولی وقتی در یک شهر این‌طور قانون فروخته می‌شود در این بستر هرچه ضابطه هم بگذارید دردی را دوا نمی‌کند. به همین دلیل لازم است مقداری از تک بنا به ساختار محیطی برگردیم که این اتفاقات در آن رخ می‌دهد. البته تک بنا هم مهم به عنوان موضوعی ثانویه مهم است اما مساله‌ی اصلی جای دیگری است.

کلان‌شهرهای ایران درگیر مساله شهرفروشی هستند

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که معضلات مدیریت شهری مختص تهران نیست، خاطرنشان کرد: در همه کلان‌شهرها از جمله شیراز، اصفهان و مشهد شاهد چنین وضعیتی هستیم. در اصفهان کنار میدان نقش جهان یک بنای بلندمرتبه ساختند. زمانی هر جای شهر مشهد وارد می‌شدید گنبد امام رضا (ع) به عنوان یک نگین دیده می‌شد اما الان به دلیل احداث ساختمان‌های بلندمرتبه در اطراف حرم باید کلی بگردیم تا گنبد را پیدا کنیم. سال گذشته در همین مشهد ساختمانی دچار آتش‌سوزی شد که نتوانستند ساختمان را نجات دهند.

آخوندی، زندگی مدرن شهری در ایران را دچار اختلال کلی دانست و افزود: من نگرانم که داستان پلاسکو به سمت یک ساختمان هدایت شود و بعد هم در تراژدی آتش‌نشانان که واقعا جانفشانی و فداکاری کردند خلاصه شود. آتش‌نشانان از جان مایه گذاشتند اما باید از این موضوع که حادثه پلاسکو را در یک تراژدی خلاصه کنیم و مساله‌ی اصلی را به فراموشی بسپاریم پرهیز کنیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان