اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950804168735518

تکلیف فاز 11درآینده نزدیک مشخص می شود

درخواست روسیه، چین وفرانسه برای حضور در پارس‌جنوبی

کد: 13950804168735518

https://goo.gl/IkoJe0

، تهران , (اخبار رسمی): معاون وزیر نفت از تعیین تکلیف فاز 11 پارس جنوبی در ماه های آتی خبر داد و گفت: علاوه بر توتال، شرکت هایی از روسیه و چین نیز برای مشارکت در توسعه این فاز درخواست داده اند.

درخواست روسیه، چین وفرانسه برای حضور در پارس‌جنوبی

به گزارش اخباررسمی به نقل از روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت، فاز 11 پارس جنوبی در مدت 8 سال فعالیت دولت های نهم و دهم تعیین تکلیف نشد و بلاتکلیف و سرگردان مانده بود.
دولت یازدهم از زمان روی کارآمدن همت خود را به سروسامان دادن فازهای بلاتکلیف و توسعه کامل میدان مشترک گازی پارس جنوبی گذاشته است.
در طول فعالیت دولت یازدهم که با افت شدید قیمت های نفت و تحریم های سنگین و ظالمانه علیه کشورمان مواجه بودیم ، تولید گاز از میدان پارس جنوبی بالغ بر 150 میلیون متر مکعب افزایش یافت و مجموع تولید گاز از فازهای این میدان به بیش از 400 میلیون متر مکعب در روز رسید.
پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه 1394 شرکت های نفتی بین المللی روانه ایران شدند و مذاکرات در زمینه های متنوع صنعت نفت را با مقام های وزارت نفت کشورمان انجام دادند و در بخش هایی موافقتنامه هایی نیز بین طرفین رد و بدل شد.
علی کاردر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آخرین وضعیت و امضای قرارداد توسعه فاز 11، گفت: در ماه های آتی، کار این فاز را تمام می کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، حضور شرکت توتال را در فاز 11 پارس جنوبی قطعی ندانست و گفت: چند شرکت تاکنون تمایل خود را برای حضور در این فاز اعلام کرده اند، اما حضور آنها هنوز قطعی و مشخص نشده است
وی در پاسخ به این سوال که آیا در توسعه فاز 11 در صورت انتخاب چندین شرکت، توتال به عنوان شرکت محوری انتخاب خواهد شد، افزود: هنوز مشخص نیست، پیشنهادها باید بررسی شود.
فاز 11 پارس جنوبی، سرنوشت پیچیده ای داشته است به گونه ای که قرارداد بیع متقابل طرح توسعه آن و ساخت تاسیسات مایع گردانی گاز( ال ان جی) در سال 2004 به طور مشترک با شرکت های توتال فرانسه و پتروناس مالزی امضا شد اما پس از تاخیرهای این دو شرکت در اجرای طرح، این قرارداد به شرکت سی ان پی سی (CNPC) چین واگذار شد.

شرکت چینی براساس قرارداد باید در مدت 52 ماه و تا مهر سال 1392 این فاز را به تولید می رساند، اما هیچگاه به تعهدهای خود عمل نکرد. پس از گذشت حدود 50 ماه از سپردن توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی ترین فعالیت های توسعه ای، این شرکت در زمستان 1391 از این طرح خارج شد.
سپس چند شرکت ایرانی پیشنهاد توسعه این فاز را مطرح کردند که هیچ گاه نهایی نشد.
هدف توسعه فاز 11 پارس جنوبی تولید روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز تعیین شده است. گاز استحصالی این فاز به عنوان خوراک واحدهای ال ان جی به میزان یک میلیارد و 900 میلیون فوت مکعب در روز تحویل خواهد شد و علاوه بر آن روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی سنگین در این فاز تولید می شود.
میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان است که در خلیج فارس و در آبهای سرزمینی ایران و قطر واقع شده است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر، میدان گازی گنبد شمالی نام دارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خانه صنعت و معدن و تجارت

در اجرای تبصره 41 قانون برنامه دوم توسعه و تصویب نامه شماره 16680/12/1 مورخ 77/10/12 شورای عالی اداری و به منظور زمینه سازی، تقویت و موثرسازی انجمن ها و فعالیت تشکل های تخصصی استان و کمک به تحقق اهداف مشترک آنها و وزارتخانه های ذیربط بخصوص وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سایر موسسات ، خانه صنعت معدن و تجارت استان تهران در تاریخ 1381/4/3 تاسیس گردید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]