اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951221243734750

ایرباس ۳۳۰ ایران‌ایر به زمین نشست

کد: 13951221243734750

https://goo.gl/Pjwqe3

، تهران , (اخبار رسمی): دومین هواپیمای ایرباس، مدل 330 سری 200، ساعت 3 بامداد به وقت فرانسه، فرودگاه تولوز را به مقصد ایران ترک کرد و با شماره پرواز همای 700 ساعت 8 و 57 دقیقه صبح در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

ایرباس ۳۳۰ ایران‌ایر به زمین نشست

به گزارش اخبار رسمی به نقل از وزارت راه و شهرسازی، یکی دیگر از اهداف برجام به ثمر نشست؛ صبح امروز، هواپیمای ایرباس، مدل 330 سری 200 به ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)  اضافه شد. هواپیما، روز گذشته در شهر تولوز فرانسه به طور رسمی به خلبانان و کادر پروازی ایران ایر تحویل داده شد و امروز صبح در ایران به زمین نشست. ایرباس ۳۳۰ ایران ایر که از چند روز قبل فرآیند نام گذاری، ثبت رسمی و رنگ‌آمیزی آن در فرانسه آغاز شده بود، به طور رسمی به مسئولان ایران‌ایر تحویل داده شد تا صبح امروز وارد تهران شد.

این هواپیما 238 صندلی، 32 صندلی بیزینس کلاس و 206 صندلی اکونومی کلاس دارد که برای مسافت‌های دور کاربرد دارد. دراین هواپیما کادر پروازی ایران ایر و «فرهاد پرورش» مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و «اصغر فخریه کاشان» مشاور وزیر راه وشهرسازی در امور بین الملل حضور داررند.

با لغو تحریم‌ها علیه ایران و امضای قرارداد خرید 200 فروند هواپیمای جدید برای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نوسازی ناوگان هوایی ایران وارد عرصه جدیدی شد. نخستین فروند هواپیمای ایرباس از نوع 321 عصر روز پنجشنبه بیست وسوم دی ماه 1395 وارد ناوگان هوایی ایران ایر شد و پروازهای خود را در مسیرهای داخلی و خارجی آغاز کرد.

در مجموع شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران قرارداد خرید 100 فروند هواپیما را با شرکت اروپایی ایرباس و 80 فروند را با شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ امضا کرده و قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای 70 نفره نیز با شرکت ATR یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ایرباس بزودی نهایی می‌شود.

اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت‌های هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد. با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت‌های بوئینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید و درنتیجه قرارداد حدود 10 میلیارد دلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما به امضا شد.

بر اساس این قرارداد، ایران ایر 46 فروند هواپیما 321 از ایرباس خریداری می‌کند. همچنین ایران ایر 38 فروند ایرباس از نوع 330 تحویل می‌گیرد که 253 صندلی دارد و در مجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از 11 هزار و 400 صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.

براساس قراردادی که ایران ایر با بوئینگ منعقد کرده قرار است نخستنی فروند از این هواپیماها در 2018 به ایران ایر تحویل شود. شرکت ای تی آر نیز قرار است از 20 فروند هواپیمای 72 نفره 3 فروند آن را در آینده نزدیک تحویل ایران ایر دهد.

خرید همه این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک است و ایران ایر 85 درصد منابع مالی آن را از فایناس خارجی و 15 درصد آن را از منابع داخلی خود تأمین خواهد کرد.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده تا پیش از پایان سال جاری سومین هواپیمای خریداری شده به ایران خواهد رسید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان