کد: 13970506307297359

محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت:

پیگیر تسریع دولت و تسلیم لایحه حمایت از حیوانات هستیم

کد: 13970506307297359

https://goo.gl/vynLxN

، تهران , (اخبار رسمی): رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس گفت: توسعه شیوه‌های پایدار در پرورش دام، طیور و آبزیان، نه تنها در سلامت و بهبود زندگی انسان‌های حاضر، بلکه با تضمین وجود منابع کافی، بر نسل‌های آینده نیز تاثیر حیاتی و چشمگیری دارد.

پیگیر تسریع دولت و تسلیم لایحه حمایت ازحیوانات هستیم
www.intitr.net

به گزارش اینتیتر، محمدرضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست و‌ توسعه پایدار مجلس در بیستمین کنگره دامپزشکی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت که متن آن به شرح زیر است:

امسال موضوع اصلی روز جهانی دامپزشکی سال ۲۰۱۸ (مصادف با هشتم اردیبهشت سال ۱۳۹۷) که با هدف افزایش سطح آگاهی عمومی درباره نقش مهم دامپزشکان در جهان انتخاب شده، «نقش دامپزشکی در توسعه پایدار برای بهبود معیشت، امنیت و ایمنی غذایی» است.

آنچه که این شعار را به محیط زیست (که مسئولیت فراکسیون آن در مجلس محترم شورای اسلامی را به عهده دارم) و رشته تخصصی تحصیلی‌ام مربوط می‌کند، مفهوم یا به عبارت دقیق‌تر گفتمان «توسعه پایدار» است.

مفهوم «پایدار» که امروزه در همه جا شنیده می‌شود اگرچه مفهومی مدرن به نظر می‌آید اما قدمت آن به سیصد سال پیش به ایده یک معدنچی آلمانی از ایالت ساکسونی آلمان برمی‌گردد.

شاید کمتر شنیده باشید که مبدع مفهوم تاثیرگذار «پایداری Sustainability»، رییس وقت اداره معادن استان ساکسونی در شرق آلمان در قرن هجدهم میلادی بنام «هانس کارل فون کارلوویتس» (Hans Carl von Carlowitz) است که با توجه به مصرف زیاد چوب در فرآیند استخراج معادن و به تبع آن بهره‌برداری از جنگل‌ها، به منظور بهره‌برداری بهینه و استمرار کمی و کیفی حیات جنگل‌ها، کتابی«Sylvicultura Oeconomica» نوشت و در صفحه ۱۰۵ آن برای نخستین بار واژه‌ی پایداری را به دنیا معرفی کرد.

وی در این کتاب از همه کسانی که به چوب نیاز داشتند خواست تا با بهره‌برداری به میزان رویش سالانه جنگل‌ها، استمرار حیات آن‌ها برای نسل‌های آتی را تضمین کنند.

دهها سال گذشت تا مفهوم پایداری به عرصه‌های بین‌المللی راه یافت. نخستین بار در سال ۱۹۸۷ بود که از مفهوم «پایدار» در گزارش مربوط به کمیسیون برونت لند سازمان ملل متحد نامی برده شد. و سرانجام در سال ۱۹۹۲، عبارت «توسعه پایدار» در کنفرانس سازمان ملل در ریودوژانیروی برزیل به «تفکر راهبردی محیط زیست جهانی» تبدیل شد.

آنچه که کارلوویتس در سده ی هفدهم میلادی می‌خواست، در سده حاضر معادلی یافت که همانا تلاش برای ایجاد «جهانی عادلانه و هماهنگ با منابع طبیعی» است.

تاکید شعار امسال روز جهانی دامپزشکی بر نقش شما عزیزان در توسعه پایدار جای تامل فراوان دارد.

دامپزشکان در جهان و به ویژه در ایران، از ابتدا تاکنون با ارتقای بهداشت و درمان انواع دام، طیور و آبزیان، نقش شگرفی در بهبود معیشت مردم به ویژه روستاییان و امنیت و ایمنی غذایی انسان‌ها بویژه شهرنشینان داشته‌اند.

اما آنچه که شاید تاکنون به طور درخور و شایسته مورد توجه قرار نگرفته است، دستیابی به همین اهداف عالی با تضمین آینده آنها برای نسل‌های آتی است.

در شرایط فعلی که «مصرف گرایی» روزافزون، به طور خواسته یا ناخواسته، سرلوحه بسیاری از سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات بخش‌ها و سطوح متعدد قرار گرفته است، توجه به «پایداری» در توسعه اگر کار محالی نباشد، بسیار دشوار است.

توسعه شیوه‌های پایدار در پرورش دام، طیور و آبزیان، نه تنها در سلامت و بهبود زندگی انسان‌های حاضر، بلکه با تضمین وجود منابع کافی، بر نسلهای آینده نیز تاثیر حیاتی و چشمگیری دارد.

دلیل انتخاب شعار امسال توجه به زندگی بخش بزرگی از جمعیت جهان در مناطق روستایی است که در آن‌ها دام، طیور و آبزیان برای امرار معاش و درآمد و همچنین دسترسی به غذا عوامل مهم و موثری هستند . زندگی بسیاری از کشاورزان در این مناطق به حیوانات به عنوان منبع اصلی درآمد بستگی دارند. برای خانواده‌های روستایی بسیاری همچنان، حیوانات بهترین ابزار برای حفظ منابع لازم برای مقابله با بحران‌های کشاورزی هستند، عواملی برای کاهش فقر، باروری خاک کشاورزی و شخم زدن و انجام کار مزارع و حتی وسیله‌ای برای حمل و نقل.

برآورد می‌شود که جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹٫۷ میلیارد نفر برسد و تقاضا برای پروتئین‌های دام، طیور و آبزیان به تناسب با افزایش جمعیت انسانی رشد خواهند کرد.

دامپزشکان با حمایت از توسعه سیستم‌های تولید دام ، طیور و آبزیان سالم و با کیفیت بالا، اطمینان از وجود منابع کافی غذا برای نسل‌های آینده را تضمین می‌کنند.

همچنین آن‌ها به طور چشمگیری با عملکرد خود طیف گسترده‌ای از زمینه‌های اشتغال را که به نفع جامعه است و سلامت حیوانات را فراهم می کند، تحت تأثیر قرار می‌‌دهند.

با توجه به نقش مهم دامپزشکان در تحقق رسالت‌های عظیمی که به آن‌ها اشاره شد، امیدواریم که ما در مجلس شورای اسلامی با بهره‌مندی از حمایت‌های بی‌دریغ قوای مجریه و قضاییه و تعامل سازنده با آن‌ها، بتوانیم با تصحیح و تکمیل، مفاد قانونی و تقویت راهکارهای اجرایی مرتبط، شما را در این امور خطیر یاری دهیم.

اگر چه به طرق متعددی از مسائل و مشکلات این بخش با خبر هستم، اما برگزاری این کنگره و حضور در جمع سخت‌کوش شما را برای اطلاع از اولویت‌های به روز این بخش مغتنم می‌شمارم. به عنوان مسئول فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی خواهم کوشید همواره و به ویژه تا پایان سال میلادی جاری، با همکاری شما و دستگاه‌های مرتبط، زمینه‌های لازم برای تحقق بیش از پیش شعار امسال روز جهانی دامپزشکی را به منظور نیل به «توسعه پایدار» در این بخش فراهم کنم.

در فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی با سازمان‌های مردم نهادی که مستقیم وغیرمستقیم تلاش آن‌هابه حرفه دامپزشکی ربط پیدا می‌کند، داشته و داریم.

پیگیر تسریع دولت و تسلیم لایحه حمایت از حیوانات هستیم

- درجهت خدمات دهی مطلوب به دام‌های کوچک و حیوانات خانگی جلساتی برگزار شده و اقداماتی صورت گرفته است.معتقدم قوانین و دستورالعمل‌های شهری مرتبط با دامپزشکی و خدمات دام کوچک توسط شورا و شهردار جدید تهران باید بازنگری و به روز شوند.

- دامپزشکان باتوجه به نقشی که در عرصه سلامت جامعه و بهداشت عمومی و محیطی دارند، باید همانند پزشکان در تعیین مکان اشتغال خود آزادی عمل داشته و توسط مدیریت شهری به رسمیت شناخته شوند و مورد حمایت قانونی قرار گیرند.

- حیوانات اهلی و خانگی با شهروندان و خانه‌های ما از قدیم الایام مانوس بوده‌اند.

- باید حضور دامپزشکی و خدمات و صنایع مرتبط با آن در شهر قانونمند شود.

– اشتغال‍زایی برای فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی (باتوجه به حداقل ۸۰۰۰دکتر دامپزشک بیکار) با تشکیل شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از فرآیندهای استارتاپی باید مورد اهتمام قرارگیرد.

-به حمایت از کارگاه‌های بومی تولیدات محصولات مورد نیاز دام و دام کوچک برای حداقل سازی واردات که همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، باید به‌طور  کامل توجه شود.

- نسبت به نقش دامپزشک و دامپزشکی در جامعه مدرن شهری با توجه به تعامل انسان و حیوانات شهری و خانگی باید با بهره‌گیری از ابزارهای رسانه‌ای و فرهنگی، بایداقدامات موثرتری انجام پذیرد.

انشاالله بتوانیم به سهم خویش نسبت به جامعه دامپزشکی کشور که در حوزه پیشگیری ازبیماری‌ها، تضمین سلامت و امنیت غذایی مردم نقش برجسته‌ای دارند، ادای وظیفه کنیم و بستر حرکت قانونی وبالنده این عزیزان را فراهم سازیم.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اینتیتر

رسانه خبری “اینتیتر” با شناسه مجوز ۸۳۲۴۲ از وزارت ارشاد اسلامی در تاریخ ۳۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی گردید. “اینتیتر” یک پایگاه خبری مستقل ایرانی است که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. “اینتیتر” بعنوان یک رسانه خبری همواره خواهد کوشید آخرین اخبار ایران و جهان را از طریق تولید محتوا، ترجمه، گردآوری، تدوین، دسته‌بندی و تحلیل در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

منتشر شده در سرویس:

محیط زیست