اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960313250904850

مشکلات امنیتی اسباب‌بازی‌های متصل به اینترنت

کد: 13960313250904850

https://goo.gl/X7k4dk

، تهران , (اخبار رسمی): با توجه به قوانینی که برای حفاظت از کودکان در نظر گرفته شده، شاید تصور کنید که دستگاه‌های الکترونیکی و اسباب‌بازی‌های متصل کودکان، به طور کامل امن و مطمئن هستند. به طور کلی می دانیم که کودکان همیشه در معرض خطر و قربانی شدن هستند.

اسباب بازی های متصل به اینترنت دچار مشکلات امنیتی جدی هستند

باید دانست که کودکان بیشتراز ما مورد حمله ی مستقیم تبلیغ کنندگان، بازاریابان و مجرمان قرار می گیرند

به گزارش روابط عمومی شرکت ایده ارتباط تراشه، اما باید دانست که کودکان بیشتراز ما مورد حمله ی مستقیم تبلیغ کنندگان، بازاریابان و مجرمان قرار می گیرند. تبهکاران به خوبی می دانند که کودکان آسیب پذیر هستند و از این رو آن ها را مورد هدف خود قرار می دهند.

هر داده ای که نشت می کند به وضوح بیان می کند که ما نمی توانیم به خیلی از تکنولوژی های جدید اعتماد کنیم و فرزندان خود را به آن ها بسپاریم. حال می خواهیم در این مقاله چند مورد شگفت انگیز را که به نا امنی کودکان ختم می شود را مطرح کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

جاسوسی

در ماه دسامبر سال 2016، حامیان حفظ حریم خصوصی به کمیسیون فدرال ایالات متحده در برابر پیدایش اسباب بازی که تولید کننده ی عروسک های Cayla و ربات های i-Que بود شکایت کردند. یکی از شاکیان مدعی شده بود که در این اسباب بازی ها میکروفنی وجود داشت که قابلیت تشخیص صدا را داشت و قادر بود با کودکان صحبت کند.

علت شکایت مدعایان از همان ابتدا کاملا واضح بود: آن ها به جاسوسی اعتراض کرده بودند و این موضوع آن ها را رنجانده بود.

حال بهتر است علت شکایت آن ها را ریزتر بررسی کنیم:

برنامه ای که در عروسک Cayla مورد استفاده قرار گرفته بود به منظور نیاز تعامل برای دسترسی، به فایل های ذخیره شده روی دستگاه را به طور کامل نظارت داشت و برنامه ی i-Que’s درخواست دسترسی به دوربین دستگاه را داشت. جالب است که فروشنده هیچ توضیحی برای اینکه چرا برنامه ها به چنین دسترسی هایی نیاز دارند، ندارد. علاوه بر این اجازه ی دسترسی به دوربین در وب سایت رسمی و یا در ویدئوی نسخه ی آزمایشی ذکر نشده است.

برای اتصال به یک گوشی هوشمند یا یک لپ تاپ، اسباب بازی ها از تکنولوژی بلوتوث، اتصال نا امنی که هیچ نیازی به تصدیق ندارد، استفاده می کنند. علاوه بر این اسباب بازی هنگامی که به دستگاه متصل می شود به کاربران اطلاعی نمی دهد. این نا امنی می تواند علاوه بر مزاحمت برای کودکان و استراق سمع آن ها به مکالمه با کودکان هم منجر شود.

تبلیغ اسباب بازی ها به گونه ای است که در حین مکالمه نام چندین برند ذکر می شود.

برنامه ی عروسک Cayla بچه ها را وادار به ارائه اطلاعات شخصی همانند نام پدر و مادر، محل اقامت، نام مدرسه و چیزهای بیشتر می کند.

هر دو برنامه ضبط مکالمات را به سرورهای شرکت ارتباطات Nuance، جایی که تمام این مکالمات آنالیز می شود، ارسال می شود. تمام این صوت ها بر روی سرورها ذخیره و برای اهدافی همچون بهبود سرویس عملیات، ذخیره انجام می شود.

فروشندگان هیچ کدام قادر به توضیح برای علت جمع آوری اطلاعات کودکان نیستند.

قابلیت های جاسوسی در آلمان دلیلی قانع کننده و کافی برای این بود که فروشندگان آلمانی فروش اسباب بازی های جاسوس خود را ممنوع کنند و دلیلی محکم برای این بود که صاحبان اسباب بازی ها آن ها را از خود دور کنند. دولت آلمان با نظارت بر روی این موضوع، فروش چنین اسباب بازی هایی را ممنوع کرد.

در دسامبر سال 2016، یکی از مصرف کنندگان نروژی نیز نگرانی خود را در مورد مسائل خصوصی حول موضوع عروسک Cayla و روبات i-Que مطرح کرد.

در مقابل آن ها ، انجمن خرده فروشان اسباب بازی بریتانیا به بی بی سی اعلام کردند که عروسک های Cayla "هیچ گونه خطری ندارد".

 

نا امنی

نشت اطلاعات یکی از فاجعه بارترین حالت‌های امنیتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. CloudPets، اسباب بازی هایی هستند که پیام های بین والدین و کودکان را ضبط می کند. این اسباب بازی به گوشی های هوشمند والدین از طریق بلوتوث متصل می شود و والدین از طریق یک برنامه ی خاص به عروسک متصل می شوند.

اتصال والدین به عروسک ها شاید برای والدین راه خوبی باشد زیرا که آن ها می توانند عروسک را کنترل کنند، اما مسلما راه امنی محسوب نمی شود. هیچ گونه محافظتی از اعتبار کاربران در این مورد نمی شد. هرکسی می توانست بدون احراز هویت به سرور متصل شود، به داده ها نگاه بیندازد یا اینکه دیتابیس را کپی کند و آن ها را بر روی کامپیوتر دیگری ذخیره کند.

Victor Gevers محقق امنیتی در 31 دسامبر 2016 متوجه این موضوع شد و سریعا آن را با فروشندگان در میان گذاشت. پس از آن Troy Hunt، یک کارشناس امنیتی مشهور از یک منبع ناشناس دریافت که فایلی وجود دارد که پیشینه ی بیش از نیم میلیون کاربر CloudPets در آن ثبت شده است. علاوه بر نام کودک، هر رکورد شامل اطلاعات جامعی مثل تاریخ تولد و اطلاعات بستگانی بود که کودک از طریق اسباب بازی با آن ها در تماس بود. به طور کلی سابقه ی بیش از 800,000 کاربر به خطر افتاده بود.

یک شخص خارجی با در اختیار داشتن رمز عبور می توانست تمام مسیج هایی که از طریق اسباب بازی ارسال می شد را دانلود کند. برخلاف دیگر داده ها، به منظور امنیت بیشتر، کلمات عبور کاربران به صورت هش در می آمد. هش کردن در نوع خودش محافظتی را فراهم می کند، اگرچه که این ها هیچ کدام کافی نیست. با تمام تفاسیر متاسفانه استراق سمع در مکالمات بدون در دست داشتن رمز عبور نیز امکان پذیر است. طبق یافته ها مشخص شد که پیام ها و صداهای ضبط شده در ابر روی Amazon S3 ذخیره شده است. در این مورد تعداد کل ضبط های موجود به 2,000,000 می رسد.

باید دانست که تنها هکرهای کلاه سفید نبودند که از این موضوع با خبر بودند. سرور ذخیره سازی کودکان به یک سفره ی نذری تبدیل شده بود که هرکسی می توانست از امکانات آن بهره مند شود. آن ها این راه را برای درخواست باج راهی مناسب در نظر گرفتند. دیتابیس ها پس از این ماجرای پر هیاهو پس گرفته شد گرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که کپی آن در جاهای مختلف وجود داشته باشد.

اسباب بازی Spiral هیچ تلاشی برای پاسخ مشکل بوجود آمده به تمام محققان امنیتی که نام آن ها ذکر شد، انجام نداد. پس از آن در سال 2017، مجلس سنای ایالات متحده درخواست از بین بردن داده های نشت شده را کرد. متاسفانه با وجود تمام پیگیری ها هیچ کسی زیربار این ریزش اطلاعات نمی رود و خیلی چیزها همچنان نامشخص و نامعلوم باقی مانده است و البته هیچ تضمینی برای تکرار این اتفاقات وجود ندارد.

 

مواردی که والدین باید به آنها توجه کنند

کمی بیشتر در مورد اسباب بازی های هوشمندی که برای فرزندان خود خریداری می کنید توجه کنید. در هر صورت موارد زیر را خط قرمزی در نظر بگیرید و سعی کنید تا حدی آن ها را استفاده نکنید.

این شما هستید که تصمیم می گیرید فرزندتان اسباب بازی متصل به اینترنت داشته باشد یا خیر. پس تصمیم با شما است!

اگر یک اسباب بازی قابلیت ارسال داده به اینترنت را دارد، در نظر داشته باشید که می تواند برای شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

در صورتیکه نمی توانید اقدامات اسباب بازی را کنترل کنید. بهتر است در مواقعی که از آن استفاده نمی کنید میکروفن آن را خاموش کنید. در نظر داشته باشید که هر چیزی که به اینترنت متصل باشد می تواند به از دست رفتن اطلاعات شما و در نهایت باج خواهی مجرمان ختم شود. بسیاری از اپلیکیشن ها هستند که بدون اجازه ی شما راه اندازی می شوند، طبق یافتته های لابراتوار کسپرسکی 96% از اپلیکیشن ها بدون اینکه کاربر آن را راه اندازی کند به فعالیت خود ادامه می دهند. بهتر است در بخش مجوز های اپلیکیشن به این موضوع رسیدگی کنید.
در صورتی که اسباب بازی به میکروفن و بلندگو مجهز باشد، باید بیشتر احتیاط کنید. این احتیاط فقط در اسباب بازی ها و ربات ها خلاصه نمی شود، اتصال آن ها به گوشی های هوشمند از مواردی است که باید به آن ها توجه کرد.

اتصال با بلوتوث از آنجایی که هیچ نیازی به تصدیق ندارد، کاملا نا امن است.

پس از خرید اسباب بازی تمام مواردی که از لحاظ امنیتی وجود دارد را چک کنید.

در صورتی که امکان دارد رمز عبور را از حالت پیش فرض تغییر دهید. همه ما به خوبی می دانیم که کودکان حداقل یک اسباب بازی دارند که وابستگی عجیبی به آن درند و هرگز آن را از خود دور نمی کنند. در صورتی که این اسباب بازی متصل به اینترنت است، موارد امنیتی را رعایت کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایده ارتباط تراشه

شرکت ایده ارتباط تراشه به عنوان بزرگ ترین ارائه دهنده نرم افزارهای امنیتی، نماینده رسمی آنتی ویروس های اورجینال شرکت ESET و Kaspersky ( خانگی و شبکه ) می باشد. شما می توانید در هر مرحله از فرایند ارتقای نرم افزاری شرکت خود اموری نظیر طراحی و بهینه سازی یک وب سایت، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)، نرم افزار اتوماسیون اداری و امور تبلیغاتی را به تیم شرکت ایده ارتباط تراشه بسپارید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]