رییس انجمن صنایع پروفیل یو.پی.وی.سی خواستار شد:

مانع ورود پروفیل یو.پی.وی.سی شوید

کد: 1395042064085569

https://goo.gl/mDpvRt

، تهران , (اخبار رسمی): تامین مواد اولیه عمده مشکل این صنعت است و درحال حاضر این مشکل به مرحله معضل رسیده و تامین مواد اولیه با قیمت هایی که در بورس عرضه می شود، تولید را برای این صنعت غیراقتصادی کرده است.

مانع ورود پروفیل یو.پی.وی.سی شوید

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع پروفیل یو.پی.وی.سی در و پنجره ایران،  حسین طوسی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با تشریح مشکلات و مسایل مبتلابه صنعت پروفیل یو.پی.وی.سی اظهار داشت: با افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت تمام شده محصولات افزایش یافته که با این قیمت، تقاضایی برای محصولات داخلی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان صنایع پروفیل همچون سایر تولیدکنندگان از شرایط سالهای تحریم آسیب های زیادی را متحمل شده اند، گفت: رکود تورمی در یک دهه گذشته و ادامه آن و تعمیق این رکود در سال های اخیر، آسیب های زیادی را به فعالان این صنعت وارد ساخته است.
رییس انجمن صنایع پروفیل یو.پی.وی.سی ادامه داد: در شرایط فعلی اعضای انجمن با معضلات و مشکلات زیادی مواجه هستند که مهمترین آن مشکل تامین مواد اولیه است.
طوسی با بیان اینکه صنعت پی.وی.سی از صنایع تکمیلی و زیردستی پتروشیمی به شمار می آید، گفت: صنعت پتروشیمی برای کشور و صنایع پایین دستی یک مزیت اقتصادی است و انتظار می رود صنایع زیردستی پتروشیمی از این مزیت استفاده و برخوردار باشند اما متاسفانه با وجود این مزیت، صنعت پی.وی.سی در طول سالهای اخیر همواره با مشکل تامین مواد اولیه برای ادامه حیات کارخانه های تولیدی مواجه بوده است.
وی سپس در تشریح این موضوع و با بیان اینکه پتروشیمی ها برای ثابت نگه داشتن قیمت و افزایش آن، به مسایلی متوسل می شوند، افزود: شرکت های پتروشیمی با کنترل عرضه و با زیاد و کم کردن میزان عرضه، قیمت ها را کنترل می کنند و بعضا تمهیداتی اتخاذ می کنند تا قیمت ها رو به افزایش باشد ضمن اینکه تمایل زیادی به صادرات محصولات دارند.
طوسی اضافه کرد: این تحرکات در حالی است طبق قوانین تامین مواد مورد نیاز صنایع زیردستی از اولویت های پتروشیمی به شمار می آید که متاسفانه این موضوع رعایت نمی شود.
وی با بیان اینکه در اکثر مواقع عرضه پتروشیمی ها در اختیار دلالان قرار می گیرد، اظهار داشت: اخیرا شرکت های مجازی که در مناطق آزاد مستقر هستند، شکل گرفته که با استفاده از معافیت مالیاتی، کالای مورد نیاز صنایع ما را از بورس کالا با تقاضای زیاد خریداری و سپس آن را ازطریق بازار سیاه و قیمت بسیار بالا وارد بازار داخلی می کنند.
طوسی ادامه داد: اعضای انجمن با توجه به کمبود تقاضا و رکودی که در بخش ساختمان کشور وجود دارد، متاسفانه قادر به پرداخت این افزایش قیمت محصولات نیستند.
به گفته وی، در حال حاضر قیمت مواد پتروشیمی و پی.وی.سی صادراتی رقمی حدود 800 دلار در هر تن است اما قیمت داخلی آن که عرضه می شود با توجه به نرخ دلار 100 تا 200 دلار گران تر است.
رییس انجمن صنایع پروفیل یو.پی.وی.سی در و پنجره ایران، در ادامه این نشست از واردات بی رویه به عنوان معضل دیگر فراروی این صنعت یاد کرد و گفت: اگر واردات به هرنحوی، حداقل در یک دوره یکساله متوقف نشود، ما با این شرایط فعلی قادر به رقابت با واردات بی کیفیت این محصولات نیستیم و متاسفانه اعضای انجمن را زمین گیر خواهد کرد.
طوسی افزود: بالا بودن هزینه های مالی، گران بودن مواد اولیه (پودر پی.وی.وسی) و واردات بی رویه و اعمال نشدن تعرفه های حمایتی گمرکی باعث شده نه تنها توان صادراتی خود را از دست بدهیم بلکه بازار داخلی نیز به نوعی از دست ما خارج شود.
وی اضافه کرد: به علت بالا بودن قیمت تمام شده محصولات ما، سبب شده واردات بی کیفیت و بدون استاندارد کشورهای همسایه بخصوص ترکیه، بازار مصرف داخلی را در اختیار بگیرد. مجموع این شرایط کار را برای تولیدکنندگان این صنعت دشوار کرده به گونه ای که بسیاری از واحدهای عضو انجمن زمین گیر یا اینکه تعطیل شده اند.
طوسی سپس به اقدامات انجمن در این خصوص اشاره کرد و گفت: با سازمان های بورس و بورس کالا، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان شرکت های پتروشیمی جلساتی را برگزار و مشکلات و مسایل خود را مطرح ساختیم، آنها نیز قول و وعده هایی را دادند که متاسفانه هیچ کدام از آنها تاکنون محقق نشده و مشکلات و معضلات همچنان باقی است.
وی با اشاره به فعالیت یک دهه انجمن صنایع پروفیل یو.پی.وی.سی اظهار داشت: سرمایه گذاری هنگفتی در این صنعت توسط بخش خصوصی و مشارکت بانکها انجام شده و انتقال تکنولوژی در این صنعت صورت گرفته و به گونه ای که ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی عضو انجمن در حدود 150 هزار تن است.

طوسی با بیان اینکه این ظرفیت در شرایط فعلی سه برابر نیاز داخلی است، اضافه کرد: چنانچه اگر اعضای این صنعت با ظرفیت اسمی و در شرایط متعارف تولید کنند، علاوه بر تامین نیاز داخلی، قادر خواهند بود مقادیر زیادی از تولیدات خود را نیز صادر کنند.
رییس انجمن در ادامه تصریح کرد: اکنون یک حجم وسیعی از نقدینگی در کشور وجود دارد که هرکجا منافع صاحبان ایجاب کند، به آن بازار ورود می کند که متاسفانه در شرایط فعلی این حجم نقدینگی وارد بازار پتروشیمی شده اند و بازار بورس کالا را تحت الشعاع خود قرار داده اند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انجمن صنایع پروفیل یوپی وی سی در و پنجره ایران

انجمن صنایع پروفیل یوپی وی سی در و پنجره ایران به منظور حفظ منافع تولید کنندگان صنعتی پروفیل در و پنجره های یو پی وی سی و همچنین ساماندهی تولید و صادرات کالا و خدمات در امور مربوط و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکانات بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در اینگونه موارد و دفاع از منافع مشروع اشخاص حقیقی و حقوقی عضو انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی در و پنجره ایران به استناد بند(ک) ماده 5 قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران این انجمن تشکیل شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید