اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951121234015596

گزارش جدید از قاچاق میوه

متولی مبارزه با مهمان ناخوانده خارجی کیست

کد: 13951121234015596

https://goo.gl/VjQQ3E

، تهران , (اخبار رسمی): هر از چند گاهی بازار میوه با مهمان ناخوانده‌ای مواجه شده که درپی آن خسارت جبران ناپذیری گریبان‌گیر بخش کشاورزی می‌شود.

متولی مبارزه با مهمان ناخوانده خارجی کیست

به گزارش اخبار رسمی به نقل از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، این حجم واردات درحالی است که واردکنندگان به سبب سودهای هنگفت قاچاق به کار خود ادامه می دهند.

اما براساس تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخل لازم است که با نظارت کافی از قاچاق میوه جلوگیری شود چرا که در آینده ای نه چندان دور تولیدکنندگان داخل را از پای در می آورد.

عنایت اله بیابانی قائم مقام خانه کشاورز با اشاره به از سرگیری مجدد میوه های قاچاق در بازار اظهار داشت: از آن جا که در راستای حمایت از تولید داخل نمی توان بی مهابا مجوز واردات را صادر کرد از این رو با در نظر گرفتن نیاز و تولید داخل براساس ساختار دولتی باید واردات صورت گیرد.

وی افزود: قاچاق میوه علاوه بر تهدید باغات کشور سلامتی افراد را تحت شعاع خود قرار می‌دهد که در چند ماه اخیربه سبب کاهش نظارت از سوی دستگاه‌های مربوطه شاهد سرگیری مجدد میوه های قاچاق به بازار بودیم.

بیابانی با اشاره به اینکه محدودیت واردات افزایش قاچاق را به همراه دارد، گفت: تنوع‌طلبی برخی از افراد برای مصرف میوه‌های خارج از فصل زمینه را برای قاچاق میوه فراهم می‌کند و از این رو با اعمال برخی سیاست‌ها و برنامهها باید واردات بر حسب نیاز صورت گیرد.

قائم مقام خانه کشاورز تصریح کرد: با وجود آنکه باغداری سرمایه بلند مدت است لذا برای جلوگیری از خسارت بیش از حد باغات از آفات و بیماریهای مختلف باید از قاچاق میوه جلوگیری کرد.

واردات میوه راهکار برخورد با قاچاق نیست

مجتبی شادلو نائب رئیس اتحادیه باغداران گفت: در شرایط کنونی جمع آوری میوه های قاچاق از بازار نیازمند اراده راسخ دستگاه‌های نظارتی است چرا که میوه‌های قاچاق کالایی نیستند که از مسیرهای صعب العبور، چمدانی و مسافری وارد شود بلکه با سیستم حمل و نقل مکانیزه در کمترین زمان به بازارهای هدف می‌رسند.

وی در پاسخ به این سوال که مجوز واردات راهکار جلوگیری از قاچاق است، افزود: اگر کوچک‌ترین مجوز واردات از سوی وزارتخانه های ذی‌ربط داده شود دیگر نمی‌توان نسبت به جمع‌آوری میوه‌های قاچاق برخورد کرد چرا که فروشندگان ادعایی مبنی واردات قانونی بودن آن دارند.

شادلو با بیان اینکه مقابله با این پدیده‌شوم سخت نیست، گفت: با توجه به بحث اقتصاد‌مقاومتی و تاکید مقام معظم رهبری بر پیگیری سخت‌گیرانه دستگاه‌های ذی‌ربط باید عزم و اراده جدی در برخورد با قاچاقچیان صورت گیرد.

نائب رئیس اتحادیه باغداران ادامه داد: تولید غذا از جمله دغدغه‌های کشور به شمار می‌رود که با وجود خودکفایی نسبی در بخش کشاورزی نباید مطمئن بود که این روند ادامه یابد چرا که در صورت استمرار توزیع میوه‌های قاچاق و نظارت مقطعی دستگاه‌های مربوطه تولید داخل را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

کاهش نظارت عامل اصلی سرگیری میوه قاچاق 

همچنین حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی بیان کرد: در حال حاضر هر چند اندک اما برخی میوه های قاچاق نظیر شبرنگ آفریقا، انبه آفریقا، گلابی آمریکا، لیمو ترش ویتنام، سیب فرانسه، شاه بلوط و آووکادو ترکیه و به تازگی نارنگی پاکستان در خارج از میادین میوه و تره بار داد و ستد می‌شود.

وی با اشاره به سرگیری مجدد میوه‌های قاچاق پس از گذشت 7 ماه در بازار گفت: با توجه به کیفیت و قیمت مناسب محصولات داخلی، میوه‌های قاچاق در سردخانه‌ها دپو شدند که در صورت کمرنگ شدن نظارت‌ها مجدد سر و کله مهمان ناخوانده در بازار پیدا شد.

مهاجران ادامه داد: با وجود سود سرشار میوه‌های قاچاق، قاچاقچیان هزینه‌های بالایی برای نگهداری آن می‌کنند و از طریق ترفند و ابزارهای مختلف اقدام به توزیع آن در سطح شهر می‌کند.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی قیمت میوه‌های قاچاق را به شرح زیر اعلام و اضافه کرد: قیمت هر کیلو شبرنگ آفریقا 30، گلابی آمریکا 25، انبه 15، شاه‌بلوط 15، نارنگی پاکستان 15‌هزار تومان است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کانون انجمن های صنایع غذایی ایران

کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در سال 1382 با مشارکت انجمن‌های فعال در صنایع غذایی کشور تشکیل شده است. هدف از تشکیل کانون، ایجاد هماهنگی بین تشکل‌های موجود جهت برقراری و حفظ ارتباط منظم با مراجع ذیصلاح و پیگیری مسائل و مشکلات اعضاء به صورت گروهی، برنامه‌ریزی برای ارائه الگوها و طرح‌های کارشناسی و موثر جهت توسعه بهره‌وری و بهبود صنایع غذایی کشور می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]