اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140107246772316450
در دسترس نیست

درمان زگیل صورت

راه های درمان زگیل صورت با لیزر و پماد

کد: 140107246772316450

، (اخبار رسمی): زگیل ها زائده هایی غیر طبیعی هستند که در اندازه، رنگ و شکل های مختلفی روی پوست نواحی بدن ایجاد می‌شوند، یکی از نواحی رایج برای ایجاد زگیل در صورت است. عامل همه زگیل های بدن از زگیل دست و پا تا زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی است.

راه های درمان زگیل صورت با لیزر و پماد
راه های درمان زگیل صورت با لیزر و پماد

زگیل صورت چیست؟

زگیل صورت زائده هایی غیر سرطانی و یا توده هایی برجسته (حدود یک تا دو میلیمتر قطر) هستند که در نواحی مختلف صورت مشاهده می‌شوند. زگیل صورت می‌تواند برجسته و یا تخت باشد، همچنین ممکن است هم رنگ با پوست و یا کمی تیره تر (قهوه ای، خاکستری و یا حتی صورتی) مشاهده شود. برخی از زگیل ها نرم و برخی دیگر زبر هستند. 

وجود هر زائده ای معمولاً سرطان نیست. با این حال از کنار زائده های غیر معمول روی بدن نباید به سادگی عبور کرد. در اولین فرصت جهت تشخیص و درمان باید با پزشک مشورت کنید. 

انواع زگیل صورت
انواع زگیل های صورت، بسته به علائم و شکل ظاهری به این شرح است:

زگیل صورت تخت
 این نوع زگیل ها همان طور که از نام آن نیز مشخص است، برجستگی نداشته و کاملا تخت هستند. زگیل تخت کوچک هستند و اغلب روی نواحی گونه و پیشانی مشاهده می‌شوند. ممکن است این زگیل های کوچک به هم پیوسته و خوشه هایی بزرگ را ایجاد کنند. این نوع زگیل ها معمولاً نرم هستند و اغلب کودکان را درگیر می‌کنند.

زگیل فیلی نرم
این دسته از زگیل ها برجسته و نرم هستند. این نوع زانده ها به رنگ گوشت، صورتی و یا کمی تیره تر هستند و معمولاً در نواحی اطراف بینی، چشم و یا دهان مشاهده می‌شوند.  بعضی از این نوع زگیل ها می‌تواند باعث خارش و یا سوزش شود. زگیل های فیلی رشد بسیار سریع تری در مقایسه با دیگر انواع دارند. 

علت زگیل صورت  
اگر پوست صورت با یکی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی آلوده شود، زگیل صورت ایجاد خواهد شد.  پس علت زگیل صورت و دیگر انواع زگیل ها ویروس اچ وی پی (hpv)  یا همان ویروس پاپیلومای انسانی است. این نوع ویروس بیشتر از ۱۰۰ نوع مختلف دارد و به راحتی از طریق لمس قابل انتقال است. حتی ممکن است زگیل از یک بخش بدن به دیگر نواحی منتقل شود. 

یکی از نکات مهم در مورد این ویروس این است که مدت زمان واکنش بدن به ویروس یا همان ایجاد زگیل در هر فردی متفاوت است. یعنی ممکن است فرد یک سال قبل این ویروس را دریافت کرده و در حال حاضر دچار زگیل شده باشد، بنابراین نمی توان زمان دقیقی را برای دریافت ویروس عنوان کرد.

این ویروس معمولاً از طریق لمس یا تماس پوست با پوست فرد ناقل ویروس منتقل میشود، اما احتمال دارد، ویروس از طریق سطوح آلوده یا لباس و حوله آلوده نیز منتقل شود.

توجه داشتید نوع ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان میشود، با نوع ویروس زگیل دست و پا یا زگیل صورت متفاوت است.

چه افرادی در معرض خطر زگیل صورت هستند؟
از آنجایی که قدرت سیستم ایمنی بدن در افراد مختلف متفاوت است، احتمال درگیری با این ویروس نیز در همه افراد یکسان نیست! بیشتر افرادی در معرض این بیماری قرار می‌گیرند که یا سیستم ایمنی ضعیف تری در مقایسه با دیگران دارند و یا دچار دیگر بیماری‌های پوستی هستند. زیرا مشکلات پوست مثل اگزما با ایجاد زخم و خراش روی پوست احتمال وارد شدن ویروس به بدن را تا ۲ برابر افزایش می دهند. 

درمان زگیل صورت
برخلاف تصور عموم زگیل های صورت خود به خود از بین نرفته و باید حتما تحت درمان های موثر قرار گیرند. از طرفی این زگیل ها به شدت مسری هستند و حتی با لمس هم ممکن است از فردی به فرد دیگر، و یا دیگر نواحی بدن منتقل شوند.

متاسفانه تا به امروز هیچ راهی برای درمان قطعی ویروس و از بین بردن آن از بدن کشف نشده است. تمام راه های موجود سعی در بین بردن زائده زگیل ها دارند و نه خود ویروس اچ پی وی. بنابراین بعد از برداشتن زگیل ها خطر عود مجدد آنها وجود دارد.

روش مناسب برای از بین بردن این زائده ها بستگی به نوع آنها و نیز محل قرار گیری زگیل ها دارد. بنابراین باید قبل از هر اقدامی با پزشک مرتبط مشورت کنید. از راهکارهای درمان زگیل صورت می‌توان به این موارد اشاره کرد:

لیزر زگیل صورت : یکی از بهترین روشهای درمان زگیل صورت است. لیزر در یک جلسه سرپایی، بدون درد یا خونریزی این بیماری را از بین برده و بعد از انجام لیزر هیچ اثری از زگیل ها به جای نخواهد ماند. 
کرایوتراپی : کرایو یا سرما درمانی روشی برای یخ زدن سلول های زگیل است که در نتیجه ی آن توده های زگیل در طی چند روز از بین میروند. این روش ممکن است باعث شود، جای زگیل روی صورت بماند، همچنین کرایو به چندین جلسه تکرار نیاز دارد.
عمل جراحی : عمل جراحی برای برداشتن زگیل‌های صورت به ندرت انجام می‌شود، زیرا نیاز به بیهوشی داشته و ممکن است باعث شود، جای زگیل ها روی پوست بماند.
الکتروکوتر (سوزاندن) : این روش شامل استفاده از جریان الکتریکی برای گرم کردن و حرارت دادن به زگیل ها است. این روش به دلیل عوارض متعدد به ندرت انجام می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی