اطلاعات تماس
 • 091987***** - 091987*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807024074310783

انواع ملین‌های دارویی و طبیعی

کد: 139807024074310783

http://bit.ly/2n4PwEJ

، تهران , (اخبار رسمی): انواع ملین‌های دارویی و طبیعی با توجه به اشکال دارویی، فواصل مصرف، سرعت شروع اثر، محل اثر به دسته‌های مختلفی تقسیم می شوند.

انواع ملین‌های دارویی و طبیعی
انواع ملین‌های دارویی و طبیعی

ملین‌ها موادی هستند که به رفع یبوست کمک می‌کنند. ملین‌ها را می‌توان در ردیف مواد طبیعی و یا داروهای اسهال‌آور جستجو کرد. ملین‌ها بسته به عملکردهای متفاوتی که در جهت رفع یبوست دارند، در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. بهتر است برای انتخاب ملین مناسب با توجه به نوع مشکل ایجاد شده و عملکردی که دارو دارد، با مشورت پزشک داروی مناسب را انتخاب شود. میزان مصرف این داروها اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا مصرف بیش از اندازه آنها می‌تواند موجب اسهال شده و یا حتی تاثیر عکسی داشته باشد.

انواع ملین‌ها

ملین‌ها بر حسب اشکال دارویی، فواصل مصرف، سرعت شروع اثر، محل اثر و … به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. مهمترین ملین‌های کاربردی به این شرح است:

ملین‌‌های‌ تراوش‌ کننده

هدف این نوع ملین، رفع یبوست از طریق نرم کردن مدفوع است. برای نرم شدن مدفوع نیاز به آب بیشتری در روده است. به همین منظور دارو به گونه‌ای عمل می‌کند که مقدار زیادی آب وارد روده بزرگ شود. معروف‌ترین تراوش کننده‌ها شیر مگنزیا و منیزیم سیترات است. مصرف این نوع ملین می‌تواند عوارض جانبی مثل تهوع، اسهال، گاز، التهاب را ایجاد کند. همچنین زیاده‌روی در مصرف این نوع ملین می‌تواند موجب کاهش آب بدن، عدم تعادل الکترولیتی و آسیب‌دیدگی کلیه‌ها شود.

ملین‌کننده‌های مدفوع

این نوع ملین تحت عنوان نرم کننده شناخته می‌شود. عملکرد این ملین‌ها به گونه‌ای است که رطوبت را در مدفوع نگه می‌دارد. این دارو موثرترین ملین است که بدون نسخه نیز ارائه می‌شود.

ملین‌ها جذب کننده آب در روده

این نوع ملین از طریق افزایش جرم مدفوع به نرم کردن آن کمک می‌کنند. اما این نوع ملین‌ها برای همه افراد مناسب نخواهد بود. درد معده، حالت تهوع، استفراغ و خارش پوست از عوارض جانبی ملین‌ها جذب کننده آب در روده  به شمار می‌رود. بهتر است این نوع ملین‌ها با مقادیر زیادی آب مصرف شوند، تا عوارض جانبی آن کاسته شود.

ملین های محرک

این ملین‌ها با ایجاد انقباض در عضلات روده، مدفوع را به سمت مقعد هدایت می‌کنند. مصرف طولانی مدت این دارو توصیه نمی‌شود. زیرا افزون بر عوارض جانبی متعدد امکان وابستگی به این داروها وجود دارد. از عوارض جانبی این نوع ملین می‌توان به درد معده، ضعف و ناتوانی، گرفتگی، حالت تهوع و ادرار قهوه‌ای رنگ اشاره کرد.

ملین‌های روان کننده

این نوع از ملین‌ها، با ایجاد غشاء چرب بر دیواره روده به عبور راحت‌تر مدفوع کمک می‌کنند. این ملین‌ها دیرتر از سایران اثر خود را نشان می‌دهند. معروف‌ترین ملین روان کننده، روغن‌های معدنی هستند. بدن انسان قابلیت هضم این روغن را ندارد. بنابراین در طول فرآیند گوارش، چربی روغن دچار تحول نمی‌شود. استفاده طولانی مدت از این نوع ملین‌ها می‌تواند موجب بی‌اختیاری شده و در جذب ویتامین‌ها اختلال ایجاد کند.

مضرات مصرف ملین‌ها

همان‌طور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، میزان مصرف این ملین‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا سوء مصرف این مواد می‌تواند عورض جانبی ناخوشایندی را برای بدن به همراه داشته باشد. برخی از مضرات ملین‌ها به این شرح است:

 • عدم حرکت طبیعی روده ها به سبب وابستگی روده
 • آسیب به  لوزالمعده و پوشش لایه روده
 • عدم تعادل الکترولیت
 • دهیدراته شدن بدن
 • کاهش مقاومت ناخن
 • خطر ابتلا به سنگ کلیه

ملین‌های طبیعی

مصرف داروهای ملین در طولانی مدت به خصوص برای مبتلایان به یبوست مزمن می‌تواند خطرات بسیاری را به دنبال داشته باشد. ملین‌های طبیعی در مقایسه با داروهای ملین مضرات بسیار کمتری داشته و اغلب بدون عوارض جانبی هستند. برخی از مهمترین ملین‌ها طبیعی به این شرح است:

 • روغن کرچک، این روغن بهترین ملین برای رفع یبوست است. برای این منظور می‌توان یک قاشق غذاخوری روغن کرچک را با شیر گرم مخلوط و قبل از خواب نوشید.
 • روغن زیتون، مخلوطی از روغن زیتون و آب لیمو را تهیه کرده و حداقل یک بار در هفته از آن نوشید.
 • آبلیمو : آبلیمو نوعی پاک کننده روده به شمار می‌رود. برای این منظور می‌توان آب یک لیمو را گرفته و در یک لیوان حل کرد و هر روز نوشید.
 • قهوه : کافئین موجود در قهوه نوعی ملین طبیعی به شمار می‌رود. برای این منظور باید هر روز یک فنجان قهوه نوشید.
 • کشمش : کشمش منبع غنی از فیبر است. کشمش می‌تواند داروی بسیار مناسبی برای زنان باردار مبتلا به یبوست باشد. برای این منظور پیشنهاد می‌شود، هر شب مقداری کشمش را در آب خیسانید و صبح روز بعد ناشتا میل کرد.
 • آلوئه ورا : مصرف ژل آلوئه ورا می‌تواند به عنوان مسهل طبیعی عمل کند. در  مصرف آلوئه ورا نباید زیاده روی کرد، زیرا ممکن است اثرات عکس داشته باشد.

تاثیر ملین‌ها بر بیماری‌های نشیمنگاهی

بیماری‌های نشیمنگاهی شامل بیماری‌های بواسیر، شقاق، فیستول و کیست مویی است. یبوست یکی از عوامل اصلی ایجادکننده بواسیر و شقاق به شمار رفته و در تشدید علائم بیماری‌های فیستول و کیست مویی موثر است. به همین ترتیب یکی از راهکارهای اصلی برای درمان این بیماری‌ها به خصوص در دوران پس از جراحی درمان یبوست و جلوگیری از آن است.

اغلب پزشکان پس از جراحی بیماری‌های نشیمنگاهی مصرف ملین‌ها را توصیه می‌کنند تا از بروز یبوست و عود مجدد بیماری‌ها جلوگیری کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران کلینیک

پیشرفته ترین و مجهزترین مرکز درمان بواسیر، هموروئید، کیست مویی، شقاق، فیستول با لیزر در یک جلسه زیر نظر متخصص کولورکتال با 25 سال تجربه

اطلاعات تماس
 • 091987***** - 091987*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان