اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951217242596506

«کافرقلعه» دژی تاریخی در دل کوهستان

کد: 13951217242596506

https://goo.gl/u0Bgo5

، تهران , (اخبار رسمی): «کافر قلعه» نام دژی تاریخی است که در حدود ۶ کیلومتری غرب مرکز شهر مهدی‌ شهر (سنگسر) بر فراز کوهی بلند که از پای آن چشمه گل رودبار می‌جوشد، قرار گرفته است.

«کافرقلعه» دژی تاریخی در دل کوهستان

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی آمُراسیر، دیوارها و برج و باروی آن سنگ و گچ و ساروج و قسمتی از دیوارها از آجر است و پیداست که بنیاد دژ از زمان‌های دیرین بوده و همچنان که از اسم آن مشخص می‌شود بعداً مورد استفاده باطنیان یعنی پیروان حسن صباح(رجب ۴۸۳ تا ۶ ربیع‌الثانی ۵۱۸ هجری قمری) قرار گرفته و به همین جهت به رسم سلجوقیان (شاخهٔ بزرگ ۴۲۹–۵۵۲ هجری) که باطنیان را «ملاحده» می‌نامیدند، آنجا را «کافر قلعه» خوانده‌اند.

باطنیان مستقر در این دژ در سایر مناطق قومس نیز پیروانی داشته‌اند.

دفن اشیا قیمتی در کوه

در سنگسر روایت می‌کنند که قلعه نشینان پس از سال‌ها پایداری سرانجام هنگامی که ناچار به ترک آن شدند سلاح‌ها، وجوه و اشیاء  گرانبهای خود را در جوار قلعه در شکاف کوهی گذاشتند و جلوی آن را با سنگ و صخره چنان گرفتند که به کلّی ناپدید شد و تا کنون کسی به آن دست نیافته است. ساختار خاص کوه گل رودبار و صخره‌های پرشیب آن به این فرضیه قوت می‌بخشد.

گرچه علّت ترک قلعه را ذکر نمی‌کنند امّا این واقعه باید پس از کشته شدن رکن‌الدین خورشاه، آخرین خداوند دژ الموت (۶۱۸–۲۹ شوال ۶۵۴ هجری) به فرمان هولاکوخان مغول (۶۵۴–۶۶۳ هجری) یعنی پس از ۶۵۴ هجری انجام شده باشد و احتمالاً از حدود زمان حسن صباح تا این تاریخ مورد استفاده پیروان او بوده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آمُراسیر

شرکت خدمات مسافرتی آمُرا سیر سالهاست که با مجوزهای سازمان هواپیمائی کشوری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در صنعت توریسم ودر مرکز شرکتهای تجاری و موسسات خدماتی تهران بزرگ، خیابان شهید بهشتی، فعال است.شرکت آمُرا سیر توانسته است با بهره گیری از متخصصین گردشگری خود منحصربفرد ترین و با صرفه ترین پکیج های تور های خود را با تمرکز بر خدمات هر چه بیشتر و بهتر و بر اساس نیاز مشتریانش برای ایشان فراهم کند و بدین جهت است که شرکت آمُرا سیر توانسته است اعتماد مشتریانش را در سراسر ایران بخود جلب کند و در مدت زمان کوتاهی رشد چشمگیری را داشته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی