کد: 13951015214365998

اضافه شدن 28گمرک به گمرکات کارشناسی مجازی

کد: 13951015214365998

https://goo.gl/C5RPGb

، تهران ، (اخبار رسمی): تعداد گمرکاتی که در آنها کارشناسی اظهارنامه‌ها به صورت مجازی انجام می‌شود با اضافه شدن 28 گمرک جدید به 72 گمرک افزایش یافت.

اضافه شدن 28گمرک به گمرکات کارشناسی مجازی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، یکی از اقدامات مهم گمرک در الکترونیکی کردن فرآیندهای گمرکی، موضوع کارشناسی متمرکز یا Expert Pool است.

در گذشته بین کارشناس و ارباب‌رجوع ارتباط مستقیم در گمرکات وجود داشت که این امر فساد را در سیستم اداری افزایش می‌داد اما با راه‌اندازی کارشناسی متمرکز (مجازی) در گمرک ایران، بعد از اینکه اشخاص اظهارنامه را ارائه می‌کنند، کار کارشناسی بدون ارتباط مستقیم میان کارشناس و ارباب‌رجوع در اسرع‌وقت به صورت مجازی انجام می‌گیرد.

با اجرای چنین سامانه‌‌ای همه گمرکات کشور در قالب یک گمرک دیده می‌شوند و بخش عظیمی از کارها به‌صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و از نیروهای کارشناسی در تمامی گمرکات به نحو شایسته و بهینه‌ای در فضای مجازی استفاده می‌شود و از بسیاری خطاها، تخلفات و مراجعات بی‌مورد جلوگیری می‌شود.

با این طرح توزیع اظهارنامه‌ها در گمرکات جهت کارشناسی مجازی براساس تخصصی بودن گمرکات کشور صورت پذیرفته و بر این اساس اظهارنامه‌های گمرکات تخصصی صرفاً به کارشناسان مجازی مستقر در سایر گمرکات تخصصی ذی‌صلاح ارجاع می‌شود.

در صورت نیاز کارشناس به رویت نمونه کالا، مراتب از سوی کارشناس مجازی به گمرک محل اظهار گزارش می‌شود تا موارد درخواستی توسط ایشان انجام و نتیجه به کارشناس مجازی اولیه (مستقر در دیگر گمرکات) گزارش شود.

دریافت اطلاعات کالاها به روش الکترونیکی در سامانه جامع امور گمرکی توسط سرویس ارزیابی گمرک محل اظهار صورت می‌پذیرد و این اطلاعات به صورت الکترونیکی به کارشناس مجازی منتقل می‌شود.

در صورت بروز اختلاف و نیز مواردی که کارشناس مجازی نسبت به ارائه گزارش اقدام می‌کند، گزارش کارشناس مجازی مستقیماً به کارتابل مدیریت یا معاون گمرک محل اظهار ارسال می‌شود.

در روزهای اخیر 28 گمرک در سراسر کشور به طرح کارشناس مجازی اضافه شدند که این گمرکات شامل منطقه آزاد حسن رود؛ بازارچه کوهک- سراوان؛ بازارچه میرجاوه؛ میرجاوه؛ پیرانشهر؛ منطقه ویژه سلفچگان؛ پرویزخان؛ منطقه ویژه بوشهر2؛ یزد؛ منطقه ویژه یزد؛ منقطه ویژه دوغارون؛ ساری؛ بازارچه پیشین؛ سرو؛ میلک؛ مهران؛ تبریز؛ ماهیرود؛ منطقه ویژه کاوه؛ خسروی؛ منطقه ویژه بم؛ بیله سوار؛ کرمانشاه؛ منطقه آزاد چابهار؛ منطقه ویژه نوشهر؛ حوزه3 امانات پستی فرودگاه امام(ره)؛ بجنورد و بازارچه ریمدان می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گمرک جمهوری اسلامی

پیرو مصوبات برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مبنی بر الزام راه اندازی مراکز اطلاع رسانی توسط سازمانهای مرتبط با امر صادرات، گمرک ایران در اوائل سال 1377 اقدام به راه اندازی اولین سایت اطلاع رسانی خود در دو شبکه اینترنت و اینترانت به آدرسWW.IRICA.IR کرد.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.