اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970321299838981

چگونه یک تحقیق و مقاله جذاب بنویسیم

کد: 13970321299838981

https://goo.gl/jGk8Vh

، گرمی , (اخبار رسمی): اگر شما دانشجو یا علاقه‌مند به پژوهش هستید حتماً می‌دانید که این روزها تنها راه طی کردن مسیر تحصیلات تکمیلی تسلط به مقاله‌نویسی است.

چگونه یک تحقیق و مقاله جذاب بنویسیم
عواملی که می تواند برای مخاطب یک مقاله را جذاب و یک مقاله ارزشمند کند

خیلی از کسانی که می‎خواهند مقاله علمی یا پژوهشی بنویسند تفاوتی بین این دو قائل نیستند در بسیاری از مقالاتی که حتی در نشریات معتبر منتشر می‎شود اساساً کار تحقیقی انجام نشده است

پیش از نوشتن مقاله باید دانش کافی در یک حوزه مشخص داشته باشید. اگر دانشجو هستید، استادتان از نظر علمی پشتیبانی‌تان می‌کند. همچنین باید یک ایده خوب و دسته اول داشته باشید.

برای این کار می‌توانید مقاله‌های افراد برتر در حوزه مورد علاقه‌تان را دنبال کنید. این به شما کمک می‌کند تا با پرسش‌های باز در آن حوزه آشنا شوید و به آن‌ها بپردازید.

یک جمله قدیمی است که می‌گوید اگر می‌خواهید موفق باشید فقط کافی است کارهایی که افراد موفق انجام داده‌اند را تکرار کنید. برای اینکه مقاله نویسی را شروع کنید باید ابتدا مقالات بسیاری را در حیطه خودتان بخوانید.

انتخاب موضوع
برای اینکه ببینید که چگونه مقاله بنویسیم، اول موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و می‌توانید برای حداقل یک الی دو هفته بر آن تمرکز کنید. اگر موضوع بزرگی را در نظر دارید، آن را کوچک‌تر کنید.

مثلا به جای نوشتن مقاله‌ای درباره‌ی چگونگی دکوراسیون خانه، موضوع خود را به چگونگی دکوراسیون خانه به سبک سنتی و با کم‌ترین هزینه تغییر بدهید. هر چقدر موضوع مقاله جزئی‌تر باشد، راحت‌تر می‌توان تمامی جنبه‌های آن موضوع را پوشش داد.

ساختار کلی: 
مطالعات غیر منظم حتی در موضوع خاص وقت تلف کردن است. مطالعات باید در راستای تهیه پلان و همراه با یادداشت باشد. بهترین منبع برای الگوگیری در تهیه پلان، کتاب‌ها و مقالات هستند که اگر چند کتاب یا مقاله بخوانید چارچوب اصلی را می‌یابید.

جمع آوری و تهیه منابع:

با مطالعه اجمالی در موضوع مورد تحقیق در مرحله نخست کتاب‌ها بعد مقالات، آراء و... را طبق شماره لیست کنید و براساس همان لیست مطالعه و فیش برداری کنید.

در لیست منابع باید هر منبع با تمام مشخصات از قبیل نام کتاب، نام نویسنده، جلد، مترجم، ناشر، نوبت چاپ، محل نشر، سال نشر، بیاید و شماره‌گذاری شود.

ارجاع‌ها (پاورقی‌ها یا پانوشته‌ها)

یادتان باشد که ارجاع دادن به منابع و آثار دیگران، ارزش کار شما را نه تنها کم نمی‌کند بلکه بر گران‌سنگی آن می‌افزاید و نشان می‌دهد که شما برای تهیه آن به اندازه کافی زحمت کشیده‌اید.

نوشتن متن:

یکی از راه‌ها برای اینکه ببینیم که چگونه مقاله بنویسیم، تحقیق کردن است. تحقیق به مقاله‌ صحت و اعتبار می‌بخشد. اطلاعاتی که می‌توانید برای نوشتن مقاله استفاده کنید عبارتند از:

- آمار و ارقام

- نقل‌قول‌های افراد سرشناس

- تعاریف

- حکایات (منظور حکایات کوتاه و گویا درباره‌ی خود یا افراد دیگر)

- نقل‌قول‌ها و مثال‌هایی از افرادی مثل خوانندگان مقاله یا از کتاب‌های شناخته‌شده‌ی آن موضوع

- ارجاعات از سایر رسانه‌ها (فیلم، تلویزیون، رادیو)

- ابزارها، منابع یا محصولات سودمند (اگر فراوان باشند، به فکر ایجاد یک نوار کناری باشید)

- ارجاعات به مکان‌ها یا رویدادهای محلی (اگر انتظار مقاله محدود به یک منطقه‌ی خاص باشد)

هر چیزی که برای تحقیق لازم دارید را جمع‌آوری کنید و در یک پوشه، چه فیزیکی و چه الکترونیکی، قرار بدهید.

پیشگفتار 

به طور خلاصه در مقدمه به مباحث قابل ذکر در پیشگفتار، اشاره کرده ‌باشید والا بهتر است یک پیش‌گفتار حاوی مطالب ذیل در کار تحقیقی خود درج کنید.

 1. تاریخچه بحث و سابقه آن.
 2. اهمیت بحث و موضوع مورد تحقیق.
 3. ارایه مسایل و پرسش‌های که در تحقیق مطرح شده است. نحوه تهیه منابع و مشکلات موجود در راه تهیه مطالب و بیان تلاش‌ها و همکاری‌های احتمالی دیگر محققین.
 4. فرضیه یا فرضیه‌ها در راستای ارایه ضرورت تدوین تحقیق.
 5.  تشکر و تقدیر از ...

نتیجه گیری

ممکن است شما در امتداد هر یک از عناوین ریز یا درشت تحقیق خود نتیجه‌گیری داشته باشید، ولی در نتیجه گیری کلی، شما از کل مطالب فشرده و هدف آن را بیان می‌کنید که در آن دو چیز بیش از همه مهم است:

الف) ذکر خلاصه یافته‌ها و دستاوردهای تحقیق.

ب) ارایه پیشنهادات و راهکارها که در حقیقت مهمترین بخش تحقیق شما است.

خواندن و بازبینی

پیش‌نویس مقاله‌ خود را با صدای بلند برای یکی از دوستان خود بخوانید. سپس، از او یک سری سؤال بپرسید:

 • آیا او متوجه مطلب شد؟
 • آیا چیزی از قلم افتاده است؟
 • آیا مطلب دیگری وجود داشت که او مایل به دانستن آن باشد؟
 • آیا او می‌تواند به روش‌های اشاره شده در مقاله عمل کند؟

با در ذهن داشتن پیشنهادهای او، بهترین تصمیم ممکن را درباره‌ی تغییرات مورد نظر خود اتخاذ کنید.

نکات کلی که به بهتر شدن مقاله کمک می‌کند

 • یک مقاله را باید بارها و بارها بازبینی کرد تا نسخه نهایی به دست آید. مانند یک مجسمه‌ساز که کلیت شی مورد نظرش را می‌سازد و در مراحل بعدی جزییات را به آن اضافه می‌کند.
 • در نوشتن نسخه اولیه خیلی وسواس به خرج ندهید. برای برطرف کردن ایرادهای نگارشی و ادبی وقت زیادی دارید. اجازه دهید نسخه اولیه مقاله شکل بگیرد و بعد به جزییات بپردازید.
 • با آدم‌های اطراف بحث کنید. این کار معمولا کمک می‌کند که ایده‌های جدیدی به دست بیاورید و یا نقص‌های پژوهش‌تان را پیدا کنید.

اگر شما وقت و زمان مناسب و برای تهیه مقاله و تحقیق ندارید و تحقیق شما به صورت فوری است می‌توانید با مراجعه به صفحه سفارش تحقیق و خواندن شرایط و زمان تحویل نسبت به سفارش انجام تحقیق اقدام کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

تحقیق کـن

سایت تحقیق کن در آبان سال ۹۶ با اهداف بلندی که سر راه خود بود شروع کرد و امروز هم با داشتن ایده های هدفمند نقشه راه درخشانی در مسیر خود در پیش رو دارد.هدف تحقیق کن فراهم آوردن امکان دسترسی هرچه ‌بیش‌تر به اسناد علمی دانشگاهی و دانلود مقاله، دانلود کتاب ، تحقیقات دانش آموزی و دانلود پایان نامه می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش