کد: 13951112229945611

در نه ماه نخست سال 95 محقق شد

صادرات 133هزار تن کالا از کیش

کد: 13951112229945611

https://goo.gl/AhPIoX

، تهران , (اخبار رسمی): مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش از انجام اقدامات گسترده طی نه ماه نخست سال 95 در بندر جزیره کیش خبر داد.

صادرات 133هزار تن کالا از کیش

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی سازمان منطقه آزاد کیش، سید اسماعیل موسوی مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در خصوص میزان ورود و خروج کالا در نه ماه نخست سال 95 از طریق بندر کیش گفت: در طی نه ماه نخست سال 95، از بندر کیش به میزان 132 هزار و 977 تن کالا به بنادر داخلی و خارجی فرستاده شده است که از این میزان 129 هزار و 922 تن کالا به بنادر داخلی و 3 هزار و 55 تن کالا به بنادر خارجی صادر شده است.

وی افزود: در همین مدت به میزان 863 هزار و 177 تن کالا از بنادر داخلی و 41 هزار و 945 تن کالا از بنادر خارجی به بندر کیش به جزیره کیش وارد شده است.

وی یاد آور شد: با تکمیل احداث اسکله 35 هزار تن، اسکله مکانیزه رو – رو، اتمام پروژه های سیستم اعلام و اطفاء حریق سوله ها و بندر تجاری، برق رسانی و آبرسانی به شناورها و ترمینال کانتینری میزان ورود و خروج کالاهای نفتی و غیر نفتی از این بندر افزایش می یابد.

موسوی در ادامه گفت: پس از تکمیل اسکله 12 هزار تنی سازمان منطقه آزاد کیش عملیات ساخت اسکله 35 تنی را در شهریور سال 93 آغاز کرد تا پس از تکمیل این طرح امکان پهلو گیری شناورهای تا 35 هزار تن در بندرگاه کیش میسر شود. اسکله 35 هزار تنی به طول350 متر در ضلع غربی حوضچه شرقی واقع شده و برای ساخت آن حوضچه تا منفی 13 متر لایروبی می شود. این اسکله تا شهریور سال آینده به بهره برداری می رسد.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در خصوص احداث اسکله مکانیزه رو – رو در بندر کیش گفت: این اسکله با هشت پست در بندرگاه کیش در حال ساخت است که تا سال آینده به بهره برداری می رسد و سرویس دهی هیدرولیک به کشتی های با ظرفیت 500 تا 5 هزارتنی را امکان پذیر خواهد کرد. اسکله های رو – رو (Link span) با قابلیت تنظیم ارتفاع شامل سه پست اسکله 5500 تنی و پنج اسکله 1500 تنی به منظور پهلو گیری بارجها و لندینگ کرافت ها ساخته شده و تسهیل و تسریع فعالیت ها، ساماندهی امور، دسترسی آسان مراجعه کنندگان به محل ترخیص کالاها، کاهش تردد ماشین های سنگین در بندر و افزایش نظم انجام فعالیت ها از جمله مزایای ساخت اسکله رو رو در بندرگاه کیش است.

 وی خاطر نشان ساخت: اسکله های رو رو با حجم خاکی 120 هزار متر مکعب و حجم عملیات بتن ریزی دو هزار و 300 متر مکعب بوده و مراحل ساخت آن شامل هزار و 170 تن شمع کوبی و 950 تن عملیات فولادی است.

همچنین موسوی در خصوص تعداد ورود و خروج مسافر و وسایل نقلیه از بندر کیش عنوان کرد: در نه ماه نخست سال، تعداد 170 هزار و 91 مسافر از طریق سفر دریایی به کیش ورود و تعداد 174 هزار و 964 نفر از بندر کیش خروج کردند. در همین مدت نیز مجموع 47 هزار و 217  وسایل نقلیه از جمله خودروی سواری، کامیون و کامیونت به جزیره کیش ورود و تعداد 49 هزار و 301 وسایل نقلیه از بندر کیش خروج کردند.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در ادامه گفت: در این مدت  در مجموع تعداد 8 هزار و 973 شناور از بنادر داخلی و خارجی به کیش سفر داشتند و 8 هزار و 990 شناور از بندر کیش به  سایر بنادر داخلی و خارجی سفر کردند.

شایان ذکر است، ارتقاء زیر ساخت های بندرگاهی در جزیره کیش از جمله اقداماتی است که در سه سال گذشته به عنوان یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی جزیره مد نظر بوده است. تا چند سال گذشته با وجود ساخت اسکله دوازده هزار تنی، بدلیل عمق چهار متری حوضچه امکان پهلو گیری کشتی های بزرگ در بندر کیش میسر نبود که این امر روند صادرات و واردات و فعالیت های گسترده بازرگانی را با مشکل مواجه می ساخت. در سه سال گذشته با استفاده از بزرگترین لایروب کشور حوضچه بندرگاه کیش لایروبی شده و عمق این منطقه به منهای ده متر رسید تا شناورهای پانزده هزار تن نیز بتوانند در بندر کیش پهلو بگیرند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان منطقه آزاد کیش

منطقه آزاد کیش شامل جزایر کیش، هندورابی، فارور بزرگ و فارور کوچک است ، که می تواند بآن را به عنوان برترین مقصد گردشگری برای خانواده ها، قطب علمی-آموزشی- تحقیقاتی، الگوی توسعه پایدار با بهره گیری از فن آوریهای نوین و مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه خلیج فارس ایران دانست.

منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار