اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806023982412949

مصاحبه کاری

چرا بعضی افراد در مصاحبه کاری، شغل را از دست می‌دهند؟

کد: 139806023982412949

http://bit.ly/31Z2e7h

، تهران , (اخبار رسمی): نکته‌های بسیار زیادی در متون مختلف در خصوص آمادگی برای مصاحبه شغلی وجود دارد که با یک سرچ ساده در گوگل قابل حصول است ولی چرا با اینکه تمام این موارد مطالعه شده، فرد در روز مصاحبه احساس موفقیت در مصاحبه کاری را ندارد.

چرا در مصاحبه کاری، شغل را از دست دادم
چرا در مصاحبه کاری، شغل را از دست دادم

ب مصاحبه باید بطور کامل جدی گرفته شود و به هیچ وجه این مرحله را ساده در نظر نگرفت و با آمادگی کامل در آن حضور یافت و از دست دادن فرصت شغلی را به دیگران نسبت نداد و از هر مصاحبه درس گرفت.

بسیاری از افراد در مصاحبه‌های کاری شرکت کرده‌اند. غالبا قبل از جلسه مصاحبه شغلی، فرد خود را تا جای ممکن آماده حضور در مقابل مصاحبه کنندگان و پاسخ دهی به انواع سوالات متنوع آنها کرده و بسیاری از موارد را از قبل تمرین کرده و از دیدگاه خود آماده است.

نکته‌های بسیار زیادی در متون مختلف در خصوص آمادگی برای مصاحبه کاری وجود دارد که با یک سرچ ساده در گوگل قابل حصول است.

گاها افراد با مقصر دانستن مصاحبه کننده و سازمان مربوطه، عدم تایید در مصاحبه کاری و به دست آوردن شغل مورد نظر را بر گردن آنها می‌اندازند ولی اگر حتی این فرض نیز درست باشد آیا باز مشکل به فرد برنمی‌گردد؟ در هر صورت هدف از انجام مصاحبه این است که افراد مصاحبه کننده و شرکت مورد نظر را قانع کرد که ما برای شغل مورد نظر بهترین انتخاب هستیم.

آمادگی عمومی برای مصاحبه کاری

قبل از مصاحبه

 1. آشنایی با شرکت و فرهنگ آن
 2. تهیه رزومه خاص برای آن شرکت
 3. حضور به موقع برای مصاحبه
 4. تسلط بر رزومه کاری نوشته شده
 5. ارسال رزومه به همراه یک نامه رسمی و مشخص کردن عنوان نامه
 6. پوشش مناسب

حین مصاحبه

 1. رعایت ادب و احترام
 2. خاموش کردن تلفن همراه
 3. در نظر گرفتن همه افراد شرکت از جمله منشی و نگهبان به عنوان اعضای کادر مصاحبه و رعایت الزامات یک قرار رسمی
 4. رعایت الزامات زبان بدن در حین مصاحبه
 5. عدم چاپلوسی
 6. راست گویی و پرهیز از بزرگنمایی
 7. ارتباط موثر و دو طرفه با مصاحبه کنندگان
 8. حفظ تمرکز و جلوگیری از پراکنده گویی
 9. ارائه پاسخ‌های کامل و دقیق
 10. عدم منفی بافی و سعی در ارائه وجهه مثبت در نگرش
 11. عدم پریشانی در اثر سوالات نامتعارف
 12. عدم بدگویی از کارفرمای قبلی

پس از مصاحبه

 1. تشکر و قدردانی از زمان تخصیص داده شده
 2. گشاده رویی و لبخند

آمادگی ویژه برای مصاحبه شغلی

موارد فوق که بعنوان آمادگی عمومی برای هر مصاحبه کاری ارائه شده است شرط لازم برای انجام مصاحبه است ولی قطعا شرط کافی نیست. بعنوان شروط کافی و یا آمادگی ویژه برای مصاحبه کاری موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد.

 • همراستایی با تخصص

شغل جدید باید در راستای تجربه کاری قبلی باشد و یا مرتبط با زمینه‌های کاری انجام داده شده. به این معنی که نمی‌توان صرفا با رعایت موارد عمومی و آمادگی‌های کلی، یک مصاحبه را برنده شد. بعنوان مثال اگر تخصص قبلی فرد بازاریابی است می‌تواند برای شغل جدید که شاخه دیگری از بازاریابی است نیز به خوبی موفق باشد و مصاحبه کاری را برنده شود ولی اگر تجربه و تخصص قبلی بازاریابی است آنگاه برای مصاحبه شغلی جدید در حوزه مهندسی اقدام شده ممکن است با مشکل مواجه شد.

بنابراین اگر تخصص قبلی فرد همراستا با مصاحبه جدید نباشد نباید تمرکز اصلی خود را بر روی تجربه کاری قرار دهد.

ارائه صحیح آموزش‌ها و مهارت‌های کسب شده

دوره‌های آموزشی که گذرانده شده است و مهارت‌هایی که با حضور در جلسات آموزشی و یا یادگیری فردی کسب شده‌اند باید به خوبی ارائه شوند. این دانسته‌ها اگر به همراه شوق و علاقه شدید همراه باشد می‌تواند برای مصاحبه کننده نقطه قوت قابل اتکا تلقی شود.

بنابراین افرادی که به دنبال تغییر فیلد کاری هستند باید برای آن سرمایه گذاری منطقی داشته باشند و حضور در مصاحبه شغلی فیلد جدید بدون کسب آمادگی مهارتی و یادگیری‌های مربوطه بی اثر است. بنابراین نشان دادن آموزش‌های گذرانده شده برای افراد بدون سابقه کاری و یا افرادی که در حال تغییر حوزه کاری خود هستند بسیار مهم است.

نشان دادن علاقمندی و شوق شدید

خصوصا در مواردیکه فرد با تغییر زمینه کاری مواجه است باید بصورت صحیح شوق و علاقه خود را برای پذیرش مسئولیت و کسب تجربه در زمینه کاری جدید نشان دهد. اکثر افراد که دارای تجربه کاری نسبتا طولانی در یک حوزه هستند آنگاه از تغییر فیلد کاری به شدت می‌ترسند و این موضوع بصورت یک کابوس برای آنها مطرح است.

وقیت که فردی به یک مصاحبه کاری دعوت می‌شود حتما تا سطوح مشخصی مورد قبول واقع شده لذا از این به بعد به خود فرد برمی‌گردد. شاید نشان دادن صحیح علاقه مندی به کسب یک موقعیت شغلی به همراه سایر ملزومات گفته شده تضمین کننده تایید شدن در مصاحبه باشد.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس واقعی یکی از موارد بسیار مهم در مصاحبه‌ها است. قطعا هیچ کس مایل به جذب یک فرد که اعتماد به نفس مناسب ندارد، نیست و قطعا اعتماد به نفس کاذب نیز کمکی به این موضوع نخواهد کرد.

توجه به این نکته بسیار مهم است که شرکت در یک مصاحبه قدم بسیار بلندی در راستای گرفتن شغل مورد نظر است و از این به بعد یعنی قبولی در مصاحبه به طور مستقیم به خود شخص و رعایت نکته‌های ذکر شده بر می‌گردد.

بطور خلاصه باید گفت مصاحبه باید بطور کامل جدی گرفته شود و به هیچ وجه این مرحله را ساده در نظر نگرفت و با آمادگی کامل در آن حضور یافت و از دست دادن فرصت شغلی را به دیگران نسبت نداد و از هر مصاحبه درس گرفت.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت وب سایت تخصصی آموزشی چند نقطه به ادرس www.chandnoghteh.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وب سایت تخصصی آموزشی چند نقطه

وب سایت آموزشی تخصصی "چند نقطه" با هدف آموزش عمومی و ارائه مطالب مفید در خدمت همه هموطنان عزیز است. برای شنیدن بازخوردهای سازنده شما لحظه شماری می کنیم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | علم و آموزش