اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951102223805700

خودروهای فرسوده و آلودگی هوای کردستان

کد: 13951102223805700

https://goo.gl/3aHmyS

، تهران , (اخبار رسمی): سرانه پایین فضای سبز شهری و تردد خودروهای فرسوده در کردستان آلودگی هوا را تشدید می کند.

خودروهای فرسوده و آلودگی هوای کردستان

به گزارش  اخبار رسمی به نقل  از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ،ریاضی فر،مدیرکل محیط زیست کردستان دبا اعلام این خبر گفت: در حال حاضر در زمینه گازهای آلاینده در کردستان مشکل حادی نداریم و مشکل اصلی دراستان، معضل ریزگردها و گرد و غبار است.

وی با اشاره به اینکه فضای سبز عامل مهمی در کنترل و کاهش اثرات نامطلوب آلاینده ها است و نقشی اساسی در پاکیزگی و تلطیف هوا دارد افزود: در استان کردستان فضای سبز شهری بسیار بسیار ضعیف است و با اینکه سرانه فضای سبز برای هر نفر در استاندارد جهانی آن 25 مترمربع بوده که میزان در استان کردستان تنها پنج مترمربع است.
ریاضی فرادامه داد: کارگروه آلودگی هوا در استان کردستان تشکیل شده و یکی از اصلی ترین مصوبات آن در این زمینه ایجاد کمربند سبز شهرها بوده است.
وی به تعداد بالای خودروهای فرسوده در کردستان اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از این خودروها در میان تاکسی ها قرار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: چهار هزار دستگاه خودرو فرسوده در سال 93 از چرخه فعالیت خارج شده است که این میزان در سال گذشته به 941 خودرو و در سال جاری تا این تاریخ به 529 خودرو رسیده است. 
ریاضی فر اظهار کرد: به دلیل قیمت پایین تر خودروهای قدیمی تعداد زیادی خودروهای قدیمی از دیگر استان ها نیز وارد کردستان می شود که باید با تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی نیاز به استفاده از خودروی شخصی را کاهش داد.
مدیرکل محیط زیست کردستان گفت : ایستگاه سنجش آلودگی هوای مریوان آماده بهره برداری شده و مشکل برقراری اینترنت این ایستگاه حل شده و به زودی ایستگاه راه اندازی می شود.
وی افزود: ایستگاه سنجش آلودگی هوای بانه نیز تکمیل شده و با تهیه یک قطعه فنی مورد نیاز آن به زودی راه اندازی خواهد شد.
ریاضی فر با اشاره به تعداد روزهای هوای پاک استان کردستان گفت: در سال گذشته و امسال 10 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشته ایم. درطی سال های 94 و 95 یک روز بسیار ناسالم در سطح  استان  داشته ایم و تعداد روزهای خطرناک نیز یک روز بوده است.
ریاضی فر با اشاره به عملکرد واحد حقوقی اداره کل گفت: در سال گذشته 15 مورد و امسال نیز11 مورد اخطاریه برای واحدهای آلاینده صادر شده است.
ریاضی فر گفت : در سال گذشته 14 واحد آلاینده و در سال جاری نیز هفت مورد به طور موقت پلمپ شدند تا موارد آلایندگی را رفع کنند.
وی اظهار کرد: در طی سال های 94 و 95 دو واحد آلاینده پلمپ شده اند. 
ریاضی فر با اشاره به برنامه های هفته هوای پاک دراستان کردستان تاکید کرد که حفاظت و صیانت از محیط زیست، علاوه بر همکاری ادارات و سازمان های دولتی، نیازمند مشارکت آگاهانه و مسئولانه عموم مردم است.
در تقویم رسمی کشورمان 29 دی به عنوان روز هوای پاک تعیین شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان حفاظت محیط زیست

تخریب محیط زیست و بهره برداری بیش از حد منابع در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشکیل دستگاهی مستقل به نام کانون شکار ایران، با هدف حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد. در سال 1346 در پی تصویب قانون شکار و صید، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون فوق شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، مرکب از وزیران کشاورزی، دارایی، ‌جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت بود. بر اساس ماده 6 قانون فوق، وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات‌وحش کشور، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارک وحش و موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت. در سال 1350 نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به “سازمان حفاظت محیط زیست و نام شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید به “شورای‌عالی حفاظت محیط زیستف تبدیل شد و امور زیست‌محیطی از جمله پیشگیری از اقدامهای زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد. در سال 1353 پس از برپایی کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 21 ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشکیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

گردشگری و میراث فرهنگی | محیط زیست