اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950914194635832

یک نماینده مجلس:

رشد شبکه ریلی نیازمند تخصیص اعتبارات دولتی است

کد: 13950914194635832

https://goo.gl/94sQ7Y

، تهران , (اخبار رسمی): عضو کمیسیون عمران بابیان اینکه در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه تکالیفی را برای دولت در حوزه حمل‌ونقل ریلی مشخص کردیم، گفت: برای رشد شبکه ریلی یا باید اعتبارات دولتی را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم و یا مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی فراهم کنیم.

رشد شبکه ریلی نیازمند تخصیص اعتبارات دولتی است

به گزارش اخباررسمی به نقل از روابط عمومی شرکت راه‌آهن صدیق بدری نماینده مردم اردبیل بابیان اینکه در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه تکالیفی را برای دولت در حوزه حمل‌ونقل ریلی مشخص کردیم، گفت: برای رشد شبکه ریلی یا باید اعتبارات دولتی را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم و یا مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی فراهم کنیم.

بدری با تأکید بر اینکه هنوز نتوانسته‌ایم از سرمایه بخش خصوصی در حمل‌ونقل ریلی استفاده کنیم گفت: در برنامه ششم توسعه احکامی آورده شده که به رشد سهم حمل‌ونقل ریلی اشاره دارد.

وی با اعلام آمادگی کمیسیون عمران مجلس برای کمک به وزارت راه و شهرسازی در راستای توسعه شبکه ریلی کشور افزود: ما آماده کمک به دولت برای فعال‌تر کردن بخش خصوصی در توسعه شبکه ریلی هستیم.

گفتنی است، شبکه جامع و کارآمد حمل‌ونقل ریلی از مؤثرترین عوامل زمینه‌ساز ارتقای سطح اقتصادی و رفاهی مناطق است و هنگامی‌که شبکه ریلی تأمین‌کننده منافع سایر کشورهای منطقه در راستای همکاری‌های مشترک اقتصادی و سیاسی آن‌ها باشد، خودبه‌خود به عاملی مهم در راستای امنیت ملی- منطقه‌ای و حتی جهانی و سایر مسائل مرتبط با آن تبدیل خواهد شد.

راه‌آهن کشور علی‌رغم قدمت 80 ساله‌ای که دارد هنوز با چالش‌هایی مواجه است. هرچند در سال‌های اخیر توجه مسئولان امر به ساماندهی بخش ریلی افزایش‌یافته است اما در عمل شاهد کمبود منابع اعتباری در این بخش هستیم.

کارشناسان بخش ریلی کشور اعتقاد دارند؛ در میان بخش‌های مختلف حمل‌ونقل، راه‌آهن به سمت مزایای خاص ازجمله قابلیت حمل انبوه بار و مسافر، ایمنی بسیار بالا و مصرف اندک سوخت، نقش ویژه‌ای در ترابری هر کشور دارد بطوریکه حجم ترافیک در بسیاری از محورهای برون‌شهری و حومه‌ای در کشور بالاست و شاخص مصرف انرژی در بخش حمل‌ونقل ریلی فوق انتظـار است.

از 80 سال پیش که سوت اولین قطار در کشور ما شنیده شد تاکنون، صنعت ریلی تفاوت‌های زیادی کرده است. در حال حاضر راه‌آهن از شهرهای زیادی می‌گذرد هرچند که شهرهای بسیاری نیز از این نعمت بی‌نصیب‌اند. 

طبق نیاز کشور، پیش‌بینی‌های برنامه‌های توسعه‌ای باید طول خطوط ریلی کشور به 25 هزار کیلومتر برسد، چراکه تمامی کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که ایمنی راه‌آهن 20 برابر بیشتر از حمل‌ونقل جاده‌ای است.

تمامی کشورهای دنیا با این نتیجه‌گیری، خطوط ریلی خود را توسعه داده‌اند چراکه توسعه و رفاه ملی را به همراه دارد از همین رو است که حمل‌ونقل ریلی باید به‌صورت مضاعف توسعه داده شود.

بر همین اساس ضروری است، سهم حمل‌ونقل ریلی کشور ما در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه افزایش یابد چراکه نرفتن به سمت حمل‌ونقل ریلی باعث می‌شود مصرف سوخت در سایر بخش‌های حمل‌ونقل 10 هزار میلیارد تومان بر تولید ناخالص داخلی تأثیر منفی بگذارد.

هم‌اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید ظرفیت‌سازی گسترده برای پاسخگویی به حجم بالای تقاضاها صورت گیرد، این در حالی است که در شرایط فعلی سهم بخش ریلی نیازمند اختصاص منابع قابل‌توجهی از سوی دولت است تا بتوان بیشترین حجم جابجایی بار و مسافر را از آن خود کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران

کشور ایران، در حال حاضر دارای ۱۳۴۳۷ کیلومتر (انتهای سال ۱۳۹۵)شبکه ریلی استاندارد و ۹۶ کیلومتر (میرجاوه-زاهدان) خطوط ریلی عریض است. نگهداری و تعمیر و هم‌چنین بهره‌برداری از شبکه ریلی بر عهده شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران (به عنوان نماینده حاکمیت) در بخش حمل و نقل ریلی است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان