کد: 13970610314278227

چیپست کارتریج تونر چیست؟

چیپست چیست و کارکرد آن در کارتریج چگونه است؟

کد: 13970610314278227

https://goo.gl/hrbPSy

، تهران ، (اخبار رسمی): چیپست کارتریج، تراشه‌ای ظریف از سیلیکون (silicon) است که در بازار «چیپ» یا «چیپست» نامیده می‌شود در حقیقت نام دیگر IC یا همان Integrated Circuit (مدار مجتمع) است که معمولاً از جنس کریستال سیلیکونی بوده و چندین عنصر الکتریکی را در خود جای می‌‌دهد.

چیپست چیست و کارکرد آن در کارتریج چگونه است؟
چیپست چیست و کارکرد آن در کارتریج چگونه است؟

چیپست در کارتریج کارِ شمارنده را انجام می‌دهد. در برخی از انواع کارتریج‌ها تعویض چیپست الزامی است

«چیپ» یا «چیپست» (Chip) چیست؟

چیست کارتریج تراشه‌ای ظریف از سیلیکون (silicon) است که در بازار «چیپ» یا «چیپست» نامیده می‌شود در حقیقت نام دیگر IC یا همان Integrated Circuit (مدار مجتمع) است که معمولاً از جنس کریستال سیلیکونی بوده و چندین عنصر الکتریکی را در خود جای می‌‌دهد. به بیان تخصصی‌تر، جنس «چیپست» از مواد نیمه‌‌رسانا و بیش‌‌تر از (ma) بوده و میزان ناخالصی آن از نوع کنترل شده‌است.

عناصر الکتریکی «چیپ» می‌تواند شامل تعداد زیادی ترانزیستور، مقاومت و خازن باشد، ولی معمولاً اصلی‌‌ترین عنصر آن را ترانزیستور تشکیل می‌دهد. اندازه‌ی «چیپ» معمولاً حدود یک اینچ و در بیش‌‌تر موارد تا یک سانتی‌متر است. وظیفه‌ی اصلی مجموعه‌ی این عناصر الکتریکی بررسی‌کردن مدارها و رد‌و‌بدل کردن اطلاعات لازم است که از آن با اصطلاح «صفر و یک» یاد می‌شود. در حقیقت مدارهای مجتمع، از روی تعداد عناصر موجود در «چیپست» است که تقسیم‌‌بندی می‌شوند. در حال حاضر پیشرفت فن‌‌آوری در این مورد به حدی است که گاهی بر روی یک میلی‌‌متر از یک «چیپست» صدها هزار عدد از عناصر الکتریکی نام‌ برده شده قابل تعبیه است، به این صورت که تراشه‌های حاوی عناصر الکتریکی، با استفاده از فن‌آوری پیشرفته، در داخل لایه‌ای از سیلیکون همگون، با رعایت ضخامت یک‌ نواخت و بدون ترک‌‌خوردگی تزریق می‌شوند.

 در پرینتر‌ها یا دستگاه فتوکپی پس از تمام‌شدن پودر تونر یا جوهر دو انتخاب وجود دارد:

  • خریدن کارتریج جدید
  • خریدن یک چیپست سازگار با مدل دستگاه و پر‌کردن تونر کارتریج

تعریف و کارکرد کلی «چیپست» 

»چیپست» در «کارتریج» کارِ شمارنده را انجام می‌دهد. در برخی از انواع کارتریج‌ها تعویض «چیپست» الزامی است، در این‌ جا این سوال پیش می‌آید که چرا اصلاً  چیپست را بر روی کارتریج نصب کرده‌اند؟ هدف این است که وقتی تعداد چاپ برگه‌‌ها به بیش‌‌تر از حد مجاز و تعیین شده رسید، از شارژ مجدّد کارتریج جلوگیری شود و کارتریج نو خریداری شود، اما باید گفت که این روشِ کارخانه‌های سازنده نتوانسته کاملاً موفق باشد.

علاوه بر وجود چیپست‌‌های نو در بازار، امکان «ریست» کردن دستگاه‌ نیز به‌ وجود آمده است. وقتی یک چیپست جدید به جای چیپست قدیمی نصب می‌شود، در حقیقت کنتور «کارتریج» صفر می‌شود و قابلیت شارژ مجدد می‌یابد، بدون این عمل حتی با کاتریج پر از تونر هم امکان چاپ وجود نخواهد داشت. اما مشکل اینجا است که در برخی موارد این روش صرفه‌ی اقتصادی ندارد، به همین منظور روشی به نام «ریست» کردن ایجاد شده است که در این روش با هزینه‌ای بسیار کم دستگاه به حالتی وارد می‌شود که دیگر هیچ اطلاعاتی را از چیپست دریافت نمی‌کند و در حقیقت چیپست غیر فعال می‌شود. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ماشین های اداری آوند پرینتر

آوند پرینتر؛ مرجع فروش لوازم، مواد و قطعات مصرفی انواع ماشین های اداری، فروشگاهی و بانکی می باشد. از جمله کالاهایی که آوند پرینتر عرضه می کند: کارتریج، تونر شارژ، چیپست، دستگاه کپی، بارکد خوان، صندوق فروشگاهی، فیش پرینتر، لیبل پرینتر، کاغذ عکاسی، انواع لیبل و ریبون، پول شمار، پرینتر سوزنی، تانک جوهر، جوهر، موبایل پرینتر، ماشین حساب و... می باشد.

منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.