اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395051879275427

جنتی در واکنش به شایعه از سرگیری عمره

موضع ایران درباره‌ لغو حج تغییر نکرده است

کد: 1395051879275427

http://goo.gl/XSKTwH

، تهران , (اخبار رسمی): حج و عمره امسال برگزار نمی‌شود و از سرگیری دوباره‌ی آن‌ها در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار ندارد.

موضع ایران درباره‌ لغو حج تغییر نکرده است

به گزارش از اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ، علی جنتی،وزیر فرهنگ شایعه‌های مربوط به احتمال از سرگیری عمره در سال 95 را قویا تکذیب کرد و به ایسنا گفت: مواضع رسمی ایران درباره‌ی لغو عمره تغییر نکرده و از سرگیری آن مطلقا در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست.

جنتی با اشاره به کوتاهی دولت عربستان برای اجرای حکم دو مامور متعرض فرودگاه جده اظهار کرد: هرچند که این حکم در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران قرار نگرفته، اما طبق وعده‌ی عربستان قرار بود آن دو مامور محاکمه شوند که آن حکم را بدرستی اجرا نکردند. آن‌ها (دولت عربستان) قبلا در مذاکره با ایران با استناد به قوانین‌شان حکم دو مامور فرودگاه را اعدام اعلام کرده بودند، ولی حتی حکم قانونی خودشان را درست اجرا نکردند.

او تاکید کرد: با توجه به برخورد دولت عربستان، جمهوری اسلامی ایران تا کنون برای از سرگیری عمره، اقدام رسمی انجام نداده است.

وی در ادامه‌ی سخنانش با اشاره به مواضع ایران درباره‌ حج، گفت: انجام مناسک حج جدا از مسائل سیاسی ما نیست. روابط سیاسی ما با عربستان سعودی به گونه‌ای است که بسیاری از این پل‌ها خراب شده و بازسازی آن زمان زیادی را می‌طلبد، بنابراین امکان برگزاری حج حداقل و مطلقا امسال وجود ندارد.

جنتی افزود: باید دید دولت عربستان در سال‌های آینده نظرات جمهوری اسلامی را با وجود تیرگی روابط سیاسی تامین می‌کند یا خیر. اگر آن‌ها بپذیرند با دولت ایران و زائران ما مثل گذشته رفتار کنند، ممکن است حج برقرار شود، ولی قطعا امسال حج انجام نمی‌شود.

دولت ایران از سال 94 عمره را تا زمان اجرای حکم اعدام دو مامور فاسد فرودگاه جده، به حالت تعلیق درآورد. عربستان با آن‌که قبلا اعلام کرده بود شدیدترین احکام آن کشور را برای آن دو مامور فاسد به اجرا می‌گذارند،طبق آنچه مسوولان سازمان حج و وزارت خارجه تا کنون گفته‌اند؛ حکم چندان با واقعیت‌ها غرابت ندارد. از سوی دیگر نیز دولت عربستان با اعمال برخوردهای سیاسی در مذاکرات حج، زائران ایرانی را نیز امسال از حج تمتع محروم کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سال 1383 نمودار نهایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در غالب شش معاونت شامل چهار معاونت تخصصی و دو معاونت پشتیبانی به تایید سازمان مدیریت و برنامهریزی کشور رسید و برای اجرا ابلاغ گردید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تبلیغات و روابط عمومی | رسانه‌ها