اطلاعات تماس
  • 093082*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140101205805417939

درمان بی خوابی پس از زایمان

علت بی خوابی پس از زایمان چیست؟ (کنترل بی خوابی بعد از زایمان)

کد: 140101205805417939

https://bit.ly/3LQ5pVN

، (اخبار رسمی): بررسی نکات بی خوابی پس از زایمان و روش های کنترل و درمان آن + علت این بی خوابی چیست؟

علت بی خوابی پس از زایمان چیست؟ (کنترل بی خوابی بعد از زایمان)
درمان بی خوابی بعد از زایمان

بی خوابی یکی از مشکلات رایج زنان باردار به خصوص در سه ماهه سوم بارداری است. برخی مطالعات تخمین می‌زنند که تقریباً سه چهارم زنان علائم بی‌خوابی را در مراحل بعدی بارداری خود تجربه می‌کنند.

بی خوابی یکی از مشکلات رایج زنان باردار به خصوص در سه ماهه سوم بارداری است. برخی مطالعات تخمین می‌زنند که تقریباً سه چهارم زنان علائم بی‌خوابی را در مراحل بعدی بارداری خود تجربه می‌کنند. این علائم شامل مشکل در به خواب رفتن و ماندن در خواب و همچنین بیدار شدن در شب است. متأسفانه، این اختلالات خواب اغلب پس از زایمان آنها ادامه می‌یابد و برخی حتی در چند هفته اول پس از زایمان کمتر از دوران بارداری می‌خوابند.

علت بی خوابی بعد از زایمان چیست؟

بی خوابی یک اختلال خواب است که تصور می شود 10 تا 30 درصد از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. بی خوابی به صورت مشکل مداوم در شروع خواب، نگهداری، تثبیت یا کیفیت تعریف می شود. بی خوابی با وجود زمان کافی برای خواب در هر شب یا فضای خواب راحت رخ می دهد و منجر به خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و سایر اختلالات زمانی که فرد بیدار است می شود.

اگر این علائم حداقل سه بار در هفته رخ دهد و حداقل به مدت سه ماه ادامه یابد، می توان گفت که فرد به بی خوابی مزمن مبتلا شده است. اگر این وضعیت کمتر از 3 ماه طول بکشد، به عنوان بی خوابی کوتاه مدت شناخته می شود.

اختلال خواب، خواب ناکافی و علائم بی خوابی همگی در دوران بارداری شایع هستند. اکثر مادران پس از زایمان نیز با مشکلات جدیدی در خواب مواجه می شوند. نوزادان به طور مکرر از خواب بیدار می شوند و در طول روز و شب نیاز به تغذیه دارند. این خواسته ها اغلب مادران را مجبور می کند تا برنامه خواب خود را تنظیم کنند و در بسیاری از موارد، شب ها کمتر بخوابند و در نهایت بی خوابی پس از زایمان را تجربه کنند.

علاوه بر این، زنان در طول دوره پس از زایمان دچار تغییرات هورمونی می شوند که بر بی خوابی بعد از زایمان تاثیر می گذارد. اینها شامل کاهش تولید پروژسترون که یک هورمون جنسی زنانه با خاصیت خواب آوراست، و تغییر در سطح ملاتونین می شود که بدن آن را در عصر برای ایجاد خواب آلودگی و آرامش تولید می کند. این تغییرات هورمونی می تواند ریتم شبانه روزی را که نه تنها خواب، بلکه خلق و خو، اشتها و سایر عملکردهای بدن را نیز تنظیم می کند، تحت تاثیر قرار دهد.

نکاتی برای درمان بی خوابی پس از زایمان و بهبود آن

در حالی که اقدامات برای درمان بی خوابی به سلامت و سابقه پزشکی فرد بستگی دارد، افراد ممکن است کاهش علائم را از طریق درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی (CBT-I) تجربه کنند. این نوع درمان، که معمولاً توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مجاز ارائه می شود، شامل شناسایی افکار و باورهای مشکل ساز یا نادرست در مورد خواب و جایگزینی آنها با نگرش های سالم تر است. اجزای خاص درمان شناختی رفتاری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آموزش خواب: افراد مبتلا به بی خوابی و سایر اختلالات خواب با یادگیری بیشتر در مورد نحوه عملکرد خواب و کارهایی که می توانیم انجام دهیم تا هر شب بیشتر استراحت کنیم، می توانند مشکلات خود را از دیدگاه آگاهانه تری برطرف کنند. حفظ یک دفترچه خاطرات خواب باعث افزایش آگاهی از الگوهای خواب می شود.

بهداشت خواب: اصطلاح بهداشت خواب به اقداماتی اطلاق می شود که خواب را بهبود می بخشد، مانند پیروی از یک روال روزانه که باعث آرامش در شب و حفظ یک محیط خواب راحت و سالم می شود. دمای اتاق خواب و سطح نور، مصرف کافئین و الکل، زمان صرف غذا و ورزش همگی در بهداشت خواب نقش دارند.

کنترل محرک: برخی از افراد پس از مواجهه با بی خوابی پس از زایمان و سایر اختلالات شبانه، در مورد خوابیدن دچار اضطراب می شوند و برای اینکه راحت تر بخوابند، نیاز به بازسازی دارند. کنترل محرک بر اهمیت استفاده از تختخواب برای خواب و رابطه جنسی، بلند شدن از رختخواب در شب هایی که به سختی به خواب می رود و تنظیم زنگ هشدار برای همان زمان بیداری در هر روز هفته تاکید می کند.

محدودیت خواب و فشرده سازی: بر اساس دفترچه خاطرات خواب بیمار، یک پزشک CBT-I ممکن است توصیه کند مدت زمانی را که هر شب در رختخواب می گذرانند کاهش دهد.

به طور کلی، روال زایمان و سپس آمدن فرد جدید به یک خانواده تغییرات بسیاری در سبک زندگی خانواده ایجاد می کند. بی خوابی پس از زایمان تنها یکی از مشکلاتی است که مادر تجربه می کند. اگر قبل، حین و بعد از بارداری مادر تحت نظر پزشک نباشد با مشکلات جدی تری مواجه می شود که به سلامت روحی و جسمی آسیب وارد می کند. اغلب مادران به دنبال تناسب اندام بعد از زایمان هستند، همچنین در پی روش هایی هستند که به جلوگیری از ریزش مو در شیردهی کمک کند. به همین دلیل بهتر است که قبل از اقدام به بچه دار شدن پیگیری های لازم را انجام دهید تا برای این اتفاق مهم آمادگی کامل کسب کنید.

منبع : درمان بی خوابی پس از زایمان

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 093082*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش