اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139910274862115536

پرمصرف‌ترین پیچ و مهره فولادی، پیچ و مهره استیل، پیچ و مهره گالوانیزه است

توضیح در مورد مقاومت کششی پیچ و مهره استاندارد A325 و A490

کد: 139910274862115536

https://bit.ly/3sv6olh

، تهران , (اخبار رسمی): پیچ‌های منطبق بر ملزومات ASTM از نوع A325 و A490 در بخش قبلی معرفی شدند. مقاومت کششی نهایی برای پیچ فولادی A325 معادل 120Ksi و یا 105Ksi است. عدد اخیر درمورد پیچ و مهره فولادی یک اینچ بزرگتر است. برای پیچ و مهره A325 حداکثر مقاومت کششی نهایی مشخصه، تعریف نشده است.

توضیح در مورد مقاومت کششی پیچ و مهره استاندارد A325 و A490
توضیح در مورد مقاومت کششی پیچ و مهره استاندارد A325 و A490

پیچ و مهره خشکه یا پیچ و مهره فولادی در بخش آخر آمده و هر دو نوع A325 , A490 معرفی شده است.  استفاده از واشر نیز بسته به نوع استفاده، ممکن است لازم و یا غیر لازم باشد. درصورت نیاز از واشر تخت در پیچ و مهره فولادی یا پیچ و مهره خشکه باید از واشر تخت‌های فولادی یا واشر خشکه استفاده شود.

IN 6916 – Gr.10 سرپیچ و مهره شش گوش است. تنه (Shank) بخشی دنده شده است و الباقی دنده نشده. بخش دنده شده بسته به قطر پیچ می باشدکه به اصلاح بازاری پیچ نیم رزوه گفنه می شود و بعضی آن را پیچ یک سوم رزوه هم می گویند.

تمام پیچ‌هایی که در عمل به‌کار می روند ممکن است با آنچه گفته شد تطبیق نداشته باشند. دو شکل دیگر پیچ و مهره نیز وجود دارد که مورد استفاده است. این پیچ و مهره فولادی با مشخصات A325 و A490 تطبیق دارند ولی از شکل متفاوتی برخوردارند که مربوط به روش نصب آن‌ها می باشد.

یکی از آن نوع (Twist - off) است که آن را پیچ ویژه، (پیچ فولادی یا پیچ خشکه گرید 10.9 می باشند که در استاندارد اروپایی DIN 6914 یا DIN 931 نامیده شده) و مطابق F1852 از استاندارد ASTM می باشد. مورد دیگر فقط درنوع واشر با پیچ معمولی متفاوت است. که مقدار پیش تنیدگی را در پیچ معین می سازد. روش نصب و استفاده این نوع واشر نیز توضیح داده خواهد شد.

پیچ‌های منطبق بر ملزومات ASTM از نوع A325 و A490 در بخش قبلی معرفی شدند. مقاومت کششی نهایی برای پیچ فولادی A325 معادل 120Ksi  و یا 105Ksi  است. عدد اخیر درمورد پیچ و مهره فولادی یک اینچ و بزرگتر است. برای پیچ و مهره A325 حداکثر مقاومت کششی نهایی مشخصه، تعریف نشده است.

نوع دیگر، A490  دارای مقاومت کششی نهایی مشخصه، 150Ksi  و حداکثر مقاومت کششی نهایی 170Ksi  برای کلیه قطر پیچ‌های فولادی می باشد.

برای پیچ و مهره خشکه یا پیچ و مهره فولادی نقطه مشخص جاری شدنی تعریف نشده است. بنابراین حدی از مقاومت کششی به‌عنوان پارامتر اصلی این پیچ و مهره به عنوان Proof Load تعریف شده است که آن را- بار نشانه – می نامیم.

در این سطح بار، پیچ بدون آن‌که دچار تغییر شکل ماندگار شود، بار تحمل می نماید. این همان سطح باری است که در پیچ و مهره آهنی آن را نقطه جاری شدن می نامیم. ولی برای طراحی پیچ و مهره فولادی یا پیچ و مهره خشکه از مقاومت کششی نهایی پیچ (Ultimate Tensile Strength)  استفاده می کنیم.

نیازی نیست طراح بار نشانه را مورد توجه قرار دهد. مهره‌های مورد نیاز در استفاده از پیچ خشکه یا پیچ فولادی باید از نوع مهره شش گوش فولادی یا مهره شش کوش خشکه و مطابق ASTM A563  باشد. اگر پیچ گالوانیزه A325 به‌کار می رود، مهره‌ها نیز باید از همین نوع بوده و مهره کمی بزرگتر و متناسب رزوه شده باشد.

در این مورد، ملزومات روغن‌کاری پیچ و مهره و تست ظرفیت چرخشی برای پیچ و مهره سر هم شده در استاندارد ASTM A325 آمده و در بخش دیگر توضیح داده خواهد شد. (منظور از بزرگتر بودن مهره این است که در پیچ و مهره گالوانیزه گرم به‌دلیل ضخامت گالوانیزه گرم پیچ و مهره گالوانیزه شده بعد از گالوانیزه به راحتی به‌هم بسته نمی شوند. باید رزوه داخل مهره‌ها را آور یا چند دهم قلاویز بزرگتر زده تا گشاد شوند و به‌راحتی مونتاژ شده و آماده استفاده باشند.

توجه اورکاری یا کشاد شدن پیچ و مهره فقط در دو نوع گالوانیزه پیچ و مهره انجام می‌شود. پیچ و مهره گالوانیزه گرم، پیچ و مهره تفلون یا پیچ و مهره پی تی اف PTF

پیچ در وهله اول با قرار گرفت درسوراخ و سپس بستن مهره و واشر تا چسباندن قطعات متصل شونده ادامه خواهد یافت. این موضوع ممکن است با بستن دستی و یا آچار مخصوص (Spud Wrench)  آچار دم مخروطی یا دم موشی و یا آچارهای برقی و یا بیشتر، آچارهای بادی ضربه ای صورت گیرد. انتظار در این لحظه آن است که قطعات کاملا به‌هم بچسبند، اگر چه این انتظار در اتصالات بزرگ با قظعات ضخیم، ضروری نیست. کاملا در این اتصال بر آورده شود. متصل کردن باید از قسمت‌های سخت تر اتصال شروع شده و سپس همزمان اتصال پیش خواهد رفت. بعضی تکرارها در سفت کردن پیچ و مهره ممکن است ضروری گردد.

شرایط پیچ و مهره در این حالت Snug – Tight است که آن را – اتصال جذب – می نامیم و با اعمال کامل نیروی یک کارگر با استفاده از آچار مخصوص و یا زمانی‌که آچار بادی شروع به اولین ضربات می‌‌نماید، حاصل می شود.

در این حالت پیچ و مهره دارای مقداری تغییر طول (Elongation) خواهد شد و این نتیجه ایجاد نیروی کشش به‌وجود آمده در پیچ و مهره است. در جهت ایجاد تعادل، نیروی فشاری معادل نیروی کششی و برابر در اعضای چسبیده به‌هم دراتصال  به‌وجود می آید.

مقدار نیروی کششی به‌وجود آمده در پیچ و مهره در حالت اتصال جذب به حد کافی بزرگ است که قطعات را کاملا کنار یکدیگر نگهداری نماید و جلوی شل شدن (Backing //off)  پیچ و مهره را در بارهای استاتیکی بگیرد.

به‌عنوان یک مثال درتست‌های آزمایشگاهی درحالت اتصال جذب پیش تنیدگی از 5Kips تا10Kips  برای یک پیچ و مهره 7/8 اینچ ازنوع A325 است.

درعمل، این محدوده گاهی حتی بزرگتراست. برای خیلی ازاستفاده‌ها، حالت اتصال جذب درپیچ و مهره آن چیزی است که احتیاج داریم. به‌علت آن‌که استفاده ازاین نوع سفت کردن پیچ و مهره‌ها، اقتصادی تراست، در هرجایی که ممکن است باید از این حالت استفاده شود. اگر نوع استفاده از اتصال لازم می‌دارد که پیچ پیش تنیده شود، نصب پیچ و مهره باید به روش‌هایی که درادامه خواهد امد صورت گیرد. این‌که پیش تنیدگی لازم باشد یا نباشد در بخش بعدی خواهد آمد.

نمودار زیر جهت ارائه انواع روش‌های ایجاد پیش تنیدگی آورده شده است.

1- روش پیچ فولادی یا پیچ خشکه

 الف- روش‌هایی که از اندازه گیری تغییر طول، مقدار پیش تنیدگی پیچ به دست می آید.

 2-  روش آچار تنظیم

«روش‌های پیش تنیدگی پیچ »

 1-  روش واشر، واشر تخت، واشر فنری

 ب -  روش‌هایی که از اندازه گیری پیچش، مقدار پیش تنیدگی پیچ به دست می آید.»

 2-  روش چرخش مهره.

علاقه‌مندان جهت کسب راهنمایی و اطلاعات بیشتر و خرید عمده پیچ و مهره از پیچ و مهره‌های صنعتی تهران با شماره های 02155420238 و 02155420239  تماس بگیرند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پیچ و مهره های صنعتی تهران

با سلام و احترام؛ بدینوسیله به اطلاع می رساند ، پیچ و مهره های صنعتی تهران تولید کننده انواع اقلام قیدوبستی بویژه (انواع استادبولت، انکر بولت، یوبولت،رولبولت، اکسپنشن بولت، راد بولت،بولت اسکرو، پیچ و مهره استیل، پیچ و مهره گالوانیزه، پیچ و مهره فولادی و انواع پیچ و مهره و واشر..... در انواع گرید ها و موارد خاص مطابق با استاندارد) ، مورد نیاز در صنایع و تجهیزات نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع ملی فولاد، صنایع خودرو سازی، مولد های نیروگاهی، کارخانجات سیمان، سازه های فلزی و سایر کارخانجات، آماده گی و توانایی پاسخگویی به سایر نیازها در این زمینه را دارا می باشد. این شرکت با استفاده از مجموعه ای از ماشین آلات (فورج های سرد و گرم ), کورههای عملیات حرارتی ، دستگاههای رولینگ و وسایل آزمایشگاهی و بکارگیری خلاقیت و مهارت بیش از 50 کارگر، کاردان و کارشناس متخصص در تولید انواع اتصالات پیچ و مهره ای مطابق با استاندارد های روز بین المللی که قابلیت بارگزاری پیش تنیدگی (PRE LOADING) را دارند ، آماده همکاری می باشد. این شرکت تا به حال با مجموعه عظیمی از صنایع مختلف کشور همکاری داشته که از آن جمله می توان به شرکتهایی مانند ماشین سازی اراک ، نیروگاه حرارتی شازند ، ارتعاشات صنعتی جی ، صنایع زرهی بنی هاشم ، شرکت مهرگام پارس، نفت سپاهان، پتروشیمی مبین ، سیمان تهران، سیمان بجنورد و ...... را می توان اشاره کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید