اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 14021209783696066
در دسترس نیست

همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس

کد: 14021209783696066

، تهران , (اخبار رسمی): یک سوم مساحت جنگل‌های زاگرس به دلایل گوناگون طبیعی و دخالت‌های انسانی از بین رفته است.

همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای احیاء جنگل‌های زاگرس
همایش برای نجات زاگرس فرصتی است برای طرح یک راهکار عملیاتی، ویژه‌ی جنگل‌های زاگرس و در راستای حفظ و نگهداری و احیاء جنگل‌های سوخته و جوان‌سازی جنگل‌های کهنسال. این راهکار از طریق کاشت هزاران نهال بلوط آغاز می‌شود و با رعایت اصول درخت‌داری ادامه می‌یابد. همچنین در این همایش که با همکاری شرکت ایده‌پردازان نواندیش فردا (برند Dpaper)، دانشگاه علم و فرهنگ و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، 15 اسفندماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه برگزار خواهد شد؛ فرصتی برای اشتغال‌آفرینی دانشجویان در دو حوزه‌ی گرافیک و مارکتینگ نیز فراهم شده است.

تخریب روزافزون محیط زیست

گرمایش جهانی زمین، صنعتی‌شدن زندگی روزمره و آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از آن (آلودگی هوا، نابودی جنگل‌ها و مراتع، خشک‌شدن رودها و تالاب‌ها، ازبین‌رفتن خاک و...) همگی مواردی هستند که کم و بیش در اخبار روزانه‌ی جهان و به ویژه ایران قابل مشاهده است، اما همواره راهکارهایی نیز در جهت پیشگیری یا رفع این مشکلات و احیاء محیط زیست مطرح می‌شود که سازمان‌ها و مردم کشورهای مختلف، بسته به امکانات و میزان اهمیتشان به زیست‌بومی که در آن زندگی می‌کنند، انجام این راهکارها را جدی می‌گیرند.

آتش‌سوزی‌های سال‌های 95، 96 و یا 98 و خرداد 99 جنگل‌ها و مراتع زاگرس تنها یک نمونه از هشدارهای طبیعت محسوب می‌شود و عملاً بیانگر نحوه‌ی عملکرد حل مشکلات ریشه‌ای محیط زیست ایران است. واقعیت این است که هر چند وقت یک بار، همزمان با وقوع یک آتش‌سوزی بزرگ، ناگهان همه از اهمیت جنگل‌ها صحبت می‌کنند. درست مانند زمان‌هایی که یک زلزله رخ می‌دهد و مقاوم‌سازی ساختمان‌های در حال ساخت نقل هر مجلس می‌شود. اما شاید بهتر باشد که بدانیم دقیقاً چه عواملی سبب تخریب جنگل‌ها می‌گردد.

عوامل تخریب جنگل‌ها

می‌توان به طور کلی عوامل تخریب جنگل‌ها را به دو دسته‌ی کلی عوامل طبیعی و انسانی تقسیم‌بندی کرد. عوامل طبیعی هم قابل پیشگیری و رفع‌شدن هستند اما به طور کلی به نسبت عوامل انسانی تأثیرات کمتری بر تخریب جنگل‌ها و مراتع دارند. این عوامل طبیعی عبارتند از:

·        باد

·        گرمای شدید (که البته این گرمای شدید ناشی از همان گرمایش جهانی و به طور غیر مستقیم باز ناشی از فعالیت‌های انسانی و نشر بیش از حد گازهای گلخانه‌ای توسط مصارف صنعتی انسان‌هاست.

·        یخبندان

·        خشکسالی

·        باران‌های شدید و سیلاب 

عوامل انسانی تخریب جنگل‌ها و مراتع

·        چرای دام‌ها: بهره‌مندی از جنگل‌ها به عنوان چراگاه باعث فشردگی خاک و دگرگونی کیفیت فیزیکی خاک می‌شود. همچنین قطع درختچه‌ها و بوته‌ها به دلیل چرای دام‌ها از دیگر عوامل تخریب جنگل‌ها و بیابان‌زایی است.

·        آتش‌سوزی: بیشتر این آتش‌سوزی‌ها ناشی از بی‌احتیاطی مردم است. ریختن زباله‌ها (به ویژه زباله‌های پلاستیکی) بیشتر از هر کار دیگری موجب ویرانی جنگل‌هاست.

 

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی زاگرس

پیش از آنکه به عوامل نابودی تدریجی زاگرس و همچنین راهکاری موقتی و البته بلندمدت‌تر و اثرگذارتر احیاء زاگرس اشاره شود، می‌توان به خود زاگرس، تاریخچه و موقعیت جغرافیایی‌اش پرداخت.

آثار برجای‌مانده از غارنشینی در کوه‌های زاگرس مربوط به حدود ۱۰۰٬۰۰۰ سال پیش، بیانگر سکونت انسان در این مناطق در دوره پارینه‌سنگی و عیلامی (۳۰۰٬۰۰۰ تا ۳۰٬۰۰۰ سال پیش) است.

زاگرس رشته‌کوهی است که از غرب تا جنوب غربی ایران کشیده شده است. این رشته‌کوه از کرانه‌های دریاچه وان در جنوب شرقی ترکیه امروزی آغاز شده و پس از گذشتن از استان‌های آذربایجان غربی، لرستان، همدان، مرکزی، اصفهان، فارس، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و تا استان‌های کرمان، بوشهر و هرمزگان ادامه می‌یابد. دامنه‌ی این رشته‌کوه تا شمال عراق نیز امتداد دارد. 

عوامل نابودی زاگرس

طی دهه‌های اخیر یک سوم مساحت جنگل‌های زاگرس به دلایل گوناگونی از بین رفته است. طبق آمارهای رسمی منابع طبیعی استان، 75 مورد آتش‌سوزی در سال 95، حدود 950 هکتار را در آتش سوزاند. همچنین در سال 96، 110 آتش‌سوزی و نابودی 700 هکتار رخ داد و در سال 98 نیز 364 هکتار از جنگل‌ها و مراتع دچار آتش‌سوزی شدند. عمده‌ی عوامل این آتش‌سوزی‌ها مربوط به فعالیت‌های انسانی است. یکی از همین فعالیت‌های انسانی مضر برای جنگل‌های زاگرس، آتش‌زدن کاه و کشاورزی بی‌رویه و غیر اصولی است.

احیای درختان بلوط؛ احیای جنگل‌های زاگرس

راهکارهای ریز و درشت بسیاری در جهت حفظ و نگهداری جنگل‌های فعلی و همینطور احیای جنگل‌های سوخته و کهنسال زاگرس وجود دارد. راهکارهای اصلی پیشگری از عواملی است که عامل تخریب و به وجود آمدن شرایط نابودی یا آتش‌گرفتن جنگل‌ها می‌شود، اما راهکارهای عملیاتی دیگری نیز وجود دارد. یکی از این راه‌ها کاشت درخت بلوط است. کاشت درختان اگر به صورت سیستماتیک رخ دهد، می‌تواند در ابعاد انبوه بسیار مؤثر واقع شود. البته یک راه پیشگیرانه‌ی دیگر تغییر بستر تبلیغات کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک از فضای آفلاین (چاپ کاتالوگ‌ها و ...) به فضای آنلاین و دیجیتال است. یکی از همین نمونه‌ها بهره‌مندی شرکت‌ها از کاتالوگ دیجیتال به جای کاتالوگ‌های کاغذی است.

همایش برای نجات زاگرس

شرکت ایده‌پردازان نواندیش فردا (با نام تجاری Dpaper) با همکاری دانشگاه علم و فرهنگ و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی قصد دارد تا همایش برای نجات زاگرس را در 15 اسفندماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه برگزار کند. شرکت Dpaper که در حوزه طراحی و تولید کاتالوگ دیجیتال فعال است، با رونمایی از برند جدید خود در این حوزه قادرست تا با تولید کاتالوگ هوشمند دیجیتال نیاز کسب‌وکارها را به چاپ کاتالوگ کاغذی کاهش داده و عملاً گامی مؤثر را در قطع درختان کمتر و حفظ بیشتر محیط زیست بردارد. در این همایش نیز Dpaper با همکاری انجمن مردم‌نهاد بلوط دالاهو قصد دارد تا متعهد شود به ازای هر مشتری که در پلتفرم جدید کاتالوگ هوشمند ثبت سفارش انجام می‌دهد، یک نهال بلوط به نام همان شرکت در خاک زاگرس بکارد و شناسنامه‌ی اختصاصی بلوط آن مجموعه را در یک صفحه از کاتالوگ هوشمند دیجیتال بلوط دالاهو قرار دهد.

برای نجات زاگرس؛ از کمپین شب یلدا تاکنون

شرکت ایده‌پردازان نواندیش فردا (برند Dpaper) با همکاری دانشگاه علم و فرهنگ و انجمن بلوط دالاهو تاکنون با برگزاری کمپین شب یلدا 100 بذر بلوط در گلدان را به صورت نمادین به اینفلوئنسرهای حوزه محیط زیست و مدیران کسب‌وکارهای حوزه IT تحویل داده و همچنین 150 بذر بلوط در گلدان را نیز با همکاری دانشگاه در اختیار اساتید و کارکنان دانشگاه قرار داده است. پس از شروع ترم جدید تحصیلی (بهمن‌ماه 1402) 300 بذر بلوط در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت و در روز همایش نیز پس از پایان مراسم در سالن برگزاری رویداد، 500 بذر بلوط در لابی سالن همایش و حیاط دانشگاه علم و فرهنگ آماده‌ی کاشته‌شدن در گلدان‌های نمادین توسط شرکت‌کنندگان همایش می‌باشد. به ازای این حدوداً 1000 گلدان نمادین بلوط با همکاری انجمن مردم‌نهاد بلوط دالاهو در سال آینده (1403) 1000 عد نهال بلوط در خاک زاگرس کاشته خواهد شد؛ تا این آغازی باشد برای برداشتن گامی عملیاتی در راستای احیاء زاگرس.

کاتالوگ هوشمند دیجیتال چیست؟

کاتالوگی است بدن محدودیت تعداد صفحه و تیراژ که علاوه بر امکانات کاتالوگ‌های آفلاین و معمولی می‌توان از امکانات دیجیتالی مانند قراردادن ویدئو، فایل صوتی، دسته‌بندی دینامیک، امکان برقراری تماس سریع، ثبت درخواست و... در آن استفاده کرد. پلتفرم کاتالوگ هوشمند مناسب تمامی گرافیست‌های فریلنسر و تمامی مدیران شرکت‌های تبلیغاتی است که می‌خواهند کاتالوگ‌های pdf ای را که برای مشتریانشان طراحی کرده‌اند، به راحتی و بدون داشتن ذره‌ای دانش برنامه‌نویسی به یک کاتالوگ دیجیتال تحت وب همراه با حرکت تمامی المان‌ها و آیکون‌ها و تصاویر تبدیل کنند.

 همایش برای نجات زاگرس؛ فرصتی برای اشتغال‌زایی دانشجویان

علاقه‌مندان به دو حوزه گرافیک و مارکتینگ در سرتاسر کشور صرفنظر از اینکه در چه رشته‌ی دانشگاهی تحصیل کرده‌اند یا می‌کنند، می‌توانند با بهره‌مندی از فرصت یادگیری کاملاً عملیاتی در حوزه‌های گرافیک و مارکتینگ که از طریق برند جدید Dpaper در اختیارشان قرار داده می‌شود، در حین کسب مهارت، درگیر پروژه‌های واقعی طراحی و تولید کاتالوگ‌ها و بروشورهای هوشمند دیجیتال پلتفرم جدید Dpaper شوند و درآمد کسب کنند.

پس از همایش، ورکشاپ‌ها و دوره‌های آموزش کاملاً عملی مهارت گرافیک و مارکتینگ با تمرکز بر طراحی و پرزنت کاتالوگ هوشمند دیجیتال برای تمامی کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک برگزار خواهد شد تا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه علم و فرهنگ و همچنین سایر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از امکان کسب مهارت و درآمد همزمان بر روی پروژه‌های واقعی برخوردار شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرکز رویدادهای اخبار رسمی

مرکز رویدادهای اخبار رسمی یکی از دپارتمان های اخبار رسمی است که با هدف انتشار اخبار و وقایع مرتبط با همایش ها، جشنواره ها و رویدادهای مختلف در حوزه های متنوع (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی )در دنیا و ایران ایجاد شده است. در این مرکز تلاش دائمی می شود تا مخاطبان نخستین نیوزوایر ایران(اخبار رسمی) از تحولات و رویدادهای مهم صنایع و حوزه های خدماتی مختلف با خبر باشند .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

جشنواره، نمایشگاه و همایش