اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950617117715744

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشورعنوان کرد

مشارکت مردمی برای تامین امنیت فضای سایبر

کد: 13950617117715744

http://goo.gl/HWirHQ

، تهران , (اخبار رسمی): دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر مشارکت همه مردم در تامین امنیت فضای سایبر در کشور تاکید کرد.

مشارکت مردمی برای تامین امنیت فضای سایبر

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور،  سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در سیزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران گفت: دوران این که دولت و حکومت صرفا حافظ امنیت باشند به سر آمده و امنیت تعریف جدیدی در فضای سایبر پیدا کرده است که بر اساس آن امنیت با مشارکت مردم تحقق یافتنی است.

وی با بیان این که در فضای حقیقی نیز مردم برای حفظ دارایی های خودمنتظر این نیستند که حکومت امنیت ایجاد کند بلکه خود محافظ دارایی هایشان هستند، افزود: در حال حاضر بعضا در ایجاد سازوکارهای نهادی مناسب برای این که همه مردم در تامین امنیت فضای سایبری نقش داشته باشند آمادگی ذهنی وجود ندارد و به همین دلیل یکی از چالش هایی که در کشور با آن مواجه هستیم چالش اقتصاد حوزه امنیت سایبری و اندازه آن است.

فیروزآبادی تصریح کرد: ما در حوزه امنیت سایبری بسیار بازار کوچکی داریم و علی رغم این که در دستورالعمل ها و تاکیداتی که تاکنون اعلام شده است الزام استفاده از ابزارها و الگوریتم های داخلی لحاظ شده اما در مجموع اقتصاد این حوزه کوچک بوده و حتی برای پروژه های بسیار بزرگ هم شرکت های مشاور امنیتی حضور ندارند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که نگاه به امنیت حاشیه ای و تجملی است، اظهار داشت: بعضی تصور می کنند که با اقدامات بازدارنده می توان امنیت ایجاد کرد و همانطور که در جنگ سرد با قدرت نظامی بازدارنده ما برای یک کشور ایجاد امنیت می کنیم در فضای سایبر نیز می توانیم با قدرت بازدارندگی ایجاد امنیت کنیم اما با توجه به این که بازیگران در این حوزه فقط دولت ها نیستند و بازیگری این حوزه کم هزینه بوده و بازیگران می توانند به تنهایی به دارایی های با ارزش در کشور دیگر ضربات جدی وارد کنند بنابراین در استراتژی طراحی فضای امنیت سایبری کشور ما نمی توانیم فقط بر روی بازدارندگی سرمایه گذاری کنیم.

وی افزود:باید آن هزینه ای که همه مجبور شدند برای حفظ دارایی های خود در فضای سایبر پرداخت کنند در حوزه دفاع سرمایه گذاری کنیم و برای این سرمایه گذاری نیاز داریم که ساختارها، نهادها و قوانین مناسب داشته باشیم.

 فیروزآبادی با اشاره به وظیفه شورای عالی فضای مجازی کشور به عنوان سیاست گذار کلان دراین حوزه گفت: امیدواریم در مجلس شورای اسلامی شاهد این باشیم که به این مهم توجه شود چرا که باید در این حوزه قانون و تکلیف به تمام سازمان ها با رویکرد بزرگ سازی اقتصاد آن صورت گیرد. همچنین باید دراین حوزه سمن ها و شرکت های مناسب مانند انجمن رمز ایجاد شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: اقدامات مختلفی مانند ایجاد نظام شاخص گذاری مناسب، استاندارد گذاری، رصد جرایم و مخاطرات و وضعیت تحقیق و توسعه آموزش عالی را در حوزه امنیت در کشور باید داشته باشیم و همچنین نظام های متعددی که تحت عنوان سند افتا طراحی شده و در حال اجراست باید باسرعت بیشتری صورت گیرد.

 فیروزآبادی با تاکید بر این که یک سانتر و مرکز علمی مناسب در کشور دراین حوزه بایستی ایجاد شود افزود: با وجود دانشگاه های معتبر که قطب علمی کشور در حال حاضر هستند نیز باید یک آکادمی داشته باشیم که مرجع باشد و بحث های بسیار متنوع حوزه امنیت سایبری در آن مورد توجه قرار گیرد و حتی از دبیرستان ها شروع کنیم و با برگزاری المپیادهایی دراین حوزه و طراحی درس های  مناسب برای دانشجویان رشته فناوری اطلاعات بتوانیم در بازار نیروهای کار مناسب برای امنیت دفاعی وارد کنیم.

وی اعلام کرد: فضای سایبر مولد قدرت است و در حقیقت با قدرت سایبری شما می توانید رفتار ملت و کشورهای دیگر را تغییر دهید و یکی از ویژگی های آن نا متقارن بودن آن است که در جنگ ها و چالش ها عوامل غیر متقارن بر هم زننده بازی ها هستند و به همین دلیل فضای سایبر را به عنوان یک بر هم زننده بازی جهانی مطرح می کنند که این می تواند برای ما فرصت و تهدید باشد که البته من معتقدم برای ما فرصت ها بیشتر است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در حوزه امنیت فضای سایبر شکافی مطرح می شود به نام شکاف دفاع و هجوم که این شکاف بایستی مورد توجه انجمن ها و دانشگاه ها قرار گیرد که در این شکاف دفاع بسیار پر هزینه و هجوم کم هزینه است و هجوم می تواند توسط افراد گمنام صورت گرفته و با هزینه کم خسارت های سنگین وارد کند. بر همین اساس مرکز ملی فضای مجازی  در برنامه ششم به مجلس پیشنهاد کرد که 15 درصد پروژه های ICT در کشور بایستی به امنیت اختصاص یابد.

وی افزود: در این رابطه یکی از مشکلات این است که باید آمادگی نهادی مناسب با این تحول بزرگ جهانی داشته باشیم که بازیگر مناسبی در این حوزه باشیم و بتوانیم امنیت فضای سایبر را محقق کنیم و در واقع هدف از ایجاد امنیت در فضای سایبری در حوزه دفاعی ایجاد یک اعتماد برای کاربران است تا همه دارایی های خود را  در این فضا به راحتی قرار دهند و آرامش خاطر داشته باشندکه این دارایی ها حفظ می شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرکز ملی فضای مجازی

17 اسفند 1390حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن دستور برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس‌جمهور، اعضای حقوقی و حقیقی این شورا را تعیین کردند. رهبر انقلاب اسلامی آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، و بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند و تأکید کردند: این شورا وظیفه دارد مرکزی بنام مرکز ملّیفضای مجازی کشور ایجاد کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]