اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971010337126618

خوشه بندی یا ‫کلاسترینگ چیست؟

کد: 13971010337126618

https://goo.gl/yGfBjH

، تهران , (اخبار رسمی): امروزه پیچیدگی و اهمیت داده‌ها باعث شده است تا پایداری و در دسترس بودن سرورها از اهمیت زیادی برخوردار باشد. میزان حساسیت در کارکرد بسیاری از سازمان‌ها و صنایع موجب می‌شود که آنها نتوانند حتی یک لحظه، عدم دسترس‌پذیری سامانه خود را تحمل کنند.

‫Clustering چیست؟
‫Clustering چیست؟

چنانچه همه سرورها بدون هیچ مشکلی به درخواست‌ها پاسخ دهند، بار پردازش آنها بین سرورهای موجود توزیع خواهد شد که موجب توزیع متعادل بار بین سرورها (Load Balancing) می‌شود

با توجه به لزوم پایداری بالای سیستم‌ها در سامانه‌های CRM به ویژه در سازمان‌هایی که اهمیت این پایداری دوچندان می‌شود و همچنین در راستای پاسخگویی به نیازهای آنها، مقوله Clustering در این مقاله ارائه شده است.

امروزه پیچیدگی و اهمیت داده‌ها باعث شده است تا پایداری و در دسترس بودن سرورها از اهمیت زیادی برخوردار باشد. میزان حساسیت در کارکرد بسیاری از سازمان‌ها و صنایع موجب می‌شود که آنها نتوانند حتی یک لحظه، عدم دسترس‌پذیری سامانه خود را تحمل کنند، به همین خاطر باید سازوکاری ایجاد کرد که مشتریان با کمترین میزان در دسترس نبودن سامانه‌های‌شان، مواجه شوند. از طرفی به دلیل وابستگی مستقیم این موضوع به سخت افزار و نرم افزار، چاره‌ای جز پیش‌بینی از قبل این موارد و یافتن سازوکاری برای موارد استثناء وجود ندارد.

خوشه‌بندی یا کلاسترینگ (Clustering) راهکاری برای برطرف نمودن این موارد و بالابردن ضریب اطمینان از آنلاین بودن سرورها است. به نحوی که وقتی درخواستی به مجموعه کلاستر شده ارسال می‌شود، چنانچه اولین سرور مشخص شده نتواند به درخواست پاسخ دهد (به هر دلیلی) این درخواست به سرور بعدی که در دسترس است، ارجاع داده می‌شود. (به این روند اصطلاحا Failover Clustering گفته می‌شود) در نتیجه در صورت بروز هرگونه خطا، کارهای در حال انجام از بین نرفته و سیستم‌های کاربران همچنان به کار خود ادامه خواهند داد. لازم به ذکر است جابجایی بین گره‌ها (Nodes) برای کاربران محسوس نخواهد بود. هر کدام از این سرورها به عنوان یک Node در کلاستر شناخته می‌شوند.

چنانچه همه سرورها بدون هیچ مشکلی به درخواست‌ها پاسخ دهند، بار پردازش آنها بین سرورهای موجود توزیع خواهد شد که موجب توزیع متعادل بار بین سرورها (Load Balancing) می‌شود.

هنگامی که سرور خارج شده از سرویس، مجددا وارد عملیات شود، باقی سرورها آگاه می‌شوند و روند عادی دوباره ادامه خواهد یافت که به این عمل، Failback گفته می‌شود.

پیش نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری:

  • یکسان بودن تمامی سرورهای در نظر گرفته شده از لحاظ سخت افزاری
  • برخورداری تمامی سرورها از سیستم عامل Windows Server
  • استفاده از SAN به عنوان storage مشترک
  • تحت دامنه بودن تمامی سرورها
  • وجود حداقل دو عدد سرور فیزیکی به همراه کارت‌های شبکه مورد نیاز

ویژگی‌ها و مزایای خدمت Clustering:

1- افزایش ضریب اطمینان دسترسی در لحظه به سیستم
2- توزیع بار سیستمی به صورت متوازن روی سرورها
3- کاهش قابل توجه احتمال عدم پاسخگویی سیستمی به درخواست‌ها
4- افزایش انعطاف‌پذیری
5- بهبود عملکرد شبکه
6- پیکربندی و مدیریت آسان

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سامانه های مدیریت

شرکت سامانه‌های مدیریت در سال 91 فعالیت خود را آغاز کرد. شرکت سامانه‌های مدیریت ارائه دهنده‌ی پیشرو سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (نرم افزار CRM) با تکیه بر بیش از دو دهه تجربه در صنعت فناوری اطلاعات کشور، مفتخر به پیاده‌سازی موفق انواع سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) در صدها پروژه‌ی شرکت‌های خصوصی و دولتی فعال در صنایع مختلف کشور است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]