اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140303147934825874
در دسترس نیست

کاربرد HPLC در سم شناسی

کاربرد HPLC در سم شناسی

کد: 140303147934825874

، (اخبار رسمی): HPLC درپزشکی قانونی برای جداسازی فنیل آلکیلامین ها (مورفین و متابولیت های آن) از پلاسمای خون و برای ردیابی سموم یا موادی مانند الکل، کربن منو اکسید، بازدارنده های کولین استراز، فلزات سنگین، خواب آورها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد HPLC در سم شناسی
کاربرد HPLC در سم شناسی

HPLC درپزشکی قانونی برای جداسازی فنیل آلکیلامین ها (مورفین و متابولیت های آن) از پلاسمای خون و برای ردیابی سموم یا موادی مانند الکل، کربن منو اکسید، بازدارنده های کولین استراز، فلزات سنگین، خواب آورها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در مطالعات زیست محیطی از روش HPLC برای آنالیز محتوای آفت کش ها در آب آشامیدنی استفاده می شود.

سم‌شناسی تجزیه‌ای روش تشخیص، شناسایی و اندازه‌گیری ترکیبات خارجی در نمونه‌های بیولوژیک و محیط (به‌وسیله انتقال نمونهٔ محیطی به آزمایشگاه سم‌شناسی) است. روش تجزیه‌ای برای تحلیل و ارزیابی طیف بسیار گسترده‌ای از ترکیبات شیمیایی از قبیل مواد شیمیایی صنعتی مختلف، آفت‌کش‌ها، مواد دارویی، مواد مخدر و مواد سمی طبیعی کاربرد دارد. یکی از تکنیک‌های کاربردی در این شاخه از سم‌شناسی می‌توان به تکنیک‌های طیف‌سنجی مانند طیف‌سنجی UV-Vis و جذب و نشر اتمی نام برد. از دستگاه‌های جداسازی نیز که به‌عنوان روش‌های استاندارد برای برخی از مواد استفاده می‌شود، می‌توان به کروماتوگرافی گازی یا مایع با عملکرد بالا HPLC اشاره نمود.

آزمایشگاه سم شناسی

آزمایشگاه سم شناسی یکی از آزمایشگاه های منحصر بفرد است که تجهیزات خاص خود را احتیاج دارد. مهمترین تجهیزات آزمایشگاه سم شناسی، کروماتوگراف گازی- طیف‌سنج جرمی (GC-MS) و HPLC است.

این دستگاه از کروماتوگرافی گازی برای جداسازی ترکیبات بر اساس جرم مولکولی استفاده می کند. با انجام این کار، تکنسین های آزمایشگاهی می توانند طیف وسیعی از ترکیبات را شناسایی کنند.

GC-MS را می توان با نمونه های مختلفی از جمله خون، ادرار یا بزاق استفاده کرد. آماده‌سازی نمونه اضافی، آنالیز GC-MS را بر روی نمونه‌های مو نیز ممکن می‌سازد.

مقاله کاربرد HPLC در تحقیقات، پزشکی و تشخیص بالینی را اینجا بخوانید.

HPLC  یک تکنیک برتر برای آنالیز ترکیبات آلی و معدنی کم مقدار می باشد. تعیین ترکیبات کم در داروسازی، زیست شناسی، سم شناسی و مطالعات زیست محیطی بسیار مهم است چون حتی یک ماده کم مقدار می تواند مضر یا سمی باشد. HPLC در شیمی تجزیه، دانش داروسازی و علوم بالینی کاربرد گسترده ای دارد. نقش HPLC در صنعت داروسازی بسیار جدی است. بخصوص در پیش فرمولاسیون، توسعه فرآیند ، فرمولاسیون و بررسی خلوص دارو.

در واقع HPLC بهترین تکنیک جداسازی برای آنالیز کمی مقادیر اندک از مواد شیمیایی سمی، ناخالصی ها، تولید فرآورده های با خلوص بالا، کاربردهای پزشکی و مقاصد تحقیقاتی است.

امیدواریم این مقاله در بالا بردن اطلاعات شما در مورد کاربرد HPLC در سم شناسی به شما کمک کرده باشد. برای اطلاع از انواع دستگاه HPLC و خرید آن می توانید به سایت سام پارس اکسیر مراجعه نمایید. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سام پارس اکسیر

شرکت سام پارس اکسیر از دهه نود به عرصه فروش و ارائه تجهیزات آزمایشگاهی از جمله کروماتوگرافی گازی و کروماتوگرافی مایع پای گذاشت. ما با پشتوانه علمی و تجربه مدیران متخصص و بنام این شرکت، به ارائه تجهیزات و خدمات مورد نیاز آزمایشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و موسسات تحقیقاتی پرداخته‌ایم.

اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید