اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951121233975371

رئیس کل بانک مرکزی:

برجام هزینه های تجارت خارجی را کاهش داد

کد: 13951121233975371

https://goo.gl/Amh1q1

، تهران , (اخبار رسمی): رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به دستاوردهای پسابرجام گفت: در شرایط تحریم حداقل ۱۵ درصد هزینه کشور در حوزه تجارت خارجی افزایش یافته بود که با گشایش‌های ایجاد شده این هزینه کاهش می‌یابد. از دیگر بازتاب‌های برجام، افزایش صادرات نفت کشور بود که دو برابر شده است.

برجام هزینه های تجارت خارجی را کاهش داد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ولی اله سیف در جلسه شورای اداری که در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه تشکیل شد، با ترسیم شرایط نظام بانکی کشور قبل از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک گفت: پیش از برجام روابط کارگزاری بانک های کشور قطع بود، اما اکنون ارتباطات کارگزاری با بانک های بین المللی در شرایط مناسبی قرار دارد. در شرایط تحریم مجبور شدیم به دلیل بسته شدن ارتباطات کارگزاری، ارائه خدمات مورد نیاز بازرگانی خارجی را به سمت شبکه‌های صرافی هدایت کنیم، اما اکنون فضا به‌گونه‌ای است که این فعالیت‌ها باید به نظام بانکی برگردد. زیرا ارائه خدمات توسط نظام بانکی به حوزه تجارت خارجی ویژگی‌های مثبتی همچون هزینه کمتر و ریسک پایین‌تر را دارد.

وی افزود: اگرچه در موضوع برجام شاهد بدعهدی های آمریکا بودیم و این کشور به همه تعهدات خود عمل نکرده است، اما نباید دستاوردهای مثبت برجام را نادیده گرفت و در انعکاس این دستاوردها جفا شود.
سیف ایجاد آرامش در بازار را نیز نتیجه اقدامات اقتصادی مثبت دولت دانست و گفت: امروز فضا به‌گونه‌ای است که فعالان اقتصادی کشور می‌توانند تصمیمات بلندمدت بگیرند که نیاز اقتصاد ماست.
وی کاهش نرخ تورم را از دیگر دستاوردهای دولت برشمرد و با بیان نرخ تورم 8.6 درصدی در دی ماه سال جاری گفت: پس از ۲۵ سال امسال اولین سالی  خواهد بود که نرخ تورم تک‌رقمی در کشور را تجربه می کنیم .
سیف با اشاره به رشد اقتصادی ایجاد شده در کشور، گفت: پیشران‌های اقتصادی نشان می‌دهد سال ۹۶ سال بهتری به لحاظ شرایط اقتصادی خواهیم داشت.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به وضعیت نظام بانکی کشور گفت: نظام بانکی ما دچار تنگنای مالی است و بخش عمده منابع نظام بانکی به تدریج به دارایی‌های منجمد تبدیل شده است. منابع محدود بانکی باید به صورت اثربخش هزینه شود. لازم است منابع محدود را در فعالیت‌هایی که بازده بیشتری دارد و اشتغال و رونق تولید را به دنبال دارد، صرف کنیم.
وی به طرح رونق تولید و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: در قالب این طرح ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی کشور به ۲۱ هزار واحد پرداخت شده که همین امر جنب و جوشی در شهرک‌های صنعتی ایجاد کرده است. البته در این طرح قرار نیست منابع بانکی صرف واحدهایی شود که توجیه اقتصادی نداشته یا محصول‌شان بازار فروش ندارد؛ باید منابع محدود بانکی را اثربخش هزینه کنیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 18 مرداد ماه 1339 تأسیس گردید. برخی از وظایف بانک مرکزی عبارتند از حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه