کد: 13950624125925755

درچهارماهه نخست امسال محقق شد

رشد 25درصدی صادرات غیرنفتی به اندونزی

کد: 13950624125925755

https://goo.gl/0m1PST

، تهران ، (اخبار رسمی): رایزن بازرگانی ایران در اندونزی اعلام کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی به اندونزی در چهارماهه ابتدای سال 95 به 27 میلیون دلار رسید که در مقایسه با 21.5 میلیون دلار دوره مشابه پارسال 25 درصد رشد داشته است.

رشد 25درصدی صادرات غیرنفتی به اندونزی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ،انور کمری افزود: در این دوره زمانی محصولاتی مانند سنگ گچ، گوگرد  و وازلین گرید دارویی از جلمه مهمترین اقلام صادراتی هستند که از رشد مناسبی برخوردار بودند.

 وی افزود: قیر نفت که همواره در صدر اقلام صادراتی کشورمان به اندونزی بوده با وجود اینکه از نظر وزنی 50 درصد نسبت به چهار ماهه ابتدای سال قبل افزایش داشته است اما از نظر ارزشی هفت درصد کاهش نشان می‌دهد که دلیل عمده آن کاهش قیمت قیر در بازارهای جهانی است.

 کمری اظهار داشت: در بین سایر کالاهای صادراتی به اندونزی، خرما نیز که همیشه در بالای فهرست اقلام صادراتی به اندونزی بوده است در این دوره از نظر وزنی 32.5 درصد و از لحاظ ارزشی 36 درصد کاهش داشته است.

رایزن بازرگانی ایران دلیل عمده کاهش صادرات خرما به اندونزی را وضع مقررات جدید بر واردات محصولات غذایی با منشا گیاهی توسط اندونزی دانست و گفت: آنها واردات را منوط به تایید آزمایشگاه‌های مورد تایید نهاد غذا و دارو اندونزیایی می‌کنند.

وی گفت: به دلیل تاخیر سازمان غذا و دارو در معرفی آزمایشگاه‌های مورد تایید، صادرات خرما به اندونزی به طور چشمگیری کاهش یافته است.

کمری ادامه داد:در همین مدت واردات کالا از اندونزی از 30 میلیون دلار به 38میلیون دلار رسیده که 25درصد رشد داشته است. مهمترین اقلام وارداتی کشورمان از اندونزی در این مدت خمیر چوب شیمیایی، برخی انواع کاغذ و مقوا، روغن پالم، الیاف مصنوعی غیر یکسره، قهوه، تیوپ، اسید پالمتیک و MDF بوده است.

 رایزن ایران در اندونزی افزود: در مجموع حجم روابط تجاری دو کشور از 51.5 میلیون دلار در چهار ماهه ابتدای پارسال به 65 میلیون دلار در دوره مشابه سال جاری رسیده است که 26 درصد رشد داشته است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان توسعه تجارت ایران

سازمان توسعه تجارت ایران، به دنبال توسعه و تقویت تجارت خارجی و دستیابی به سهم بیشتر بازار هدف به نحوی یکپارچه و اثر بخش است. این سازمان با برقراری تعاملات سازنده با طرفین تجاری و ذینفعان خود، منابع انسانی و با به بکارگیری فناوری نوین همواره سعی دارد با برنامه ریزی سیاستگذاری، بستر مناسبی جهت مدیریت کلان صادرات و تقویت زیربناها و ظرفیت های لازم برای تسهیل و توسعه تجارت خارجی کشور فراهم نماید.

منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.