اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140203177319518755
در دسترس نیست

نگهداری از سگ یا گربه (مزایا و معایب)

کد: 140203177319518755

، (اخبار رسمی): امروزه افراد زیادی به خصوص نوجوانان علاقه زیادی به نگهداری از حیوانات خانگی دارند. البته برای این کار هر فردی باید اطلاعات زیادی در مورد حیوان مورد نظر داشته باشد. زیرا حیوانات از نظر شرایط فیزیکی و حتی خصوصیات رفتاری می توانند کاملاً متفاوت باشند

نگهداری از سگ یا گربه (مزایا و معایب)
نگهداری از سگ یا گربه (مزایا و معایب)

امروزه افراد زیادی به خصوص نوجوانان علاقه زیادی به نگهداری از حیوانات خانگی دارند. البته برای این کار هر فردی باید اطلاعات زیادی در مورد حیوان مورد نظر داشته باشد. زیرا حیوانات از نظر شرایط فیزیکی و حتی خصوصیات رفتاری می توانند کاملاً متفاوت باشند. خدمات حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه می تواند یک ارتباط عاطفی قوی بین افراد و حیوانات ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم به نکات مهمی در مورد نگهداری سگ یا گربه اشاره کنیم. با در نظر گرفتن مزایا و معایب نگهداری از حیوان خانگی، در نهایت می توانید تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید.

درباره مزایا و معایب نگهداری سگ یا گربه

از آنجایی که طرفداران زیادی برای نگهداری از حیوانات خانگی وجود دارد. ابتدا به مزایای این کار اشاره می کنیم. به طور کلی، برخی از مزایای نگهداری سگ یا گربه شامل موارد زیر است:

افزایش تعاملات اجتماعی:

 برای افرادی که از تنهایی و انزوای اجتماعی رنج می برند، داشتن حیوان خانگی می تواند آنها را وارد دنیای جدیدی کند. تلاش برای تعامل با حیوان، تعامل اجتماعی با افراد دیگر را نیز افزایش می دهد. بنابراین داشتن حیوان خانگی می تواند به طور غیرمستقیم بر سلامت اجتماعی افراد تأثیر بگذارد. داشتن سگ یا گربه می تواند برای افراد مسن یا افراد ناتوانی که ساعات زیادی از شبانه روز را به تنهایی سپری می کنند بسیار مفید باشد.

ایجاد پیوندهای عاطفی:

 نگهداری از حیوان خانگی معمولاً پیوندهای عاطفی قوی ایجاد می کند. این روابط مستقیماً بر سلامت افراد تأثیر می گذارد. به این ترتیب استرس روزانه کاهش می یابد و از بیماری های مرتبط با اضطراب پیشگیری می کند. افرادی که چنین روابط عاطفی را در زندگی تجربه می کنند. معمولا از عوارض بیماری هایی مانند سکته و سکته قلبی در امان خواهند بود.

ایجاد حس رضایت و لذت:

 حمایت از حیوانات در هر زمینه ای، حس خوب و مثبتی را در افراد ایجاد می کند. شاید در اثر نبود این حس حمایت، برخی از افراد دچار اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب شده و حتی ممکن است به سیگار کشیدن روی بیاورند. بنابراین احساس رضایت از خود در نتیجه نگهداری و حمایت از حیوانات باعث بهبود کیفیت زندگی می شود.

شفای معنوی:

 تحقیقات نشان داده است که برقراری ارتباط با حیوانات در مواقعی که معمولاً به دلیل از دست دادن همسر یا عزیزانش از مشکلات عاطفی رنج می برد، می تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد. در واقع، روان درمانی از طریق برقراری ارتباط با سگ یا گربه خانگی می تواند تا حد زیادی درد از دست دادن یک عزیز را التیام بخشد. در چنین شرایطی انسان سعی می کند با دوست داشتن حیوان یا صحبت با آن، از درد جدایی بکاهد.

موارد ذکر شده؛ اینها تنها بخشی از مزایای نگهداری سگ یا گربه است. امروزه در کشورهای متمدن این حیوانات به عضوی از خانواده تبدیل شده و دارای حقوق و اختیارات خاص خود هستند. توجه به چنین مزایایی باعث شده نیمی از خانواده ها در کشورهای غربی مانند انگلستان صاحب حیوان خانگی شوند. البته در کنار مزایای نگهداری از حیوانات خانگی باید این را نیز در نظر داشته باشید که شرایط نگهداری از حیوانات خانگی متفاوت است. شما باید با ویژگی های رفتاری حیوان آشنا باشید و سعی کنید او را به شیوه ای صحیح تربیت کنید.

نکات منفی یا مضرات نگهداری سگ یا گربه

حال که با مزایا یا نکات مثبت مربوط به نگهداری از حیوانات خانگی آشنا شدید، بد نیست از معایب آن نیز مطلع شوید. برخی از این معایب شامل موارد زیر است:

هزینه نگهداری بالا:

 این یک واقعیت است که نگهداری سگ یا گربه به هزینه نسبتاً بالایی نیاز دارد. زیرا باید مرتب او را حمام کنید و برای کوتاه کردن مو به آرایشگاه ببرید. محصولات مخصوص حیوانات خانگی معمولا قیمت بالایی دارند و باید هزینه تغذیه روزانه را نیز به هزینه های ذکر شده اضافه کرد.

در هر صورت مشکلاتی مانند بیماری های دامی و غیره نیز هزینه های بیشتری را متوجه خانواده ها می کند. با وجود چنین هزینه هایی؛ باز هم، برخی از افراد به دلیل مزایای ذکر شده در قسمت قبل، ترجیح می دهند از حیوان خانگی مانند سگ یا گربه مراقبت کنند.

وجود بیماری های شایع:

 متاسفانه ترس از بیماری های شایع و آلرژی یکی از دلایل اصلی بی میلی افراد به نگهداری از حیوانات خانگی است. حتی اگر علاقه دارید؛ مردم ترجیح می دهند برای جلوگیری از ابتلا به چنین بیماری هایی از حیوانات خانگی در خانه نگهداری نکنند. البته اگر مسائل مربوط به سلامت حیوانات به خوبی رعایت شود، احتمال بروز واکنش های آلرژیک یا بیماری های شایع تا حد زیادی کاهش می یابد، اما در هر صورت در نگهداری از حیوانی مانند سگ یا گربه باید به این موضوع توجه کرد. و در صورت بروز علائم مرتبط با بیماری، حیوان را نزد دامپزشک ببرید.

صرف زمان کافی:

 اگر زمان کافی برای راه رفتن با حیوانات یا بازی با آنها ندارید. توصیه می کنیم هرگز به فکر نگهداری از آنها نباشید. سگ یا گربه برای آزاد کردن انرژی خود به بازیگوشی نیاز دارد. بنابراین یکی از نکات منفی نگهداری از حیوانات می تواند گذراندن وقت برای بازی با آنها باشد. در هر صورت، شما نمی توانید آنها را تنها بگذارید. زیرا در چنین شرایطی پس از مدت کوتاهی شاهد افسردگی و انزوای او خواهید بود.

توجه به سلامت حیوانات:

 همانطور که گفتیم; نگهداری از حیوان خانگی مانند سگ یا گربه مانند داشتن یک عضو جدید در خانواده است. این عضو جدید باید از نظر بهداشت و مراقبت از مو مراقبت شود. اگرچه می توانید خودتان در خانه با یادگیری اصول نظافت حیوانات خانگی این کار را انجام دهید. اما اگر در این کار مهارت ندارید، توصیه می کنیم حیوان را به سالن نظافت حیوانات خانگی  ببرید و به طور دوره ای موها را در فواصل زمانی معین کوتاه کنید.

مطالب مرتبط: اصلاح سگ در منزل

در نظر گرفتن محل زندگی:

 اگر آپارتمان کوچکی دارید. احتمالاً فضای کافی برای نگهداری سگ و گربه ندارید. حیوانات خانگی به مکان خاصی برای استراحت نیاز دارند. بنابراین قبل از اینکه به فکر نگهداری از حیوان باشید، باید چنین مکانی را برای او فراهم کنید. قرار دادن اسباب بازی هایی مانند توپ در محل زندگی حیوان باعث لذت بردن او می شود.

همانطور که در متن مقاله اشاره کردیم؛ حیوانات خانگی نیاز فوری به موهای کوتاه دارند. آرایشگاه تیپ چین با کادری متخصص و حرفه ای; می تواند این کار را با بهترین روش برای شما مشتریان عزیز انجام دهد. می توانید از طریق وب سایت و یا از طریق اپلیکیشن تیپ چین، نوبت خود را در این آرایشگاه رزرو کنید. علاوه بر کوتاه کردن موی حیوانات؛ خدمات دیگری مانند ماساژ پوست، آرایش صورت داماد، کوتاهی و آرایشگاه مردانه، آرایش صورت و ... نیز در این آرایشگاه تخصصی قابل انجام است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | سلامت و زیبایی