اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041261515462

یک استاد ایتالیاییِ دانشگاه تهران:

امکانات آموزشی منجر به ترغیب آموزش زبان فارسی می شود

کد: 1395041261515462

https://goo.gl/jv4f7K

، تهران , (اخبار رسمی): یک استاد ایتالیایی گفت: کتاب‌هایی که برای تدریس به فارسی آموزان استفاده می شود در دهه‌های گذشته قابل استفاده بود و با توجه به پیشرفت‌های متفاوت در عرصه ارتباطات، نمی‌توان این نوع کتاب‌ها را به عنوان کتب آموزشی تلقی کرد.

رافائل مائوریلو - استاد ایتالیاییِ دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، رافائل مائوریلو، محقق پست دکتری دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به اینکه کتاب‌های آموزش زبان فارسی پاسخگوی نیازهای فارسی زبانان خارج از کشور نیست، افزود: علاوه بر تغییر در محتوای کتاب‌ها،  افزودن فیلم‌های صوتی و تصویری و همچنین ارائه کتاب‌ها در قالب لوح فشرده نیز یکی از کارهایی است که می‌توان برای ارتباط بیشتر و بهتر با خارجی ها و زبان آموزان انجام داد.

رافائل مائوریلو درباره فعالیت بنیاد سعدی در حیطه آموزش زبان فارسی به زبان آموزان خارجی گفت: بنیاد سعدی باید فعالیت خود را گسترش دهد و موسسه‌هایی در کشورهای مختلف ایجاد کند، چراکه فعالیت هایی که در حال حاضر توسط رایزن‌های فرهنگی انجام می شود، برای این منظور کافی نیست و می‌توان با قرار دادن امکانات آموزشی و برنامه ریزی دقیق‌تر، افراد بیشتری را برای آموزش زبان فارسی ترغیب کرد.

وی درباره معرفی زبان فارسی در کشور ایتالیا گفت: به نظر من خیلی از ایتالیایی‌ها زبان فارسی را دوست دارند و علاقه‌مند به یادگیری آن هستند؛ از نظر من بهترین کشورهایی که می‌توانند به راحتی زبان فارسی را بیاموزند کشورهای ایتالیا،‌ آلمان و ‌انگلستان هستند.

رافائل مائوریلو که پژوهش‌هایی نیز در ارتباط با زبان‌شناسی انجام داده، در رابطه با دلیل علاقه خود به زبان فارسی گفت: ‌در مقطع لیسانس، رشته اسلام‌شناسی را انتخاب کردم و علاقه داشتم علاوه بر زبان ایتالیایی با یک زبان دیگر هم آشنا شوم؛ ‌به همین منظور زبان عربی را برگزیدم و با توجه به اینکه به زبان‌های فرانسوی‌، انگلیسی و لاتین اشراف داشتم تصمیم گرفتم به مطالعه زبان عربی بپردازم؛ دانشگاه رم به من پیشنهاد داد که زبان فارسی را نیز مطالعه کنم و بعد از مطالعه، به آن علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم که زبان فارسی را به شکل تکمیلی دنبال کنم. بنابراین با توجه به اینکه رشته تحصیلی من در دانشگاه اسلام شناسی بود، چهارسال به مطالعه زبان عربی پرداختم و دوسال هم زبان فارسی خواندم.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در رابطه با انتخاب رشته اسلام شناسی افزود: ‌برای مردم اروپا خیلی مهم است که به مطالعه و تحقیق درباره فرهنگ‌های غیر اروپایی بپردازند. بنده همچنین برای ادامه تحصیل و آشنایی بیشتر، رشته اسلام شناسی را در دانشگاه مصر انتخاب کردم.

وی ادامه داد: ‌در حدود 20 سال پیش زمانی که ترم دوم دانشگاه بودم مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار به تعدادی از زبان آموزان ایتالیا بورس داد که به ایران بیاییند و زبان فارسی بخوانند؛ من هم بعد از گرفتن بورس وارد دانشگاه اصفهان شدم و به همین دلیل خاطرات بسیار زیبایی از این شهر سنتی و تاریخی دارم.‌ مردان اصفهان و مردان جنوب ایتالیا سلایق و شباهت‌های فرهنگی بسیاری با یکدیگر دارند.‌ با توجه به اینکه اصفهان و ایتالیا با فاصله زیاد از یکدیگر قرار دارند، ولی از نظر معاشرت‌های خانوادگی و احترام به بزرگ‌ترها، به یکدیگر بسیار نزدیک هستند.

رافائل افزود: بعد از این دوره تحصیلی در اصفهان، اشتیاق بیشتری برای آموختن زبان فارسی پیدا کردم و به همین منظور برای تحصیل وارد دانشگاه علامه طباطبایی شدم و بعد از آن به موسسه دهخدا مراجعه کردم ولی در مجموع باید بگویم که برای آموزش زبان فارسی، بیشتر از برقراری ارتباط با افراد گوناگون کمک گرفتم و از طریق محاوره توانستم زبان خود را قوی کنم.

رافائل مائوریلو که در حوزه زبان‌شناسی تجربه‌های گوناگونی دارد و به دانشجویان بسیاری زبان‌های انگلیسی،‌ ایتالیایی و اسپانیایی را آموزش داده است، گفت: دانشجویان ایرانی را بسیار دوست دارم و برای آموزش به آنها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم ولی متاسفانه دانشجویان با امید و آرزو وارد دانشگاه می شوند و امکانات دانشگاه پاسخگوی نیازهای‌ ایشان نیست و آنها را نسبت به ادامه تحصیل خسته و به شکلی دلسرد می‌کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بنیاد سعدی

بنیاد سعدی تلاش می­کند با برنامه ریزی علمی و روشمند و اقدامات سنجیده و تلاش پیگیر؛ مرجع، همراه و مددکاری باشد برای همه علاقمندانی که در خارج یا داخل ایران می‌خواهند فارسی بیاموزند. همة افراد و مؤسّسات کوچک و بزرگی که در جهان به امر فارسی‌آموزی اهتمام دارند، از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر گرفته تا کودکستان­ها و مدارسی که فارسی آموزی در برنامه آنها قرار دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

رسانه‌ها