اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951102224565700

تالاب گندمان میهمان‌ دوست تر از هر زمان

کد: 13951102224565700

https://goo.gl/8eBFso

، تهران , (اخبار رسمی): حضور غاز پیشانی سفید کوچک در تالاب گندمان از یک قطعه در سالهای گذشته به چهارده قطعه در سال 95 رسید.

تالاب گندمان میهمان‌ دوست تر از هر زمان

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست،، نتایج اجرای برنامه ی احیای تالاب گندمان حضور پر رنگ پرندگان، بخصوص پرندگان مهاجر در این تالاب است.
مدیر کل حفاظت محیطزیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: امسال 14 قطعه غاز پیشانی سفید کوچک در تالاب گندمان مشاهد و ثبت رکورد شد.شهرام احمدی افزود: در سال های 93 و 94 پس از حدود 30 سال یک قطعه غاز پیشانی سفید کوچک در این تالاب مشاهده شده بود.
وی با اشاره به اهمیت غاز پیشانی سفید کوچک از لحاظ مباحث تنوع زیستی حفاظت محیط زیست اظهار کرد: تعداد این پرنده، در سطح جهانی کاهش چشمگیری داشته به نحوی که درفهرست پرندگان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن چهارمحال و بختیاری. این تالاب درلیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبتگشته است. این تالاب یکی از مهمترین زیستگاه های ماهی گورخری، تنها ماهی اندمیک این استان به شمار می رود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان حفاظت محیط زیست

تخریب محیط زیست و بهره برداری بیش از حد منابع در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشکیل دستگاهی مستقل به نام کانون شکار ایران، با هدف حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد. در سال 1346 در پی تصویب قانون شکار و صید، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون فوق شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، مرکب از وزیران کشاورزی، دارایی، ‌جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت بود. بر اساس ماده 6 قانون فوق، وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات‌وحش کشور، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارک وحش و موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت. در سال 1350 نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به “سازمان حفاظت محیط زیست و نام شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید به “شورای‌عالی حفاظت محیط زیستف تبدیل شد و امور زیست‌محیطی از جمله پیشگیری از اقدامهای زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد. در سال 1353 پس از برپایی کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 21 ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشکیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

محیط زیست