اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980808417269608

انواع سرطان مثانه علت، علائم، تشخیص و روش‌های درمان به موقع آن

کد: 13980808417269608

http://bit.ly/2pq0GFT

، تهران , (اخبار رسمی): سرطان مثانه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها است که هر سال تقریباً ۶۸هزار بزرگسال در ایالات متحده به آن مبتلا می‌شوند. سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد و معمولاً در افراد مسن بیشتر دیده می‌شود، هر چند که ممکن است در هر سنی بروز کند.

انواع سرطان مثانه علت، علائم، تشخیص و روش های درمان به موقع آن
انواع سرطان مثانه علت، علائم، تشخیص و روش‌های درمان به موقع آن

سرطان مثانه اغلب از سلول‌هایی (سلول‌های ادراری) که داخل مثانه قرار دارند، شروع می‌شود. مثانه اندامی توخالی و عضلانی در قسمت تحتانی شکم است که ادرار را ذخیره می‌کند. اگر چه این بیماری در مثانه بسیار متداول است، اما همین نوع سرطان می‌تواند در سایر قسمت‌های سیستم مجاری ادراری نیز رخ دهد. حدود ۷ مورد از هر ۱۰ مورد سرطان مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند. در مراحل اولیه سرطان مثانه قابل درمان است. سرطان مثانه ممکن است عود کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به این سرطان باید تا سال‌ها پس از درمان آزمایش‌های پیگیری را تکرار کنند.

علائم سرطان مثانه

علائم و نشانه‌های سرطان مثانه، شامل موارد زیر است:

خون در ادرار (هماچوری): خون در ادرار می‌تواند به  رنگ قرمز روشن و یا تیره باشد. همچنین ممکن است در طی بررسی میکروسکوپی خون در ادرار تشخیص داده شود.

ادرار دردناک

درد لگن

کمردرد

تکرر ادرار اما، این علائم اغلب به دلایلی غیر از سرطان مثانه رخ می‌دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر شخصی دچار خون در ادرار (هماچوری) است، باید با پزشک خود ملاقات کند تا بررسی‌های دقیق انجام شود. همچنین اگر علائم دیگری دارند که موجب نگرانی هستند با پزشک خود مشورت کنند.

علت سرطان مثانه

زمانی که سلول‌های مثانه شروع به رشد غیرطبیعی می‌کند، سرطان مثانه ایجاد می‌شود. در این حالت سلول‌ها به جای رشد و تقسیم منظم، به دلیل ایجاد جهش‌هایی، شروع به رشد کنترل نشده می‌کنند و تشکیل تومور می‌دهند.

دلایل ایجاد سرطان مثانه شامل مصرف دخانیات، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، قرار گرفتن در معرض تابش مواد رادیواکتیو، تحریک مزمن پوشش مثانه، عفونت‌های انگلی است و 

البته در همه موارد عامل ایجاد سرطان مثانه مشخص نیست و در برخی از افراد مبتلا به سرطان مثانه هیچ فاکتور خطر آشکاری وجود ندارد.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سلول‌ها در مثانه می‌توانند سرطانی شوند. نوع سلول مثانه که سرطان از آن شروع می‌شود، نوع سرطان مثانه را تعیین می‌کند.  تعیین نوع سرطان مثانه، به انتخاب روش درمانی کمک می‌کند. انواع سرطان مثانه عبارتند از:

سرطان ادراری کارسینوم ادراری (کارسینوم سلول انتقالی): این نوع سرطان درونی‌ترین لایه پوشش دستگاه ادراری و داخل مثانه را درگیر می‌کند. این نوع پوشش سلولی هنگام پر شدن مثانه منقبض می‌شود تا مثانه خالی شود. همین سلول‌ها در داخل مجرای ادرار قرار دارند و تومورها نیز در آن مکان‌ها ایجاد می‌شوند. سرطان ادراری شایع‌ترین نوع سرطان مثانه است.

سرطان سلولی فلسی:  کارسینوم سلول سنگفرشی به علت تحریک مزمن مثانه، ایجاد می‌شود. به عنوان مثال ممکن است این سرطان در اثر عفونت یا استفاده طولانی مدت از سوند ادرار ایجاد شده باشد. این بیماری در مناطقی از جهان که عفونت انگلی خاص (شیستوزومیازیس) علت شایع عفونت مثانه است، شایع‌تر است.

آدنوکارسینوما:  آدنوکارسینوما در سلول‌های غده ترشح مخاط در مثانه تشکیل می‌شود.

برخی از سرطان‌های مثانه بیش از یک نوع سلول را شامل می‌شوند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهند، عبارتند از:

سیگار کشیدن: سیگار ممکن است با تجمع مواد شیمیایی مضر در ادرار، خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. وقتی شخصی سیگار می‌کشد، بدن او مواد شیمیایی موجود در دود را پردازش می‌کند و مقداری از آنها را از طریق ادرار دفع می‌کند. این مواد شیمیایی مضر ممکن است به مثانه آسیب برساند و می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

کهولت سن: افزایش سن با افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه همراه است. سرطان مثانه در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما به ندرت در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال مشاهده می‌شود.

سفید بودن: افراد سفید پوست نسبت به نژادهای دیگر بیشتر در معرض خطر سرطان مثانه  قرار دارند.

مرد بودن:  مردان در مقایسه با زنان بیشتر در معرض خطر سرطان مثانه  قرار دارند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص: کلیه‌ها نقش اساسی در تصفیه کردن مواد شیمیایی مضر از جریان خون و انتقال آنها به مثانه دارند. به همین دلیل تصور می‌شود، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاصی ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد.

تشخیص سرطان مثانه

آزمایش‌های و روش‌های تشخیص سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

سیستوسکوپی: برای انجام سیستوسکوپی، پزشک یک لوله کوچک و باریک (سیستوسکوپ) از مجرای ادرار وارد بدن می‌کند. سیستوسکوپ دارای لنزی است که به پزشک اجازه می‌دهد داخل مجرای ادراری و مثانه را مشاهده کند.

بیوپسی در طی سیستوسکوپی:  ممکن است پزشک با استفاده از یک وسیله خاص لوله‌ای را وارد مثانه کند و تا یک نمونه سلولی (بیوپسی)را برای آزمایش دریافت کند. می‌توان از این روش برای درمان سرطان مثانه نیز استفاده کرد.

سیتولوژی ادرار: در این آزمایش نمونه‌ای از ادرار برای بررسی سلول‌های سرطانی تجزیه و تحلیل می‌شود.

تست‌های تصویربرداری: آزمایشات تصویربرداری، مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) و یا پیلوگرام رتروگراد ، به پزشک اجازه می‌دهد  تا ساختار دستگاه ادراری را مشاهده کند. در حین سونوگرافی CT، یک ماده حاجب به بدن تزریق می‌شود. سپس با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری انجام می‌شود. در طول آزمایش، نمایی از دستگاه ادراری دریافت می‌شود، که به پزشک در شناسایی مناطق سرطانی کمک می‌کند.

تعیین میزان سرطان

بعد از تأیید سرطان مثانه، ممکن است پزشک برای بررسی نفوذ سرطان به غدد لنفاوی یا سایر مناطق بدن آزمایشات اضافی توصیه کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سی تی اسکن

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

اسکن استخوان

اشعه ایکس قفسه سینه

پزشک برای تعیین مرحله سرطان از اطلاعات این آزمایش‌ها استفاده می‌کند. مراحل سرطان مثانه توسط اعداد رومی از صفر تا IV نشان داده شده است. کمترین مراحل نشان دهنده سرطانی است که به لایه‌های داخلی مثانه محدود می‌شود و به دیواره ماهیچه‌ای مثانه تأثیر نمی‌گذارد. بالاترین مرحله نشان می‌دهد که سرطان به دیگر نقاط بدن و به غدد لنفاوی یا اندام دیگر گسترش یافته است.

درجه سرطان مثانه

تومورهای سرطان مثانه بیشتر بر اساس نحوه ظاهر شدن سلول‌های سرطانی هنگام مشاهده از طریق میکروسکوپ طبقه‌بندی می‌شوند. این مورد به تعیین درجه تومور مشهور است. سرطان مثانه دارای دو درجه مختلف است:

تومور مثانه با درجه پایین: این نوع تومور دارای سلول‌هایی است که از نظر ظاهری و سازماندهی به سلول‌های طبیعی نزدیک‌تر هستند. تومور درجه پایین معمولاً کندتر رشد می‌کند و احتمال حمله آنها به دیواره عضله‌ای مثانه نسبت به تومور درجه بالا کمتر است.

تومور مثانه درجه بالا:  این نوع تومور شامل سلول‌هایی غیر طبیعی است و هیچ شباهتی با بافت‌های طبیعی ندارد تومور درجه بالا رشد تهاجمی‌تری نسبت به تومور درجه پایین دارد و به احتمال زیاد در دیواره عضلانی مثانه و سایر بافت‌ها و اندام‌ها گسترش می‌یابد.

درمان سرطان مثانه

گزینه‌های درمانی سرطان مثانه به عوامل مختلفی از جمله نوع سرطان، درجه سرطان، مرحله سرطان، سلامت کلی بیمار و .. بستگی دارد. درمان سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

جراحی، برای از بین بردن بافت سرطانی

شیمی درمانی در مثانه (شیمی درمانی داخل وریدی)، این روش برای درمان تومورهایی که محدود به روکش مثانه هستند اما در معرض خطر زیاد عود یا پیشرفت به مرحله بالاتر قرار دارند، استفاده می‌شود.

برداشت مثانه

بازسازی، روشی جدید برای خروج ادرار از بدن پس از برداشتن مثانه است.

شیمی درمانی برای کل بدن (شیمی درمانی سیستمیک)، این روش برای افزایش تاثیرگذاری درمان در بیمارانی که جراحی برداشت مثانه انجام داده‌اند و یا به عنوان یک درمان اصلی در مواردی که جراحی گزینه درمان نیست، کاربرد دارد.

پرتودرمانی، این روش برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، به عنوان یک درمان اصلی در مواردی که جراحی گزینه درمان نیست، کاربرد دارد.

ایمونوتراپی، این روش درمانی برای تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سلول‌های سرطانی، چه در مثانه و چه در سراسر بدن کاربرد دارد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت کلینیک نوین مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک نوین

این کلینک با هدف ازائه خدمات درمانی تخصصی در زمینه بیماریهای نشمین گاه که شامل : هموروئید, فیستول , شقاق , کیست مویی بیش از 2 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجموعه تحت نظر جراح متخصص​ بواسیر و هموروئید افتخار دارد تا کلیه خدمات درمانی و بهداشتی را در زمینه بیماری های کلون و رکتوم ( هموروئید یا بواسیر، فیستول ، شقاق ، کیست مویی) را به هموطنان عزیز ارائه نماید. http://jarah.clinic/

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان