اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395060194945577

ساخت بدنه گرافنی دوچرخه‌ با وزن 750 گرم

کد: 1395060194945577

http://goo.gl/RHGvng

، تهران , (اخبار رسمی): شرکت داسی دوچرخه‌ای ساخته است که در بدنه آن از گرافن استفاده شده‌است. بدنه این دوچرخه 750 گرم وزن دارد که مسئولان این شرکت معتقداند که می‌توان آن را تا 200 تا 350 گرم کاهش داد.

ساخت بدنه گرافنی دوچرخه‌ای با وزن 750 گرم

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ،شرکت انگلیسی داسی (Dassi) اعلام کرد دوچرخه‌ای ساخته که در بدنه آن از گرافن استفاده شده‌است. این دوچرخه 750 گرم وزن داردو مسئولان این شرکت مدعی هستند که به زودی وزن این دوچرخه را نصف کرده و به رقم 350 گرم برسانند.

برای ساخت بدنه این دوچرخه بیش از یک درصد وزنی گرافن با رزین اپوکسی ترکیب شده و سپس روی آن الیاف کربنی قرار داده شده‌است. البته این اولین باری نیست که دوچرخه‌ای با این وزن ساخته می‌شود. اما این دوچرخه قابلیت سبک‌تر شدن را دارد به طوری که استوارت ابوت، مدیرعامل داسی و بنیانگذار این شرکت، می‌گوید که وزن این دوچرخه قابل کم شدن بوده و می‌توان آن را تا 200 گرم رساند. لازم به ذکر است که استوارت ابوت پیش از این در شرکت رولزرویس به طراحی محصولات هوافضا مشغول بوده است.
ابوت معتقد است که این بدنه را می‌توان به وزن 350 گرم رساند، اما مسئله اصلی فرآیند لایه لایه کردن است که نیاز به خارج کردن مقداری آهن است. این بدنه از 6 لایه کامپوزیت گرافنی تشکیل شده که روی آن یک لایه الیاف کربنی نیز قرار دارد.
آنچه که از بیرون دیده می‌شود، لایه الیاف کربنی است که ظاهری شبیه به دیگر محصولات داسی دارد. در واقع گرافن در زیر این لایه قرار گرفته است. 
مزیت این دوچرخه تنها سبکی آن نیست، بلکه استحکام بالایی داشته و در عین انعطاف‌پذیری، رسانایی الکتریکی بالایی نیز دارد. از سوی دیگر مقدار گرافن در این بدنه کم بوده که از نظر اقتصادی خبر خوبی است؛ چرا که هر گرم گرافن تقریبا 50 پوند قیمت دارد که بسیار گرانتر از طلا است.
در بدنه این دوچرخه تنها از گرافن استفاده نشده، بلکه در بخش‌های دیگر آن نظیر صندلی و قاب چراغ‌ها نیز از این ماده استفاده شده‌است.
شرکت بریک کلین کامپوزیت بخش ساخت لایه‌های گرافنی این دوچرخه را انجام داده است. الیاف کربنی نیز توسط شرکت SHD انگلستان ساخته شده‌است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش