کد: 13950704137325648

وزیر ارتباطات در تلکام خبر داد

حضور چشمگیربخش خصوصی در فاز نخست شبکه ملی اطلاعات

کد: 13950704137325648

https://goo.gl/OjBjC7

، تهران ، (اخبار رسمی): محمود واعظی در نشست خبری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی با اشاره به همکاری تمام بخش های دولتی و خصوصی و مرکز ملی فضای مجازی در فاز اول شبکه ملی اطلاعات از حضور چشمگیر بخش خصوصی در این فاز خبر داد.

حضور چشمگیربخش خصوصی در فاز نخست شبکه ملی اطلاعات

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی در پاسخ به سوال خبرنگاران با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات با همکاری تمام بخش های دولتی و خصوصی و مرکز ملی فضای مجازی و بنا بر مصوبه شورای عالی فضای مجازی فاز نخست آن به بهره‌برداری رسید و در این فاز بخش خصوصی حضور چشمگیری دارد.

وی با تاکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات در اختیار همه است و همه مردم در آن حضور دارند اظهار داشت: همانطور که در هفته دولت به اعلام کردیم این شبکه گام به گام در حال تکمیل است.

 واعظی با اشاره به امضای سند شبکه علمی کشور در امروز ادامه داد: این شبکه باید در تمام بخش ها رشد کند و امضای این سند گام مهمی در این راستا بود.

وی همچنین با تاکید بر توجه ویژه به تولید محتوا در تمام بخش ها گفت:در تلاش هستیم به سمتی برویم که مردم به راحتی نیاز های چند رسانه ای خود را از طریق این شبکه مرتفع کنند.

وزیر ارتباطات همچنین از ترغیب بخش خصوصی برای مشارکت در این زمینه خبر داد و افزود : از این به بعد فعالیت ها در جهت تکمیل شبکه ملی اطلاعات است که در حوزه سلامت، بیمه و آموزش دنبال می شود.

 واعظی هوشمند سازی مدارس  کشور را در همین راستا دانست و گفت :دیروز در استان البرز طرح هوشمند سازی مدارس کلید خورد که امیدوارم با مشارکت سه ضلع استانداری آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات این طرح در سراسر کشور در داخل شبکه ملی اطلاعات شکل بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شرکت پست بعد از ملی شدن به ورود دو رقیب دیگر به شبکه پستی کشور اشاره کرد و خاطر نشان ساخت :کمیسیون تنظیم مقررات در زمینه ارایه پروانه به دو اپراتور خصوصی پست در حال فعالیت است و در آینده نزدیک شاهد حضور سه اپراتور پستی در کشور خواهیم بود.

 وزیر ارتباطات سرمایه‌گذاری و تحقیق در زمینه لبه های دانش همچون نسل 5،بیگ دیتابیس و  اینترنت اشیا را موازی با دیگر نقاط جهان عنوان کردو گفت : این سه تحول بزرگی است که دنیا خود را برای آن آماده می کند و برای این که به محص ورود این فناوری ها به کشور نسبت به آن منفعل نباشیم، برای تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها و مرکز تحقیقات مخابرات به آن بودجه اختصاص داده ایم.

وی همچنین از تشویق شرکت های زیر مجموعه و  اپراتور ها به استفاده از  تولیدات داخلی  خبر داد و گفت : برای احیا شرکت‌های که در گذشته در صنعت سوییچ و رادیو فعال بودند مجموعه وزارت ارتباطات با سپردن کار به آنهاشروع کرده است و در دیدار با وزیر صنعت نیز گفت و گو شده است و علایم امیدوار کننده ای را شاهدی.

 واعظی در ادامه به علاقه دولت در زمینه ایجاد شبکه های بومی اجتماعی توسط دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت : در صورت شکل گیری شبکه های اجتماعی داخلی با توان اداره چند میلیون کاربر علاوه بر کمک های فنی و مالی اجازه تبلیغات و پرداخت بانکی هم به آنها اعطا خواهد شد.

وزیر ارتباطات برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تلکام را با حضور تمام خانواده بزرگ ارتباطات کشور خواستار شد که در کنار هم به هم افزایی پرداخته و نمایشگاهی همسو داشت و خاطر نشان کرد :اگر برگزار کنندگان الکامپ و تلکام به بلوغ کامل برسند می توان این دو نمایشگاه را با هم برگزار کرد.

وی بهره گیری پژوهش گران و دانشگاه ها را از فرصت ایجاد شده به واسطه برجام از دیگر دستاوردهای کشور عنوان کرد و افزود : باید از این مزیت ایجاد شده نهایت استفاده را کرد و به ویژه به صادرات کالاهای با کیفیت داخلی به بازار های منطقه ای و بین المللی پرداخت.

 واعظی در پایان با اشاره به حمایت از تولید اپلیکیشن های داخلی گفت : در طی دو سال و نیم گذشته بیش از 100 هزار اپلیکیشن در کشور تولید شد که پیشرفت خوبی است و امیدوار کننده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظر به تحول چشمگیر علوم و فنون مرتبط با صنایع الکترونیک ، مخابرات ، ارتباطات رادیوئی و رایانه‎ای و نقش مهم و مؤثر خدمات پستی ، مخابراتی ، پست‎بانک و سنجش از دور ، درامور فرهنگی و اقتصادی ، تعمیق علایق و پیوستگی بین جوامع انسانی ، تحول نظام اداری ، کاهش مسافرتهای غیرضرور، حفظ محیط زیست و تشخیص منابع زمینی ، هواشناسی، اقیانوس‎شناسی در برنامه‎ریزی توسعه و لزوم تدوین و تعیین وظایف و اختیارات قانونی برای دستگاه متولی نظارت بر عرضه خدمات مذکور و هماهنگ کردن نام و عنوان این دستگاه، متناسب با ضرورتها ونیازهای زمان ، قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری در چاچوب سیاستهای کلی نظام به شرح ذیل تدوین می‎شود : ماده 2- بمنظور اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و حفاظت از حقوق رادیوئی کشور درسطح منطقه و بین‎الملل و تمرکز امور سیاستگذاری ، تدوین ضوابط و استانداردها و نظارت بر حسن اجرای آنها در بخشهای مختلف ارتباطات پستی و مخابراتی نظیر خدمات جدید و متعارف پستی ، مخابراتی ، مخابرات فضائی ، ارتباطات رادیوئی ، انتقال داده‎ها ، انتقال صدا و تصویر ، سنجش از دور ، ارتباطات رایانه‎ی و ایجاد بستر مناسب برای اطلاع‎رسانی و آمایش و پردازش اطلاعات و روشهای دورسنجی و پشتیبانی آنها و همچنین سیاستگذاری ، در زمینه توسعه امکانات و خدمات ارتباطی مذکور ، هماهنگ با آخرین پیشرفتهای علمی ، تجربی و فنّاوری اطلاعات درجهان ، بموجب این قانون نام وزارت پست و تلگراف وتلفن ، به وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تغییر می‎یابدو کلیه وظایف، اختیارات و مسئولیتهای وزیر و وزارت پست وتلگراف وتلفن به وزیر و وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تفویض می‎شود.

منتشر شده در سرویس:

جشنواره، نمایشگاه و همایش

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.