اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140003095154914613

خازن سنج چیست

کد: 140003095154914613

https://bit.ly/34tdlZt

، تهران , (اخبار رسمی): خازن سنج یا ظرفیت سنج خازن (Capacitance Meter) دستگاهی است که ظرفیت خازن و یا انرژی الکتریکی ذخیره شده در خازن را اندازه گیری می کند. می توان به وسیله پراب های دستگاه و یا محل در نظر گرفته شده برروی دستگاه، خازن را به خازن سنج متصل نمود و ظرفیت آن را اندازه گیری کرد.

خازن سنج یا ظرفیت سنج خازن (Capacitance Meter) دستگاهی است که ظرفیت خازن و یا انرژی الکتریکی ذخیره شده در خازن را اندازه گیری می کند. می توان به وسیله پراب های دستگاه و یا محل در نظر گرفته شده برروی دستگاه، خازن را به خازن سنج متصل نمود و ظرفیت آن را اندازه گیری کرد. خازن سنج ها قادر هستند ظرفیت خازن را با دقت و سرعت بالا در رنج های مختلف اندازه گیری کنند و بر روی نمایشگر خود نمایش دهند. از خازن سنج ها میتوان در کلیه آزمایشگاههای مهندسی الکترونیک، کارخانه ها، فروشگاههای خدماتی و مدارس استفاده کرد.

خازن یک المان الکتریکی است که از دو صفحه موازی فلزی که در میان آن لایه ای از هوا یا عایق قراردارد، تشکیل شده است، وظیفه خازن نگهداری انرژی الکتریکی می باشد و به همراه مقاومت ها در مدارات تایمینگ استفاده می شوند.
ظرفیت خازن معیاری برای اندازه گیری توانایی نگهداری انرژی الکتریکی است. که این ظرفبت را می توان به وسیله خازن سنج و یا ظرفیت سنج خازن اندازه گیری کرد. واحد اندازه گیری ظرفبت فاراد(F) می باشد،1 فاراد واحد بزرگی است به همین دلیل در خازن ها از واحدهای کوچکتر مانند میکرو فاراد، نانوفاراد و پیکوفاراد استفاده می کنند.

کاربرد خازن سنج ها
خازن سنج ها در آزمایشگاههای الکترونیک، کارخانه ها، فروشگاههای خدماتی و مدارس و به طور کلی ابزار های الکتریکال کاربرد دارند.
از خازن سنج ها می توان در بررسی تلرانس، مرتب کردن و تعیین کردن مقادیر دقیق خازن ها، اندازه گیری خازن هایی که مقدارشان مشخص نیست، جدا کردن مجموعه های مشابه و اندازه گیری کابل ها استفاده کرد.

نکات مهم در انتخاب یک خازن سنج / ظرفیت سنج خازن
• دقت اندازه گیری
• دارا بودن گیره و ورودی مستقیم جهت اندازه گیری
• محدوده اندازه گیری
• نمایشگر دیجیتال برای نمایش ظرفیت اندازه گیری شده
• دارا بودن پیچ تنظیم نقطه صفر برای دستگاه

بررسی اجمالی LCR متر
عیب یابی موتورهای تک فاز یکی از کاربردهای کاربردی خازن سنج دیجیتال است.
خازن ، موتور تک فاز که از کار افتاده است ، نشانه خازن معیوب است. اینگونه موتورها پس از کار به کار خود ادامه خواهند داد و عیب یابی را مشکل می کنند. خرابی خازن سخت برای کمپرسورهای HVAC نمونه خوبی از این مشکل است. ممکن است موتور کمپرسور شروع به کار کند ، اما به زودی باعث گرم شدن بیش از حد و در نتیجه سفر خرابکار می شود.
موتورهای تک فاز با چنین مشکلاتی و موتورهای تک فاز پر سر و صدا با خازن ها برای تأیید صحت عملکرد خازن ها به یک خازن سنج نیاز دارند. تقریباً در تمام خازن های موتوری مقدار میکروفار بر روی خازن مشخص شده است.
خازن های تصحیح ضریب توان سه فاز معمولاً از فیوز محافظت می شوند. در صورت عدم موفقیت یک یا چند از این خازن ها ، ناکارآمدی سیستم نتیجه خواهد یافت ، صورتحساب ابزار به احتمال زیاد افزایش می یابد و ممکن است سفرهای تجهیزات ناخواسته اتفاق بیفتد. در صورت ضربات فیوز خازن ، مقدار میکرفارس خازن معیوب باید اندازه گیری و تأیید شود که در محدوده مشخص شده در خازن قرار می گیرد.

برخی از عوامل اضافی مربوط به خازن که ارزش آگاهی را دارند:
خازن ها عمر محدودی دارند و غالباً علت بروز نقص هستند.
خازن های خطا ممکن است دارای یک مدار کوتاه ، یک مدار باز باشند و یا ممکن است از نظر جسمی تا نقطه خراب شدن بدتر شوند.
هنگامی که مدارهای خازنی کوتاه باشد ، فیوز ممکن است منفجر شود یا سایر اجزاء آسیب ببینند.
هنگامی که یک خازن باز شود یا خراب شود ، اجزای مدار یا مدار ممکن است کار نکند.
خراب شدن همچنین می تواند مقدار خازن یک خازن را تغییر داده و این می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

اینستروسنتر مفتخر است با مشاوره فنی رایگان برای انتخاب بهترین خازن سنج / ظرفیت سنج خازن از بهترین برندها نظیر (TES & PROVA) تس و پرووا تایوان، مستک Mastech، لوترون تایوان (Lutron)، جی پی اس (GPS) و (CEM) با نازلترین قیمت در راستای راهنمایی هر چه بهتر مشتریان عزیز همکاری نماید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرجع ابزار دقیق و هیدرولیک ایران

شرکت آبنوس سازه نماینده رسمی محصولات دورمن اسمیت که شامل کلید مینیاتوری ، کلید حرارتی ، کلید اتوماتیک ، کنتاکتور ، بی متال و کلید محافظ جان می باشد. 02188325739

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | علم و آموزش