اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950617117325832

در مراسمی با حضور مسئولان ایران و افغانستان صورت گرفت

آغاز حرکت قطار خواف- سنگان با دستور وزیر

کد: 13950617117325832

http://goo.gl/5qTMPS

، تهران , (اخبار رسمی): راه آهن خواف-سنگان افتتاح ونخستین قطاربادستورآخوندی در این مسیر به حرکت درآمدبا افتتاح این پروژه، عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن خواف -هرات از مرزشمتیغ در افغانستان با حضور شماری ازمقام های دوکشورآغاز شد.

آغاز حرکت قطار خواف- سنگان با دستور وزیر

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی  شرکت ملی راه آهن ، راه آهن خواف- سنگان دقایقی پیش با دستور حرکت به قطار از سوی وزیر راه و شهرسازی، این خط افتتاح شد. همچنین همزمان با افتتاح این پروژه، عملیات ریل گذاری راه آهن خواف -هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقام های 2 کشور آغاز شد.

در این مراسم که با حضور محسن پورسیدآقایی معاون وزیر و مدیرعامل راه آهن و مسعود نصرآزادانی معاون ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل شرکت ساخت برگزار شد، نصرآزادانی با اشاره به ایجاد راه‌آهن خواف- سنگان اظهار داشت: در راستای توسعه شبکه ریلی و گسترش مبادلات تجاری و ترانزیت ریلی کالا و مسافر راه‌آهن خواف –هرات بین کشورهای ایران و افغانستان طراحی و اجرا شد.

وی افزود: پروژه خواف- هرات علاوه بر توسعه و پیشرفت منطقه به ویژه کشور افغانستان در تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و ترانزیت از کشورهای آسیای‌میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به ترکیه و اروپا تاثیر به سزایی خواهد داشت.

نصرآزادانی با اشاره به راه‌آهن خواف- سنگان بیان داشت:‌ را ه‌آهن خواف-هرات در بخش ایران از کیلومتر 24 به‌علاوه 092 راه‌آهن سنگان- تربت حیدریه در نزدیک ایستگاه خواف شروع و در امتداد شمال‌غربی به جنوب‌شرقی ادامه می‌یابد و در منطقه نسبتا کم عارضه و همواری پیش می‌رود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این مسیر راه آهن در کیلومتر 12 به‌علاوه 240 جاده تایباد- خواف و در کیلومتر 21 به‌علاوه 100 جاده معدن سنگان را به صورت زیرگذر قطع می‌کند. سپس در کیلومتر 38 الی 42 از ارتفاعات خواجه انجیر عبور و در کیلومتر 47 الی 52 وارد منطقه کم عارضه و نسبتا همواری می‌شود.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن  یادآور شد:‌ کیلومتر 55 در مجاورت نوار مرزی قرار گرفته و در کیلومتر 76به‌علاوه 800 به مرز شمتیغ می‌رسد. در حال حاضر ریل‌گذاری از خواف تا مرز شمتیغ به اتمام رسیده است و ریل‌گذاری از شمتیغ تا هرات آغاز خواهد شد.

 نصرآزادانی با اشاره به هدف راه‌آهن خواف- سنگان بیان کرد: این راه‌آهن به طول 14 کیلومتر اگرچه به لحاظ طول میزان قابل توجهی ندارد اما به دلیل دسترسی به معادن و توسعه سیاست‌های معدنی و فراورده‌های معدنی نقش قابل توجهی دارد.

وی افزود: با بهره‌برداری از راه‌آهن این خط ، ظرفیت یک میلیون تن به حمل بار منطقه افزوده می‌شود.

آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن خواف - هرات

همزمان با افتتاح راه آهن خواف - سنگان، عملیات ریل گذاری راه آهن خواف -هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان نیز با حضور شماری از مقام های 2 کشور آغاز شد.

قطعات یک و 2 خط ریلی خواف - هرات از شهرستان خواف تا مرز شمتیغ و قطعات سه و چهار از مرز شمتیغ تا شهر هرات در کشور افغانستان واقع شده است.

طول این مسیر در داخل ایران 76.8 کیلومتر و دارای چهار ایستگاه در سنگان، میوتک، خوشابه و شمتیغ است که 14 کیلومتر آن تا ایستگاه سنگان امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.

ساخت راه آهن خواف-هرات سبب احیای جاده ابریشم از طریق ریلی و اتصال چین به ایران از طریق افغانستان می شود و علاوه بر آن عامل توسعه و پیشرفت منطقه و کشور افغانستان، تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و افزایش ترانزیت کالا از کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به ترکیه و اروپا خواهد بود.

گسترش شبکه ریلی کشور، کمک به توسعه و پیشرفت شهر خواف و محدوده مرزی ایران و افغانستان، ایجاد شبکه ریلی مواصلاتی بین ایران و افغانستان و امکان صادرات و واردات بین دو کشور از طریق شبکه ریلی و اتصال افغانستان به آب های آزاد از دیگر مزایای این خط ریلی عنوان شده است.

خواف از شهرستان های استان خراسان رضوی و در 250 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده ؛ سنگان از جمله شهرهای شهرستان خواف است.

این شهرستان در نوار مرز شرقی ایران و 123 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران

کشور ایران، در حال حاضر دارای ۱۳۴۳۷ کیلومتر (انتهای سال ۱۳۹۵)شبکه ریلی استاندارد و ۹۶ کیلومتر (میرجاوه-زاهدان) خطوط ریلی عریض است. نگهداری و تعمیر و هم‌چنین بهره‌برداری از شبکه ریلی بر عهده شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران (به عنوان نماینده حاکمیت) در بخش حمل و نقل ریلی است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان