اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803093723211568

عسل تقلبی بلای جان صنعت زنبورداری و تولید عسل

عسل تقلبی متهم اصلی تلخی بازار عسل، اعتماد حلقه گمشده خرید عسل

کد: 139803093723211568

http://bit.ly/2QCFbKZ

، سنندج , (اخبار رسمی): حجم بالای کشف و ضبط عسل تقلبی در ایران نمایانگر این مسئله است که حجم بالایی از عسل موجود در بازار تقلبی و فاقد استاندارهای سلامت است،این مسئله علاوه بر این که تیشه به ریشه زنبوردارهای متعهد و اصیل می زند و سلامت خانواده ها با تهدید جدی رو به رو است.

عسل تقلبی متهم اصلی تلخی بازار عسل،اعتماد حلقه گمشده خرید عسل
عسل تقلبی تلخ کامی بازارعسل

تنها در پنج فقره کشف کارگاه‌های تولید عسل تقلبی 47 تن عسل تقلبی کشف و منهدم شده است و این نقطه تلخ کامی بازار عسل است

عسل تقلبی عسلی است که با مواد دیگر مخلوط شده و ناخالص است. این ماده امکان دارد در ابتدا عسل واقعی بوده باشد، اما مواد دیگری به آن افزوده شده تا مقدار آن افزایش یابد یا ارزش آن بیشتر شود: گلوکز، دکستروز، ملاس (شیره چغندر)، شربت شکر، شیره ذرت، نشاسته یا سایر فرآورده‌های مشابه به غیر از شهد گل. 

عسل مصنوعی مترادف قدیمی شربت قند معکوس است؛ مایعی که بوسیله روش‌های شیمیایی تولید می‌شود و ارتباطی با زنبورهای عسل ندارد. با این حال از لحاظ لغوی، عسل مصنوعی نوعی عسل تقلبی است.

گزارش‌های منتشر شد از خبرگزاری‌های رسمی حاکی از آن است که در چند سال اخیر حجم تولید عسل تقلبی به شدت رو به افزایش است، فروردین 98 خبرگزاری تسنیم خبری منتشر کرد که در آن کلانتری یافت آباد 6 تن عسل تقلبی را در این منطه کشف کرد که پس از بررسی های انجام شده مشخص شده؛ عسل‌ها به صورت غیرمجاز از روغن پالم، موم‌های غیرطبیعی، گلوکز و شیره‌های با مواد ترکیبی نامشخص تولید می‌شد و در سطح تهران و سوپرمارکت‌ها توزیع می‌شد.

در تبریز هم نمونه مشابهی از این کشف توسط نیروی انتظامی صورت گرفته خبرگزاری مهر از کشف 10 تن عسل تقلبی در کارگاه‌های تولیدی تبریز خبرداد، این فروشندگان عسل موجود را تحت عنوان عسل طبیعی در فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها توزیع می‌کردند. همچنین در استان اردبیل چند هفته پیش در یک کارگاه؛ عسل تقلبی به میزان 15 تن توسط مامورین انتظامی کشف شد؛ که حتی یک گرم عسل در کارگاه وجود نداشت چراکه در این کارگاه عسل‌های تقلبی با شکر تولید و روانه بازار می‌شد.

در موردی دیگر دکتر سعیدلویی معاون شبکه بهداشت شهرستان رباط کریم از کشف 19 تن عسل تقلبی در یکی از کارگاه‌های رباط کریم خبر داد و اعلام کرد: این عسل‌های تقلبی در کارگاهی دورافتاده و در شرایطی کاملا غیربهداشتی تولید می‌شد، وی افزود: در این کارگاه از موادی مانند گلوکز، فروکتوز و قند‌های مصنوعی برای تهیه عسل استفاده می‌شد که مصرف آن سبب افزایش فشارخون، اختلال در حافظه و پیری زودرس می‌شود. در این کارگاه عسل‌های تقلبی در ظرف‌هایی که برچسب‌های شرکت‌های صاحب نام و معروف تولیدعسل روی آن نقش بسته بود بسته بندی و به بازار مصرف عرضه می‌شد.

در پاکدشت هم موردی مانند این توسط نیروی انتظامی منهدم شد بر اساس خبر منتشر شده از خبرگزاری صدا و سیما  در شهرستان پاکدشت کارگاه تولید عسل کاملا تقلبی کشف و منهدم شد در این کارگاه  که با سوء استفاده از برندهای معتبر و مرغوب، اقدام به تولید عسل تقلبی می کرد  7 تن عسل موجود در آن ضبط شد.

و تنها در این پنج فقره 47 تن عسل تقلبی  معادل 47000 کلیوگرم از بازار عسل ایران جمع آوری شده،عسلی که قاتل سلامتی انسان و مصداق بارز دزدی از جامعه است. به خاطر همین موارد است که در جامعه اعتماد به خرید عسل طبیعی به شدت ضربه دیده و نیازمند ترمیم اعتماد در آن است.

طبیعی است وقتی جواب آزمایشگاه همراه با محصول نیست، زنبوردار مشخص نیست و واسطه‌گری زیاد باشد؛ توزیع انبوه و بدون ردیابی از سوپرمارکت‌هایی صورت گیرد که هزار محصول دارند و کسی هم حاضر به ضمانت محصول نباشد واضح است که دلال‌ها و دزدان اعتماد در جامعه؛ تبر به ریشه سلامت مردم می‌زنند.

استارتاپ هنگی بی دشمن عسل تقلبی و راهکاری برای مقابله با این مشکل

استارتاپ هنگی بی استارتاپی است که به محیط زیست توجه می کند و تلاش می کند در پلت فرم خود زنبوردارانی را معرفی کند که متعهد، صادق و با تجربه هستند. در چشم انداز خود به دنبال کاهش سهم عسل تقلبی و ایجاد بستری برای شکل‌گیری اعتماد بین مصرف کننده و زنبوردار در بازار است.

در پلت‌فرم  هنگی بی عسل طبیعی و فراروده‌های آن در بسته بندی‌های خلاقانه و زیبا برای موارد مصرفی، دارویی و هدیه سازمانی تهیه و آماده سفارش هستند، نکته مهم این است که هنگی بی تمامی محصولات خود را به صورت 100 ضمانت می‌کند. از سوی دیگر به عنوان مشاوری امین کمک می‌کند مصرف‌کنندگان محصولی متناسب با نیاز خود خریداری کنند و در تمامی مراحل خرید کنار مصرف‌کننده قرار بگیرد.

در محصول خریداری شده در هنگی بی علاوه بر قاشق عسل خوری، داستان زندگی زنبوردار و جواب ازمایشگاه و دو بسته 25 گرمی طبیعی برای هدیه به دوستان قرار داده شده است.

علاقه‌مندان به مصرف و خرید عسل خوب می‌توانند به هنگی بی با معرفی هنگی بی مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

هنگی بی

نسل زنبورهای عسل در به خاطر بی تعهدی بعضی زنبوردارها در خطر انقراض است؛مردم نسبت به زنبوردارها و فروشندگان عسل طبیعی بی اعتماد شده اند و سهم عسل تقلبی در بازار بیشتر شده است این موضوع باعث شده بست بندی و ارزش عسل پایین بیاید. ما پلت فرمی ساخته ایم که زنبورداران متعهد و صادقی که دغدغه محیط زیست دارن را پیدا می کنیم عسل طبیعی و سالم آن ها را در بسته بندی خلاقانه و زیبا قرار می دهیم و ضمانت می کنیم که عسل و سایر فراورده های آن ها در بهترین کیفیت ممکن باشد. تا برای این چالش ها راهکارهای منطقی ارائه کرده باشیم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]