اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395060397714750

معماربرجسته ومرمت‌گربناهای تاریخی درگذشت

کد: 1395060397714750

http://goo.gl/C3a07j

، تهران , (اخبار رسمی): علی‌اصغر شعرباف آخرین بازماندگان معماران‌سنتی تهران،مرمت‌گرعمارت بادگیر وتالارالماس وبخش‌های تزییناتی به ویژه حوض‌خانه مجموعه کاخ‌های سعد‌آبادونیزمرمت وبازسازی سردربنای تاریخی عالی‌قاپوی قزوین درگذشت.

معماربرجسته ومرمت‌گربناهای تاریخی درگذشت

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی علی اصغر شعرباف استاد برجسته هنرهای وابسته به معماری ایران، از اساتید برجسته معماری سنتی و مرمت بناهای تاریخی در ایران و از آخرین بازماندگان معماران سنتی تهران درگذشت.

مرحوم علی‌اصغر شعرباف، استاد برجسته هنرهای وابسته به معماری، در سال 1310 خورشیدی در تهران متولد شد. او از سن ده سالگی به امر پدرش استاد حاج محمد شعرباف به کار تزیینات معماری که حرفه خانوادگی آنها بود پرداخت. پدربزرگ او، استاد حاج عباس پیوند، از اساتید برجسته زمان خود بوده و لقب پیوند نیز به دلیل توانایی او در جابجایی پایه‌ها از زیرتاقها و اتصال اجزا معماری به یکدیگر به وی داده شده بود. اصغر شعرباف در زمان جوانی از تجربه استادان ماهر و زبردستی چون استاد حسین لرزاده، استاد حاج محمد معمار کاشانی و نیز پدر خویش، کاشی‌تراش‌ها و کاشی‌کار همچون ابراهیم کاظم‌پور تجربه‌های بسیار کسب کرد و توانست در سنین جوانی به تنهایی انجام کارهای تزیینات معماری بویژه ترسیم‌های گره‌ها و کاربندی‌ها را بر عهده گیرد.

از جمله فعالیت‌های معماری وی می‌توان کارهای وی در مسجد جامع ساوه، مسجد اعظم قم، مسجد سپهسالار، مدرسه سپهسالار (شهید مطهری)، امامزاده زید تهران، مسجد حضرت ابراهیم، نمایشگاه بین‌المللی تهران، بقعه شیخ صفی در اردبیل، مسجد دانشگاه صنعتی‌شریف، بازار مبل ارزی یافت‌آباد، بنای شهدای هفت‌ تیر در بهشت زهرای تهران و زیرزمین تالار الماس کاخ گلستان را نام برد.

او در کار مرمت بنا و به خصوص مرمت تزئینات بناهای کهن نیز تبحر داشت. از آن جمله می‌توان به مرمت عمارت بادگیر و تالار الماس و بخش‌های تزییناتی به ویژه حوض خانه از مجموعه کاخ‌های سعد‌آباد در سال 1340 و نیز مرمت و بازسازی سر در بنای تاریخی عالی قاپوی قزوین نام برد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان