اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140009185569517646

یادداشت/

خواسته فعالان بازار سرمایه از رئیس قوه قضاییه و مجلس چیست؟

کد: 140009185569517646

https://bit.ly/3DKA8PB

، تبریز , (اخبار رسمی): بازار سرمایه مدت‌هاست که از عدم شفافیت و تصمیمات ناگهانی و متناقض رنج می‌برد و این موضوع به چالش بزرگ فعالان این بازار تبدیل شده است.

خواسته فعالان بازار سرمایه از رئیس قوه قضاییه و مجلس چیست؟
خواسته فعالان بازار سرمایه از رئیس قوه قضاییه و مجلس چیست؟

بازار سرمایه مدت‌هاست که از عدم شفافیت و تصمیمات ناگهانی و متناقض رنج می‌برد و این موضوع به چالش بزرگ فعالان این بازار تبدیل شده است.

به گزارش شهر بورس، با تغییر روسای سازمان بورس دغدغه‌های فعالان بازار نه تنها کمرنگ تر نشده؛ بلکه روزبه‌روز هم افزایش یافته است.

بعضا تصمیمات خلق‌الساعه در اقتصاد کشور و به خصوص سازمان بورس، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی باعث سردرگمی و دل‌سردی فعالان بازار سرمایه و بی‌اعتمادی مردم به بورس می‌شود.

حتی در برهه‌هایی برخی انتصابات نه بر اساس شایسته سالاری، بلکه بر اساس روابط صورت گرفته است.

نظرسنجی از فعالان بازار؛ وعده‌ای فراموش شده

در دولت سیزدهم بنا بود هر رخدادی با نظرسنجی از فعالان بازار انجام شود، ولی برخلاف انتظار تاکنون این اتفاق رخ نداده است و شفافیت در حوزه بازار سرمایه کم‌رنگ‌تر شده. از طرفی هم نهاد ناظر با تصمیمات متناقض خود، عرصه را بر فعالان این بازار تنگ کرده است.

وعده‌هایی مبنی بر تسهیل صدور مجوزها، کمک به بهبود وضعیت بازار، طرح تحقیق و تفحص از سازمان و برخورد با خاطیان اتفاقات یک سال اخیر بورس از جمله وعده‌هایی بود که تاکنون محقق نشده و اهالی این بازار همچنان در انتظار تحقق‌بخشی به وعده‌های مدیران دولتی‌ و مجلسی‌ها هستند.

وعده‌های مداوم و عدم پیگیری آن‌ها، دل‌شکستکی و دلخوری فعالان بازار را در پی داشته و در مواردی چون دریافت مجوز نهادهای مالی، کاغذ بازی و پروسه‌های طولانی اداری همه را خسته کرده است.

به طوری که حتی افرادی هستند که دو سال در صف درخواست مجوز نهادهای مالی انتظار کشیده‌اند تا اینکه قوانین این حوزه نیز تغییر یافته است.

ثبات مدیریتی؛ حلقه گم‌شده بازار

عدم ثبات مدیریتی یکی دیگر از مشکلات بازار سرمایه به حساب می‌آید؛ به طوری که روسای سازمان بدون توجه به عملکرد و برنامه‌های کاری تغییر پیدا کرده‌اند و رفتارهای سلیقه‌ای مدیران با تغییرهای پیاپی باعث شده نتیجه‌ای دست‌خوش بازار نشود.

حال سوال اینجاست چرا سازمان بورس نباید سامانه شفافی را در زمینه‌های مختلف داشته باشد؟ چرا باید شاهد برخوردهای متناقضی در خصوص نمادهای بورسی باشیم و قوانین برای نمادهای سوگلی متفاوت با سهام عادی بازار باشد؟

چرا باید ناظر بازار تصمیمات ضد و نقیضی اتخاذ کند بدون اینکه در این زمینه نیاز به پاسخگویی و ارائه توضیحاتی باشد؟ چرا باید فعالان بازار چندین سال در صف اخذ مجوز نهادهای مالی بمانند؟

از همه مهم‌تر چرا سازمان بورس هیچ توضیحی به ابهامات موجود نمی‌دهد تا شائبه‌های موجود پایان یابد.

دلخوشی اهالی بازار به وعده رئیس قوه قضاییه

چند روز پیش رئیس قوه قضاییه اعلام کرده که بایستی به تخلفات بازار سرمایه رسیدگی شود.

با این گفته، اهالی بازار و مردم از این خبر خرسند هستند و انتظار دارند که این رسیدگی برای تخلفات پیگیری شود و اگر قصوری از فردی صورت گرفته به جد محاکمه شود؛ چرا که اگر امروز بازار سرمایه نقش پررنگی در میان خانواده‌ها پیدا کرده به واسطه اعتماد مردم بوده است و اعتماد از دست رفته باید بازگردد تا به جای رونق بازارهای مخرب، شاهد بهبود اوضاع بازار مولدی همچون بورس باشیم.

در این مدت رسانه‌ها و خبرنگاران پیگیری‌هایی داشتند و از مقامات تصمیم‌گیرنده خواستار شفافیت شدند؛ اما جواب قانع‌کننده‌ای به انتقادات داده نشده است.

باید دید رئیس قوه قضاییه در خصوص این تخلفات چه اقدامی انجام خواهد داد.

فعالان بازار امیدوارند با نظارت بر عملکرد مدیران و پیگیری تصمیمات سلیقه‌ای نهاد ناظر و تخلفات برخی از مدیران و حتی فعالان بازار سرمایه، ‌اهالی این بازار یاری شوند و اعتماد عمومی به این بازار بازگردد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهر بورس

“شهر بورس” آمده است تا منبع رسمی دریافت اخبار و صدای سهامدار باشد. این رسانه که با شماره مجوز 87147 مشغول به فعالیت است؛ حاصل تلاش دوستانی است که عزم خود را جزم کرده‌اند تا در حوزه اطلاع‌رسانی به عهد خود وفا کنند. بنویسند از کمبودها و نقص‌ها و بدانند که کسانی هستند که می‌خوانند و تأثیر گذارند، آنانی که تلاش می‌کنند تا بازار سرمایه همواره موتور مولد اقتصاد کشور باشد. “شهر بورس ” به عنوان نخستین آژانس خبری تحلیلی تخصصی بازارهای مالی در شمال غرب کشور از صنایع ایران می‌نویسد از ظرفیت‌هایی که دارد و از آنچه می‌تواند باشد. در این وادی دست شهر بورسی‌ها را بگیرید چراکه برای تعالی نیاز به دیدگاه‌ها و اندیشه‌های ناب شما داریم. نیازی که از سر تعهد است. آژانس خبری-تحلیلی شهر بورس، حاصل تلاش گروهی از روزنامه‌نگاران ایرانی است که باهدف یاری به جریان اطلاع‌رسانی آزاد، راه‌اندازی شده است. این وب‌سایت کاملاً از داخل مرزهای ایران و با رعایت قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود. شهر بورس رسانه هیچ حزب و جناحی نیست، هرچند که در جریان مسائل اقتصادی روز ایران فعالانه حضور رسانه‌ای خواهد داشت. این رسانه با حفظ نگاه ویژه خود به مسائل کلان اقتصادی ضمن پرهیز از درگیری‌های کم‌فایده رسانه‌ای، آماده است تا با درج تحلیل‌ها و مقالات صاحب‌نظران و فرهیختگان، محمل مناسبی برای تضارب آرا و اندیشه‌ها و ارائه آن به عموم مردم فراهم آورد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

حقوقی و قانون