اطلاعات تماس
 • 091987***** - 091987*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139804313879410783

کیست درموئید چیست؟ تفاوت این بیماری با کیست مویی پایین کمر

کد: 139804313879410783

http://bit.ly/2SMlth4

، تهران , (اخبار رسمی): کیست درموئید در داخل تخمدان رشد می‌کند و بر اثر بقایای مواد ژنتیک در جنینی ایجاد شده در صورتی که در کیست مویی، پایین کمر عفونی می‌شود.

کیست درموئید چیست؟ تفاوت این بیماری با کیست مویی پایین کمر
کیست درموئید چیست؟ تفاوت این بیماری با کیست مویی پایین کمر

در صورت رشد ناهماهنگ لایه‌های پوست در لایه اپیتلیوم فضایی کیسه مانند ایجاد شده در نتیجه ساختارهای پوست در این ناحیه به دام می‌افتند و کیست مویی ایجاد می‌شود

کیست درموئید یکی از انواع کیست‌های تخمدان است که توده‌هایی خوش خیم هستند. این توده  به علت دارا بودن موادی از جمله مو و غضروف و چربی و دندان با این نام شناخته می‌شود و بر اثر بقایای مواد ژنتیک یا سلول‌های بنیادی ایجاد می‌شود که منشاء این سلول‌ها به دوران جنینی بازمی‌گردد در واقع می‌توان گفت کیست ناشی از اختلالی در تکامل بافت پوست در دوران جنینی ایجاد شده این  معمولاً در دوران کودکی تا بزرگسالی قابل مشاهده نیست. این بیماری اکتسابی و عفونی نیست و بیشتر در زنانی با سنین ۲۰ الی ۳۰ مشاهد می‌شود.

کیست درموئید چه زمانی ایجاد می‌شود؟

در صورت رشد ناهماهنگ لایه‌های پوست در لایه اپیتلیوم فضایی کیسه مانند ایجاد شده در نتیجه ساختارهای پوست در این ناحیه به دام می‌افتند و کیست مویی ایجاد می‌شود. دیواره سلولی این کیست مشابه ساختار خارجی پوست و دارای فولیکول‌های مو، غدد عرق و گاهی مو، دندان یا عصب است. کیست درموئید دارای دو نوع خوش خیم و بدخیم است که در اغلب موارد خوش خیم است.

علائم کیست درموئید

برخی از علائمی که ممکن است کیست درموئید در فرد ایجاد کند به این شرح است:

 • درد شکمی
 • خونریزی‌های غیرطبیعی از واژن
 • مشکلات ادرار
 • تهوع و استفراغ
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد شدید در قسمت پایینی کمر  و ران‌ها
 • افزایش وزن
 • بزرگ شدن شکم
 • تب و لرز
 • ترشحات چرکی

تفاوت کیست مویی پایین کمر با کیست درموئید

گاهی ممکن است کیست مویی با کیست درموئید اشتباه گرفته شود که درایت و مهارت پزشک معالج می‌تواند احتمال بروز این خطا را محدود کند.

مهمترین تفاوت‌های کیست مویی با کیست درموئید به این شرح است:

 • کیست مویی از بیماری‌های مقعدی است که پایین کمر ایجاد می‌شود اما کیست درموئید در داخل تخمدان رشد می‌کند.
 • کیست مویی پایین کمر ناشی از عفونت، اضافه وزن و … ایجاد شده در حالی که کیست درموئید بر اثر بقایای مواد ژنتیک در جنینی ایجاد شده است.
 • کیست مویی معمولاً حاوی یک یا چند عدد مو است ولی کیست درموئید می‌تواند شامل فولیکول‌های مو، غدد عرق و گاهی مو، دندان یا عصب باشد.
 • کیست مویی پایین کمر عفونی است و ناشی از عفونت روی می‌دهد در حالی که کیست درموئید فاقد مواد عفونی است.
 • بهترین راهکار درمان کیست مویی با لیزر است اما راهکار درمان قطعی کیست تخمدان یا درموئید با عمل جراحی یا از طریق لاپاراسکوپی است.

با توجه به تفاوت‌هایی که این دو بیماری دارند اما تشخیص این ضایعه برای بیمار امکان‌پذیر نیست و مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص و معاینه دقیق الزامی است.

روش‌های درمان کیست درموئید

کیست درموئید نیاز به درمان دارد ولی معمولاً درمان آن اورژانسی نیست، ولی در مواردی ممکن است کیست موجب چرخش تخمدان شود که در این صورت نیازمند درمان فوری خواهد بود، این حالت علایمی مانند استفراغ، تب، درد شدید، یبوست و یا اسهال را ایجاد می‌کند.

درمان این کیست بستگی به فاکتورهایی از جمله سن بیمار، نوع و اندازه کیست دارد. در مراحل ابتدایی بیماری، پزشک توصیه می‌کند، چند ماه صبر کنند، زیرا ممکن است برخی از کیست‌ها از بین بروند ولی نیاز است در فواصل زمانی منظم رشد کیست و تغییر اندازه آن از طریق سونوگرافی لگنی مورد بررسی قرار گیرد.در مراحل بعدی ممکن است پزشک داروهای ضدبارداری را تجویز کرد که این مورد نیز تاثیر چندانی در توقف رشد این سلول‌ها نخواهد داشت.

در صورتی که این کیست‌ها بیش از اندازه بزرگ شوند نیاز به درمان جراحی است، در این عمل که ممکن است با استفاده از لاپاراسکوپی نیز انجام گیرد، کیست‌های ایجاد شده در تخمدان برداشته خواهند شد. در صورتی که درمان با روش  کم تهاجمی لاپاراسکوپی صورت گیرد نتیجه موفق آمیزتر است زیرا که مانع از چسبندگی بعد از عمل می‌شود. دوران نقاهت کوتاه‌تر و درد بعد از عمل نیز کمتر خواهد بود.

در حالتی که کیست درموئید سرطانی باشد، ممکن است رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپی در طی عمل جراحی برداشته شوند و همراه با این عمل نیز درمان‌های شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام گیرد. همچنین در صورتی که کیست تخمدان بعد از یائسگی ایجاد شود، احتمالاً پزشک عمل جراحی را توصیه می‌کند.

چه زمانی نیاز به برداشتن کیست درموئید است؟

به طور کلی کیست درموئید عملی ضروری نیست اما در صورتی که پاره، ملتهب شده و ایجاد درد کند نیاز به درمان فوری دارد.

لازم است در موارد زیر برای برداشت این کیست‌ها اقدام شود:

 • زمانی که کیست دردناک شود.
 • زمانی که کیست رشد کرده و یا تغییر رنگ دهد.
 • ایجاد نازیبایی

پیشگیری از ابتلا به کیست درموئید

این بیماری راه پیشگیری خاصی ندارد زیرا که زمینه‌ای ژنتیکی در دوران جنینی دارد، تنها راهکار پیشگیری از این بیماری، انجام سونوگرافی به صورت سالانه است، تا اطلاعات دقیقی از وضعیت اعضای بدن در ناحیه لگن دریافت شود. این کیست‌ها تاثیری در قاعدگی ندارند و باعث نامنظم شدن آن نمی‌شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران کلینیک

پیشرفته ترین و مجهزترین مرکز درمان بواسیر، هموروئید، کیست مویی، شقاق، فیستول با لیزر در یک جلسه زیر نظر متخصص کولورکتال با 25 سال تجربه

اطلاعات تماس
 • 091987***** - 091987*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان