اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050972895648

روسیه خواستار شد

صادرات گندم به ایران وافزایش واردات میوه

کد: 1395050972895648

https://goo.gl/D7mcpj

، تهران , (اخبار رسمی): الکساندر تکاچیف وزیر کشاورزی روسیه خواستار از سرگیری صادرات گندم از این کشور به ایران شد و همچنین بر افزایش واردات شرکت های ایرانی به روسیه بویژه میوه، سبزی، آبزیان و لبنیات تاکید کرد.

صادرات گندم به ایران وافزایش واردات میوه

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ در این نشست در مسکو  واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اسناد زیادی که دربرگیرنده افزایش همکاری ها است بین دو کشور امضا شده است و در این زمینه می توان به موافقتنامه حمایت متقابل از سرمایه گذاری و همچنین راه اندازی گذرگاه سبز گمرکی اشاره کرد که در چارچوب پیگیری و اجرای آنها، روابط و همکاری ها ارتقا خواهد یافت.
وی در نشست هیات ایرانی و روسی که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو بر گزار شد، بر لزوم پیگیری همیشگی برای توسعه همکاری های اقتصادی تهران و مسکو و همچنین ایجاد کارگروه مشترک در حوزه های مرتبط و قابل بهره برداری در روابط دو کشور تاکید کرد.
واعظی در ادامه با اشاره به روند رو به گسترش روابط در حوزه کشاورزی، خواستار صدور مجوز بیشتر برای صادرات محصولات لبنی و آبزی شرکت های ایرانی به روسیه و همچنین باز کردن بازارهای دو کشور شد.
وی همچنین با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به منظور مشارکت در حوزه های بازرگانی و تجارت آزاد گفت: انتظار می رود تا پایان سال جاری تمامی گزارش های لازم در این زمینه تهیه و زمینه حرکت بسوی امضای قرارداد تجارت آزاد فراهم شود.
واعظی همچنین درباره درخواست مسکو برای کاهش تعرفه صادرات لوله و فولاد به ایران گفت که می توان چنین شرایطی را در بخش کشاورزی نیز مورد مذاکره قرار داد و پیشنهاد کاهش تعرفه کیوی، مرکبات و مرغ را برای صادرات به روسیه داریم که در صورت عملی شدن، صادرات افزایش خواهد یافت.
بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو، وزیز کشاورزی روسیه نیز در این مذاکرات با تبریک افزایش سطح زیر کشت گندم در جمهوری اسلامی، گفت: علاقه مند به صادرات گوشت قرمز، شکر، گندم و روغن آفتابگردان به ایران هستیم.
وی با اشاره به محدودیت اعلام شده واردات گندم از سوی ایران با توجه به افزایش تولید آن در کشور، گفت که روسیه خواستار از سرگیری صادرات این محصول در چارچوب مبادلات بازرگانی تولیدات کشاورزی است.
تکاچیف تاکید کرد: مسکو خواستار واردات میوه و سبزی از ایران است و محدودیت واردات برای برخی شرکت های ایرانی برداشته شده است و در زمان حاضر 24 شرکت دارای مجوز می توانند صادرات بدون محدودیت به روسیه داشته باشند.
وی همچنین با اشاره به اینکه هم اکنون 19 شرکت آبزی و 6 شرکت لبنی نیز مجوز صادرات به روسیه را گرفته اند، اظهار کرد: از سوی دیگر باید سرعت کار دسترسی ایران به بازار اتحادیه اقتصادی اورآسیا را بیشتر کنیم.
وزیر کشاورزی روسیه در ادامه با اشاره به توافق های اولیه صورت گرفته برای دریافت مجوز چهار شرکت روسی فعال در عرصه تولید گوشت قرمز و سفید برای صادرات به ایران، گفت: خواستار ارزیابی شرکت های تولید کننده محصولات آبزی روسیه هستیم و قرار شده از 10 روز دیگر نیز صادرات شیلاتی به ایران آغاز شود که خواهان پشتیبانی مقام های مسئول هستیم.
تکاچیف در پایان از درخواست سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در مجتمع کشاورزی استان استراخان روسیه در کناره شمال غربی دریای خزر حمایت کرد. 
واعظی وزیر ارتباطات نیز با اشاره به درخواست وزیر کشاورزی روسیه، گفت: ممنوعیت واردات گندم به دلیل افزایش برداشت محصول داخلی و برای حمایت از کشاورزان ایرانی اعمال شده است و اکنون نیز در حال بررسی موضوع هستیم تا امکان لغو ممنوعیت واردات از روسیه فراهم شود. 
تسریع در همکاری های دامپزشکی، شرکت ایران در برنامه های نمایشگاهی و همایش های بین المللی روسیه، تبادل اطلاعات الکترونیکی به جای سنتی برای محصولات پروتئینی و آبزی، قرار گرفتن نام شرکت تولیدی پگاه پارس و همچنین پگاه شهر کرد و اصفهان در سایت انگلیسی و روسی سازمان نظارت بر مواد غذایی و کشاورزی روسیه از دیگر محورهای مذاکرات هیات ایرانی و روسی به ریاست واعظی و تکاچیف اعلام شد. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظر به تحول چشمگیر علوم و فنون مرتبط با صنایع الکترونیک ، مخابرات ، ارتباطات رادیوئی و رایانه‎ای و نقش مهم و مؤثر خدمات پستی ، مخابراتی ، پست‎بانک و سنجش از دور ، درامور فرهنگی و اقتصادی ، تعمیق علایق و پیوستگی بین جوامع انسانی ، تحول نظام اداری ، کاهش مسافرتهای غیرضرور، حفظ محیط زیست و تشخیص منابع زمینی ، هواشناسی، اقیانوس‎شناسی در برنامه‎ریزی توسعه و لزوم تدوین و تعیین وظایف و اختیارات قانونی برای دستگاه متولی نظارت بر عرضه خدمات مذکور و هماهنگ کردن نام و عنوان این دستگاه، متناسب با ضرورتها ونیازهای زمان ، قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری در چاچوب سیاستهای کلی نظام به شرح ذیل تدوین می‎شود : ماده 2- بمنظور اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و حفاظت از حقوق رادیوئی کشور درسطح منطقه و بین‎الملل و تمرکز امور سیاستگذاری ، تدوین ضوابط و استانداردها و نظارت بر حسن اجرای آنها در بخشهای مختلف ارتباطات پستی و مخابراتی نظیر خدمات جدید و متعارف پستی ، مخابراتی ، مخابرات فضائی ، ارتباطات رادیوئی ، انتقال داده‎ها ، انتقال صدا و تصویر ، سنجش از دور ، ارتباطات رایانه‎ی و ایجاد بستر مناسب برای اطلاع‎رسانی و آمایش و پردازش اطلاعات و روشهای دورسنجی و پشتیبانی آنها و همچنین سیاستگذاری ، در زمینه توسعه امکانات و خدمات ارتباطی مذکور ، هماهنگ با آخرین پیشرفتهای علمی ، تجربی و فنّاوری اطلاعات درجهان ، بموجب این قانون نام وزارت پست و تلگراف وتلفن ، به وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تغییر می‎یابدو کلیه وظایف، اختیارات و مسئولیتهای وزیر و وزارت پست وتلگراف وتلفن به وزیر و وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تفویض می‎شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار