اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960501255257312

اهمیت حسابداری و نرم‌افزارهای آن در رشد کسب و کار

کد: 13960501255257312

https://goo.gl/UUWWXL

، تهران , (اخبار رسمی): قبل از این‌که وارد جنبه‌های مختلف حسابداری و اهمیت آن در کسب و کار شویم و این‌که چه نرم افزار حسابداری وجود دارد و کدام نرم‌افزار حسابداری یا نرم‌افزار مالی را باید برای کسب و کار خود به کار گیریم، اجازه دهید ابتدا به تعریف حسابداری بپردازیم.

اهمیت حسابداری و نرم افزارهای آن در رشد کسب و کار

با یک نرم‌افزارحسابداری یا نرم‌افزار مالی مناسب می‌توان سرمایه‌گذاری و نیاز نقدی شرکت را به خوبی مدیریت و نظارت کرد.

به گزارش سایت شاپ هلو، حسابداری یکی از مهم‌ترین توابع هر شرکتی محسوب می‌شود. در واقع زبان کسب و کار علم حسابداری و فرآیند آن در شرکت‌هاست. برای اولین بار در زمان‌های باستان از حسابداری استفاده شد و به مرور زمان این علم تکمیل‌تر و پخته‌تر شد. حسابداری را می‌توان به شاخه‌های مختلف تقسیم کرد مانند حسابداری مالی، حسابداری مدیریت و… . هم حسابداری مالی و هم حسابداری مدیریتی جزیی از فرآیندهای کسب‌وکارهای حرفه‌ای هستند.

حسابداری مالی بر گزارش‌های قانونی استوار است و حسابداری مدیریتی بر گزارش‌های مختلف برای استفاده‌ی داخلی شرکت مبتنی است که به نیازهای مدیران مرتبط می‌شود. حال به اهمیت حسابداری در کسب و کار می‌پردازیم.

 

اهمیت حسابداری در کسب و کار

حسابداری یک فعالیت خدماتی است. با پیشرفت علم حسابداری و ورود علم برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات و مرتبط‌شدن این دو با هم نرم‌افزارهای مالی و حسابداری زیادی به وجود آمدند که می‌توانند به راحتی همه‌ امور مالی و حسابداری شرکت‌ها را تنها با وارد‌کردن  اطلاعات انجام دهند و دیگر نیازی به آن هجمه اطلاعات روی‌ هم‌ انباشت‌ه‌شده و صورت‌های مالی در هم‌ریخته و بلاتکلیف نیست. تنها کافی است اطلاعات صحیح را به نرم‌افزار مالی یا نرم‌افزار حسابداری جامع خود بدهید تا تمام فعالیت‌های جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و خروجی‌های موردنیاز را به شما بدهد.

مهم‌ترین حُسن نرم‌افزار حسابداری این است که از ماهیت مالی شرکت برای ذی‌نفعان مختلف شرکت اطلاعات کمی زیادی به وجود می‌آورد تا بتوانند از این اطلاعات مدیران یا سهامداران برای تصمیمات آتی استفاده کنند. این سهام‌داران عبارتند از سرمایه‌گذاران، مدیران، دولت، تأمین‌کنندگان، شرکا و… . بهترین نرم افزار حسابداری به مالکان، سهام‌داران و ذی‌نفعان شرکت کمک می‌کنند تا تصمیمات کوتاه‌مدت و بلندمدت درستی برای کسب و کار خود بگیرند تا به شرکت کمک و زمینه‌ رشد و توسعه‌ بیش‌تر شرکت و هم‌چنین نفوذ بهتر در بازار را فراهم کنند. سه خروجی مهمی که نرم‌افزار حسابداری یا نرم‌افزار مالی جامع می‌تواند برای شرکت به همراه داشته باشد عبارتند از:

صورت‌حساب سود و زیان (بیانیه‌ سود)

بیانیه‌ سود و زیان نشان می‌دهد که شرکت در یک دوره‌ مشخص زمانی چقدر تولید خالص  و درآمد داشته و به چه میزان ضرر کرده است.

صورت وضعیت مالی

صورت وضعیت مالی نشان می‌دهد که وضعیت مالی شرکت در طول یک دوره چگونه است. این صورت وضعیت یک میانگین مشخصی از  دارایی‌ها و بدهی‌ها را برای گزارش‌ها و ترازنامه آماده می‌کند و نشان می‌دهد که به چه میزان بر دارایی‌های شرکت و چه میزان بر بدهی‌های شرکت اضافه شده است.

بیانیه‌ جریان نقدی شرکت

بیانیه‌ جریان نقدی شرکت نشان می‌دهد که تغییرات در طول دوره‌ مشخص در صورت وضعیت سود و زیان و صورت وضعیت مالی شرکت چه تأثیری بر روند مالی شرکت داشته است. اساساً این بیانیه به گزارشی در خصوص وضعیت عملیاتی در خصوص ورودی‌ها و خروجی‌های مالی شرکت، سرمایه‌گذاری و وضعیت مالی را ارائه می‌دهد.

در دنیای داینامیک و پیچیده‌ کسب و کار امروزی بسیار مهم است که به وسیله‌ نرم‌افزار حسابداری یا نرم‌افزار مالی مناسب که توانایی، قدرت و ساختار لازم را داشته باشد، بتوانیم صورت وضعیت مالی شرکت خود را به‌روز نگه داریم. به‌روز نگه‌داشتن صورت‌های مالی از مهم‌ترین وظایف هر یک از شرکت‌هاست و این کار باید با نرم افزارحسابداری صورت بگیرد، به دلایل زیر:

به ارزیابی عملکرد کسب و کار کمک می کنند.

همان‌طور که در بالا ذکر شد، سوابق حسابداری نتایج عملیات شرکت و شرح وضعیت مالی را به همراه دارد. هم‌چنین استفاده از نرم‌افزار حسابداری یا نرم‌افزار مالی می‌تواند نسبت‌های حسابداری و حساب‌های سود و زیان را به صورت متفاوت محاسبه کنند که این خود کمکی است به حسابداران برای تجزیه و تحلیل ساده‌تر عملکرد شرکت در دوره‌های مشخص. مثلاً نسبت‌های بدهی شرکت، نسبت‌های مالی فعلی، گردش مالی و… را می‌توانیم نسبت داده‌های دوره‌ حسابداری فعلی را با دوره‌ حسابداری قبلی مقایسه و ارقام بودجه را برای تجزیه‌ واریانس با هم مقایسه کنیم.

کمک به مدیریت و نظارت بر فرآیندهای مالی شرکت

با یک نرم‌افزارحسابداری یا نرم‌افزار مالی مناسب می‌توان سرمایه‌گذاری و نیاز نقدی شرکت را به خوبی مدیریت و نظارت کرد.

کمک به انجام فعالیت شرکت به صورت قانونی

یک نرم افزار حسابداری می تواند به ما این تضمین را بدهد که  تمامی پرداخت‌ها و بدهی‌های شرکت در زمان خودش و به موقع پرداخت خواهد شد. نرم‌افزار حسابداری خوب برای پرداخت‌هایی مانند ارائه‌ پیش پرداخت‌ها، صندوق بازنشستگی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر فروش، مالیات بر درآمد و… می‌تواند در زمان‌های خود اعلام کند و از روی پرداخت‌های ما میزان پرداخت مورد نیاز را برای هر یک از این موارد کسر و مشخص کند که همه‌ این موارد ساختار قانونی شرکت را حفظ می‌کند.

 کمک به بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی برای پروژه‌های آتی

نرم‌افزار مالی و حسابداری مناسب و کامل به مدیران کمک می‌کند تا بودجه‌های خود را به درستی ببندند و برای برنامه‌های آینده برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند. روند یک تجارت خوب بر اساس داده‌های حسابداری قبلی برآورد می‌شود تا بتواند برای آینده‌ متناسب با اطلاعات قبلی برنامه‌ مشخص داشته باشد.

یک نرم‌افزار مالی مناسب به شرکت‌ها کمک می‌کند تا ضمانت‌نامه‌های مالی خود را به درستی تکمیل، اسناد بورس خود را آماده و ضمانت‌های مالیاتی را به درستی تکمیل کنند.

شرکت‌ها باید متناسب با داده‌های نرم‌افزار مالی و حسابداری خود ضمانت‌نامه‌های مالی مورد نیاز شرکت را تنظیم کنند و برای اهداف مالیاتی مستقیم و غیر مستقیم و هم‌چنین برنامه‌های سهام بتوانند زمان‌بندی درستی داشته باشند و به موقع و به درستی اسناد خود را مرتب کنند.

سایر اطلاعات

نرم افزار حسابداری و مالی جامع در یک شرکت می‌تواند برای دریافت اطلاعات و گزارش‌های کمی و کیفی در زمان‌های مختلف به شرکت‌ها کمک و متناسب با داده‌هایی که دریافت می‌کنند گزارش‌های مختلفی به شرکت‌ها ارائه کنند.

از نوشته‌های بالا می‌توان این‌گونه استنباط کرد که باید برای انجام امور شرکت‌ها از بهترین نرم‌افزار حسابداری استفاده شود. خواه این شرکت به ثبت رسیده باشد یا نه، دولتی باشد یا خصوصی و سودآور باشد یا نه؛ در هر  صورت استفاده از نرم‌افزار حسابداری برای امور شرکت لازم و حتمی است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شاپ هلو

شاپ هلو نمایندگی فروش و خدمات تکمیلی نرم افزار هلو از سال 1385

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]