اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950809172395648

در بازدید از پژوهشگاه فضایی ایران ارائه شد

طرح توجیهی فناوری فضایی باتوجه به برنامه ششم توسعه

کد: 13950809172395648

https://goo.gl/etZH2r

، تهران , (اخبار رسمی): معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به محورهای پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه، لازم است پژوهشگاه فضایی ایران طرح توجیهی در حوزه فناوری فضایی را با اشاره به اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی تهیه و ارایه کند.

طرح توجیهی فناوری فضایی باتوجه به برنامه ششم توسعه

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این بازدید معاون فنی و توسعه امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه شافعی در نشست با رییس و مدیران ارشد پژوهشگاه گفت: برای مطالبات، ساختارها و نهادهای مرتبط به بخش فضایی کشور باید فعالیت مناسب انجام گیرد و مطالبات این حوزه باید در حوزه فرهنگ نهادینه شود تا پذیرش آن از سوی عموم و نهادهای تصمیم گیرنده آسان شود.

وی از مسئولان پژوهشگاه فضایی خواست تا در جایگاه کارشناسی و تخصصی بگونه‌ای در حوزه فضا برنامه‌ریی کنند که منافع ملی مد نظر قرار گیرد و پیشنهاداتی ارائه شود که در آینده فضایی کشور کارگشا باشد.
معاون فنی و توسعه امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه افزود: با عنایت به محورهای پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه، لازم است پژوهشگاه فضایی ایران طرح توجیهی در حوزه فناوری فضایی با اشاره به اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی تهیه کرده و به سازمان برنامه بودجه ارسال کند.
در ادامه مهندس شافعی یادآور شد: سازمان برنامه و بودجه باحفظ استقلال خود، در پی تعامل منطقی و دوطرفه با دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها است.
در این دیدار، دکتر حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گزارشی از فعالیت‌های این پژوهشگاه در حوزه‌هایی ماموریتی خود ارائه و اظهار امیدواری کرد این پژوهشگاه بتواند پاسخگوی مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه ماهواره‌ها باشد.
دکتر حدادپور همچنین به برنامه‌های پژوهشگاه فضایی ایران تا افق 1404 در حوزه ماهواره‌های سنجشی، ماهواره‌های مخابراتی، زیرساخت‌ها و دیگر ماموریت‌های محوله پرداخت و گفت: این پژوهشگاه به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که فعالیت‌های پیش‌بینی شده تا پایان برنامه توسعه ششم به تحقق برسد.
وی با اشاره به برنامه‌های ماهواره‌ای ابراز امیدواری کرد، پژوهشگاه فضایی ایران با برنامه ‌ریزی مناسب، کمک همه دست‌اندرکاران و پشتکار متخصصان خود بتواند دستاوردهای خوبی داشته باشد و  در شش سال آینده نیازهای کشور در حوزه ماهواره‌ای را برطرف نماید.
دکتر حدادپور در بحث توسعه زیر ساخت‌های فضایی که توسط پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است به مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه‌های فضایی اشاره کرد و  گفت: در حوزه فناوری‌های نوظهور نیز پژوهشگاه فضایی ایران  طرح سامانه بالن مخابراتی را به اجرا درآورده که به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
معاون فنی و توسعه امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه و هیات همراه در بازدید از مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه‌های فضایی و پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران از نزدیک در جریان آزمون‌های مرتبط با ماهواره سنجشی ناهید یک، مراحل کار پروژه‌های ماهواره‌ای ناهید 2و پارس یک قرار گرفت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظر به تحول چشمگیر علوم و فنون مرتبط با صنایع الکترونیک ، مخابرات ، ارتباطات رادیوئی و رایانه‎ای و نقش مهم و مؤثر خدمات پستی ، مخابراتی ، پست‎بانک و سنجش از دور ، درامور فرهنگی و اقتصادی ، تعمیق علایق و پیوستگی بین جوامع انسانی ، تحول نظام اداری ، کاهش مسافرتهای غیرضرور، حفظ محیط زیست و تشخیص منابع زمینی ، هواشناسی، اقیانوس‎شناسی در برنامه‎ریزی توسعه و لزوم تدوین و تعیین وظایف و اختیارات قانونی برای دستگاه متولی نظارت بر عرضه خدمات مذکور و هماهنگ کردن نام و عنوان این دستگاه، متناسب با ضرورتها ونیازهای زمان ، قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری در چاچوب سیاستهای کلی نظام به شرح ذیل تدوین می‎شود : ماده 2- بمنظور اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و حفاظت از حقوق رادیوئی کشور درسطح منطقه و بین‎الملل و تمرکز امور سیاستگذاری ، تدوین ضوابط و استانداردها و نظارت بر حسن اجرای آنها در بخشهای مختلف ارتباطات پستی و مخابراتی نظیر خدمات جدید و متعارف پستی ، مخابراتی ، مخابرات فضائی ، ارتباطات رادیوئی ، انتقال داده‎ها ، انتقال صدا و تصویر ، سنجش از دور ، ارتباطات رایانه‎ی و ایجاد بستر مناسب برای اطلاع‎رسانی و آمایش و پردازش اطلاعات و روشهای دورسنجی و پشتیبانی آنها و همچنین سیاستگذاری ، در زمینه توسعه امکانات و خدمات ارتباطی مذکور ، هماهنگ با آخرین پیشرفتهای علمی ، تجربی و فنّاوری اطلاعات درجهان ، بموجب این قانون نام وزارت پست و تلگراف وتلفن ، به وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تغییر می‎یابدو کلیه وظایف، اختیارات و مسئولیتهای وزیر و وزارت پست وتلگراف وتلفن به وزیر و وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات تفویض می‎شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]