اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139712103524411197

نکاتی که کارفرما و یا مهندس ناظر باید در خصوص اجرای عرشه فولادی بدانند

نکات فنی و ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان در خصوص سقف‌های عرشه فولادی

کد: 139712103524411197

https://goo.gl/ApBUH3

، تهران , (اخبار رسمی): در ساختمان مسکونی چنانچه از ورق 0/8 میلیمتر استفاده می‌شود فواصل تیرهای فرعی عرشه فولادی نباید از 2/80 بیشتر باشد، در غیر این‌صورت قطعاً سقف عرشه فولادی در زمان بتن‌ریزی دچار خمش و شکم دادن خواهد شد.

نکات فنی و  ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان در خصوص سقفهای عرشه فولادی
سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سقف‌های مرکب عرشه فولادی یا متال دک، از زمره تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته ساختمان‌سازی در دنیا محسوب می‌شود که متاسفانه بسیاری از مجریان، کارفرمایان و مهندسان از روش‌های اصولی طراحی و اجرا ناآگاه هستند

نوع ورق:

در حال حاضر بهترین نوع رول فرم ورق عرشه فولادی رول فرمینگ به روش تایوانی است که در تمامی سطوح ورق داری زائده‌هایی است که باعث درگیری بیشتر بتن با ورق می‌شود، در زیر نمونه این نوع ورق معرفی شده است:

به صورت معمول ضخامت استفاده شده ورق عرشه فولادی 0/8 میلیمتر است، البته این ضخامت از 0/7 تا 1/2 میلی‌متر نیز در موارد خاص به کار می‌رود، چگونه می‌توان تشخیص داد ضخامت ورق همانی است که سفارش داده شده است؟

زمانی که لبه ورق 0/7 با سه انگشت گرفته و خم شود خیلی راحت‌تر خم می‌شود اما ورق 0/8 به سختی خم می‌شود، البته بهترین روش وزن کردن یک متر طول ورق است:

1 متر طول ورق 0/7    میلیمتر                  7/120 کیلوگرم

1 متر طول ورق 0/8    میلیمتر                  8/200 کیلوگرم

1 متر طول ورق 0/9    میلیمتر                  9/250 کیلوگرم

1 متر طول ورق 1       میلیمتر                 10/310 کیلوگرم

ارتفاع گام ورق عرشه فولادی دو نوع 6/5 سانتی متر و 7/5 سانتی متر است که نوع 7/5 سانتی متر آن معمول‌تر است. به همین ترتیب ارتفاع گلمیخ 10 و 11/5 سانتی متر است، یعنی برای ورق عرشه فولادی با ارتفاع گام 6/5 از گلمیخ 10 سانتی‌متر و برای ورق عرشه فولادی با ارتفاع گام 7/5 سانتی‌متر ارتفاع گلمیخ 11/5 سانتی متر استفاده می‌شود، چرا؟ چون در هر حالت باید حداقل فاصله راس گلمیخ تا راس گام ورق عرشه فولادی حداقل 40 میلیمتر باشد.

پخش کردن ورق عرشه فولادی:    

لازم است در زمان سفارش ورق‌های عرشه فولادی بندیل‌ها به صورت مجزا برای هر سقف بسته‌بندی و ارسال شود و به وسیله جرثقیل هر بندیل روی سقف خود گذاشته شود. هر چند دستگاه‌های جدیدی تحت عنوان فیکساتور برای فیکس کردن ورق عرشه فولادی بر روی بال تیرآهن وارد بازار شده، اما توصیه نمی‌شود چون اتصال ضعیفی ایجاد کرده و در اثر تردد پرسنل و ضربه اتصال جدا می‌شود. 

توصیه می‌شود از همان روش قبلی یعنی استفاده از تفنگ میخکوب هیلتی و میخ و چاشنی انفجاری استفاده شود که متوسط تعداد میخ‌ها در هر متر مربع سقف عرشه فولادی 2 تا 3 عدد است.

در ساختمان مسکونی چنانچه از ورق 0/8 میلیمتر استفاده می‌شود باید فواصل تیرهای فرعی عرشه فولادی از 2/80 بیشتر نشود، در غیر این‌صورت قطعاً سقف عرشه فولادی در زمان بتن‌ریزی دچار خمش و شکم دادن خواهد شد، البته تا دهانه 3/40 را هم می‌توان با استفاده از ورق 0/8 میلی‌متر و یک ردیف شمع‌گذاری اجرا کرد . اما ایجاد لرزش در سقف عرشه فولادی قطعی است. 

محل فلنچ‌ها و پیچ‌ها در سازه‌های پیچ و مهر باید توسط دستگاه فرز کاملا بریده شود تا ورق روی بالا تیرآهن بنشیند.

دوربندی سقف‌ها به وسیله فلاشینگ دو خم به ضخامت نیم میلی‌متر و عرض 12/5 سانتی‌متر انجام می‌شود و جهت جلوگیری از تاب برداشته لبه‌ها و شکم دادن باید به وسیله تسمه مهار گالوانیزه مطابق تصویر بالا لبه فوقانی فلاشینگ در فواصل حداکثر 60 سانتی‌متر به وسیله پیچ خودکار روی ورق عرشه فولادی فیکس شود.

اجرای گلمیخ:   

در اجرای گلمیخ مهندس ناظر و یا کارفرما باید موارد زیر کنترل شود:

1- گلمیخ مصرفی در سقف عرشه فولادی باید از نوع فورج سرد باشد، تولید گلمیخ با روش فورج گرم موجب آسیب شدید به آلیاژ فلز گلمیخ و کاهش مقاومت آن می‌شود.

2- چنانچه از دستگاه استاد ولدینگ استفاده می‌شود حتما از حلقه سرامیکی جهت کنترل پاشش جوش باید استفاده شود.

3- گلمیخ را می‌توان هم توسط دستگاه جوش اینورتور و هم استاد ولدینگ اجرا کرد، چیزی که مهم است این است که گلیمخ باید 5 میلی‌متر بر روی بال تیر ذوب شود. 

4- چنانچه از دستگاه استاد ولدینگ استفاده می‌شود باید کنترل شود که برق سه فاز شهری حداقل 60 آمپر و 3 فاز باشد و در صورت عدم دسترسی از دستگاه دیزل ژنراتور با قدرت 180 آمپر و یا 200 کاوا استفاده شود و در غیر این‌صورت باعث کاهش مقاومت جوش شده و گلمیخ در آزمایش تست جوش از محل جوش خواهد شکست.

5- در تست جوش می‌توان از یک لوله داربست دومتری استفاده کرد. گلمیخ را با اهرم کردن به وسیله لوله تا زاویه 30 درجه خم کرد، چنانچه گلمیخ از محل جوش خود نشکست و خم شد نمره قبولی خود را گرفته است.

6- مطابق مبحث دهم مقررات ملی ساختمان اجرای گلمیخ بر روی تیرهای اصلی یک گام در میان و بر روی تیرهای اصلی بر روی تمامی گام‌ها اجرا می‌شود.

کنترل‌های قبل از بتن‌ریزی و حین بتن‌ریزی سقف‌های عرشه فولادی:

1-  قبل از بتن‌ریزی سقف عرشه فولادی باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه شی و جسم اضافه باشد همچنین حلقه‌های سرامیکی باید شکسته و از محل خود خارج شوند.

2- بتن استفاده شده در سقف عرشه فولادی معمولا 350 کیلوگرم در متر مکعب است.

3- بهترین اسلامپ برای اجرای بتن سقف عرشه فولادی 12 است که البته باید  به وسیله فوق روان کننده -و نه افزایش آب- به این میزان روانی رسید.

4- حداقل ارتفاع بتن از روی سطح فوقانی ورق عرشه فولادی 5 سانتی متر است.

ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان

1- حداقل ارتفاع گام ورق از 75 میلیمتر بزرگتر باشد.

2- حمل و نصب ورق‌های عرشه باید به گونه‌ای باشد که در حین حمل آسیبی به ورق‌ها وارد نشود.
3- حداقل عرض نشیمن ورق‌های عرشه روی تیرهای اصلی و تیرهای لبه برابر با نصف بال تیرآهن است، به هر حال این مقدار نباید کمتر از 50 میلیمتر باشد.
4- وصله ورق‌های عرشه صرفاً بر روی تیرهای اصلی مجاز بوده و در این حالت باید دو عرشه وصله شونده به طولی حداقل براب 50 میلی‌متر بر روی تیر اصلی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.
5- از اجرای ورق‌های عرشه فولادی که دچار تغییر شکل‌های ماندگار شده‌اند خودداری شود.
6- پس از پخش عرشه‌های فولادی بر روی اسکلت سازه و قبل از اجرای گلمیخ، عرشه‌های فولادی باید به نحو مناسبی با پرچ و یا خال جوش به تیرهای اصلی و فرعی مهار شوند.
7- پس از پخش ورق عرشه بر روی اسکلت از پرتاب ابزارآلات، حرکت تجهیزات و ماشین آلات اجرایی و ... بر روی عرشه‌های فولادی که باعث تغییر شکل‌های ماندگار می‌شود خودداری شود.
8- حداقل ارتفاع گلمیخ بعد از نصب که از بالای ورق ذوزنقه‌ای اندازه‌گیری می‌شود نباید کمتر از 40 میلی‌متر باشد.
9- ضخامت دال بتنی در بالای کنگره ورق ذوزنقه‌ای نباید از 50 میلیمتر کمتر باشد.
10- پوشش بتن روی گلمیخ نبید کمتر از 13 میلیمتر باشد.
11- در هنگام محاسبه مشخصات هندسی مقطع مختلط، از بتن موجود در زیر سطح فوقانی ورق ذوزنقه‌ای باید صرف‌نظر شود.
12- فواصل گلمیخ برش‌گیر در امتداد تکیه گاهی نباید از 800 میلی‌متر یا 8 برابر ضخامت دال هر کدام کمتر است، تجاوز نکند.
13 - برای مقابله با بلند شدن دال، ورق ذوزنقه‌ای فولادی باید به تمام تیرهای فرعی که به صورت مقطع مختلط طراحی می‌شوند، در فواصل کمتر از 400 میلی‌متر مهار شوند.
این مهارها می‌توانند گلمیخ‌های برش‌گیر، ترکیبی از گلمیخ‌ها و جوش نقطه‌ای و یا هر وسیله طرح شده توسط طراح باشد.
14- کنگره‌های ورق‌های ذوزنقه‌ای را در روی تیر تکیه گاهی می‌توان به صورت طولی از هم جدا کرد تا تشکیل یک ماهیچه بتنی در روی بال تیر دهند.

علاقه‌مندان جهت کسب اطاعات بیشتر می‌توانند به سایت رسمی گروه صنعتی عرشه کاران مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گروه صنعتی عرشه کاران

گروه صنعتی عرشه کاران در سال 1378 با شروع عملیات فرمینگ ورق عرشه فولادی در زمینی به مساحت 4000 متر مربع واقع در کهریزک تهران به عنوان یکی از پیشگامان صنعت سقفهای عرشه فولادی ( متال دک ) آغاز به کار نموده و تا کنون با اجرای بیش از 400 هزار مترمربع انواع سقف عرشه فولادی و کفسازی صنعتی در سراسر کشور از جمله گروه های فعال و موثر در اجرای سقف در کشور محسوب می گردد. تا کنون افتخار اجرای پروژه برای 250 کارفرمای مختلف از بسیاری نهادها و سازمانهای مختلف مانند: سازمان انرژی اتمی، ارتش جمهوری اسلامی، شرکتهای راه سازی و پل سازی مانند: اویول، هنزا، مولوی، پارکت، دی، پورنام، شهرداریها، پتروشیمی، مناطق ویژه تجاری، سازمان بنادر و کشتیرانی و ... را داشته ایم تا کنون بالغ بر 400 هزار متر مربع سقف عرشه فولادی در سراسر ایران توسط این شرکت اجرا گردیده است. از تعهدات شرکت در قبال مشتریان می توان به در جریان بودن مشتری از تمامی جزئیات اجرا سفارش و آگاهی بخشی به مشتری در خصوص پروسه کامل تولید تا تمام مراحل اجرا و آنالیز کامل تمام اجزای سقف عرشه فولادی به همراه نوع متریال و مشخصات فنی آنها و نحوه اجرا در راس امور اولیه این شرکت قبل از عقد قرارداد، اطلاع رسانی کامل و شفاف به مشتری در خصوص کلیه کارفرمایان قبلی شرکت و امکان دسترسی به آنان و به کارگیری پرسنل متعهد و مجرب نام برد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان