کد: 13980213365069721

اظهارنامه مالیاتی و پیش نیازهای لازم

کد: 13980213365069721

http://bit.ly/2YbI9c5

، تهران , (اخبار رسمی): بر اساس ماده ۱ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به کلیه درآمدهای خود مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

اظهارنامه مالیاتی و پیش نیازهای لازم
اظهارنامه مالیاتی و پیش نیازهای لازم

بخش اعظم اشخاصی که مشمول پرداخت مالیات هستند، صاحبان مشاغلند. بر اساس قانون، صاحبان مشاغل دارای وظایفی هستند که عمده آن‌ها در مواد قانونی ۱۷۷ لغایت ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین برخی بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه ذکر شده است. مهم‌ترین وظیفه ذکرشده در این مواد قانونی، ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط این اشخاص است.

اولین قدم قبل از ارائه اظهارنامه یافتن واحد مالیاتی بر اساس نوع شغل و آدرس محل فعالیت است. هرچند واحد مالیاتی اکثر مشاغل براساس محل فعالیت آن‌ها است، اما برخی از مشاغل در حوزه‌های خاص قرار دارند (همانند آرایشگاه‌های زنانه، وکلا و کارشناسان دادگستری، پزشکان و درمانگاه‌ها، تالارها و رستوران‌ها و …) و ارتباطی به محل فعالیت ندارد. بنابراین برای انجام این امر لازم است از بخش اطلاعات ادارات امور مالیاتی، راهنمایی‌های لازم دریافت شد.
قدم بعدی ارائه اسناد و مدارک لازم جهت ثبت‌نام است. لازمه هرگونه تشکیل پرونده، ارائه اسناد و مدارک شناسایی، مدارک مالکیت و یا اجاره‌ای، مدارک شغلی و ارائه توضیحات در خصوص نوع شغل، زمان شروع فعالیت و … است.

پس از تشکیل پرونده در واحد مالیاتی مربوطه، کلاسه (شماره) پرونده و کد واحد مالیاتی مودی مشخص شده و به وی ارائه می‌گردد. مودیان مالیاتی باید کلاسه پرونده و واحد مالیاتی خود را به خاطر بسپارند تا نه‌تنها اظهارنامه خود را به‌درستی ارسال کند بلکه در هر زمان جهت پیگیری امور اداری خود، بتواند به‌سادگی واحد مالیاتی و پرونده خود را بیابند.

قدم بعدی در این مسیر پیش ثبت‌نام کد اقتصادی (اعتبار سنجی) است. کلیه مودیان مالیاتی مکلف هستند در سامانه سازمان امور مالیاتی نسبت به ثبت اطلاعات شناسایی، شغلی و مالیاتی (کلاسه و واحد مالیاتی) اقدام نمایند. این امر که تحت عنوان پیش ثبت‌نام کد اقتصادی و یا اعتبار سنجی انجام می‌شود، لازمه ارائه اظهارنامه مالیاتی است. این کار از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir و توسط شخص مودی انجام خواهد شد. لازم است مودیان در صورت عدم شناسایی کافی با مراحل پیش ثبت‌نام کد اقتصادی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

حال پس از انجام امور فوق مودیان می‌توانند در زمان‌های تعیین‌شده با ورود به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نمایند. مودیان مالیاتی بهتر است جهت جلوگیری از ارائه اشتباه اظهارنامه به دلیل عدم شناخت کافی، به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت مشاوره مالی روشنگران

مرکز مشاوره مالی روشنگران با بیش از 20 سال تجربه تخصصی، در انجام خدمات در حوزه های مالیاتی، حسابداری، حسابرسی،مشاوره مالی، بیمه و تأمین اجتماعی، طرح های عارضه یابی،طرح های توجیهی و مطالعات امکان سنجی بازار (PFS, FS ) مشغول به فعالیت می باشد. این شرکت با افتخار به موفقیت در انجام کلیه وظایف خود بخصوص موفقیت در کلیه پرونده های مالیاتی کارفرمایان، یکی از موفق ترین شرکت ها در این زمینه محسوب می گردد.

منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | حقوقی و قانون

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.