اطلاعات تماس
  • 025328*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139708213273210204

یادداشت وحید عباسی، مدیر گروه روابط عمومی صندوق کریمه

روابط عمومی لازمه‌‎ی یک استارتاپ موفق

کد: 139708213273210204

https://goo.gl/qXvzLw

، قم , (اخبار رسمی): در حالی که تقریبا بیشتر شرکت‏‌ها و موسسات افرادی را برای انجام امور مربوط به روابط‏ عمومی معین کرده تا مسائل مرتبط با تبلیغات، رسانه و ارتباطات را پیگیری کنند، اما استارتاپ‏‌ها و همچنین برخی از شرکت‌‏های دانش‏ بنیان عموما به این مسئله مهم توجه کمتری دارند.

روابط عمومی لازمه ی یک استارتاپ موفق
روابط عمومی لازمه‌‎ی یک استارتاپ موفق

همان‌طور که می‌دانید نمودار رشد استارتاپ، یک فرآیندی است که تمام ایده‌پردازان با آن آشنایی کافی را دارند، این نمودار مراحلی دارد که استارتاپ بعد از طی گام‌‏های معین شده در آن، می‌تواند به موفقیت برسد. از طرفی روابط‏ عمومی مجموعه‌ای از اقدامات و کوشش‌های حساب شده‌‏ای است که هر سازمان برای برقراری ارتباطات موثر و هدفمند با گروه‏‌هایی که با آن در ارتباط هستند انجام می‌‏دهد. حال در ادامه ارتباط بین روابط‏ عمومی و فرآیند رشد یک ایده بیان خواهد شد که با اجرای صحیح آن می‌توان یک روابط‏ عمومی موثر و مفیدی در یک استارتاپ یا شرکت دانش‏ بنیان داشت.

اگر فرآیندی را برای رشد روابط ‏عمومی مانند نمودار رشد استارتاپ متصّور شویم، گام اول در آن جهت رشد روابط‏ عمومی استارتاپ Minimum Viable Product است، mvp محصولی حداقلی است که درست کار کند و مشتری حاضر باشد بابت خرید آن پول پرداخت کند. طبیعتاً این محصول دارای نقایص فراوانی است که به تدریج برطرف خواهد شد و قرار نیست به عنوان محصول اصلی در بازار فروخته شود بلکه بازخوردگیری هرچه بهتر از مشتریان جهت تکمیل محصول اصلی استفاده می‌شود. Mvp می‌تواند در قالب یک کلیپ چند دقیقه ای باشد. قطعا پیش از برداشتن این گام مهم در رشد ایده، ایده پرداز باید تحقیقات گسترده ای جهت موفقیت خود انجام دهد، مثلا باید افراد تاثیرگذار در این حوزه شناسایی و با آن ها ارتباط برقرار کند، افراد تاثیر گذار شامل فعالین، خبرگان در این حوزه و سرمایه‏ گذاران اکوسیستم مرتبط با حوزه فعالیت استارتاپ فوق می باشند.

ایده پرداز باید بررسی کند که سرمایه‏ گذاران در چه حوزه‏ هایی سرمایه‏ گذاری خواهند کرد و همچنین محصول یا خدمت ارائه شده تا چه حد نیازهای اصلی مصرف‏ کننده را برطرف می‏کند. پس از بررسی موارد مختلف و شکل گرفتن ایده می توان در رویدادها حضور یافت، زیرا ایده‏ پرداز نیاز را درک و براساس آن تحقیقات را انجام داده، در این بخش میبایست مدل کسب و کار تدوین شود، قطعا ارتباط با رسانه ها بعد از تدوین مدل کسب و کار و بررسی کامل فضای کسب و کار خود می تواند نتیجه ‏ی بهتری داشته باشد. وقتی mvp خود را تولید کردیم می توانیم بازخوردگیری را شروع و بر اساس آن اصلاحات را آغاز کنیم.

حال وارد گام دوم و اصلی رشد می شویم، در این مرحله باید طرح خود را تثبیت کنیم و محصول را متناسب با نیاز مشتری تولید کنیم،در این مرحله میبایست اخبار مختلف جهت معرفی محصول تولید شده و با روش های مختلف از جمله ایجاد بمب خبری و اخبار ویروسی آن‏ها را منتشر کنیم. و در گام بعد با انتخاب کانال های توزیع مناسب، رسانه های مورد نیاز خود را که دارای اهمیت بیشتری هستند انتخاب می کنیم و فعالیت ها را به طور مستمر ادامه خواهیم داد. معمولاً ایجاد کمپین‏ های تبلیغی و موج‏های خبری و رسانه‏ای پس از طی کردن این مراحل ایجاد و ادامه خواهد داشت. تمام این مراحل و اقدامات باید تحت عنوان روابط‏ عمومی و همراه با رشد ایده صورت گیرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

صندوق کریمه

صندوق پژوهش و فناوری کریمه از جمله صندوق‌هایی است که به‌منظور ایجاد زمینه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی و کیفی از فعالیت‌های پژوهشی کاربردی – توسعه‌ای و همچنین ارائه خدمات مالی ویژه و منحصربه‌فرد به کارآفرینان متخصص و نوآوران در سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کرد.

اطلاعات تماس
  • 025328*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تبلیغات و روابط عمومی