اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960912270055604

جشنواره هنر ایران آغاز به کار کرد

فراخوان دومین رویداد ملی هنر معاصر ایران

کد: 13960912270055604

https://goo.gl/1gMT3T

، تهران , (اخبار رسمی): جشنواره هنر ایران یک رویداد تخصصی در زمینه هنرهای تجسمی است که به صورت اکسپو برای هنرمندان و با اهداف مشخصی عمل می کند. از ویژگی های بارز این رویداد می توان به نوع نگاه در انتخاب آثار برگزیده در بخش داوری و مردمی اشاره کرد.

فراخوان دومین رویداد ملی هنر معاصر ایران
دومین پوستر جشنواره هنر ایران

خشی از هدف مورد نظر این رویداد معرفی هنرهای تجسمی و هنرمندان معاصر فعال آن به عموم مردم است. به همین دلیل و با توجه به باوری که بر سلیقه‌ی جمعی وجود دارد، بخش برگزیده‌ی مردمی‌ایجاد شده است، تا بتوان فاصله‌ی جامعه را با هنرهای تجسمی به حداقل رساند و مطمئن شد انس بیشتری با رشته‌های تجسمی مانند نقاشی و عکاسی در جامعه ایجاد می‌شود، چرا که اغلب مردم تنها وابستگان هنر را متاسفانه بخش‌های سینمایی و تلویزیونی می‌دانند و کمتر توجهی به هنرهای تجسمی چه در حوزه‌های عمومی‌و چه در حوزه‌های تخصصی دارند، حتی گاها نسبت به المان‌های شهری و مجسمه‌هایی که در محیط‌های مختلف نصب شده است هم بی تفاوت شده‌اند. این امر نشان می‌دهد که میزان نفوذ هنرهای تجسمی در افکار عمومی‌بسیار پایین است و عده بسیار کم و محدودی هستند که به صورت واقعی هنر معاصر را می‌شناسند یا حتی یک بار برای نزدیک شدن به آن تلاش کرده‌اند.

نمایش آثار برگزیده در قلب هنر جهان - پاریس

نقاشی و عکاس‌های برگزیده علاوه بر نمایش در گالری علیها در تهران به مدت دو هفته پیاپی، در خانه‌ی فرهنگ پاریس به نمایش در خواهند آمد. در واقع انتخاب پاریس تنها به عنوان یک مقصد فرهنگی و هنری نبوده است؛ بلکه به دلیل سرمایه‌گذاری این کشور بر روی رشته‌های تجسمی به دلیل جذب هنرمندان معاصر و همین طور برگزاری رویداد‌های فرهنگی و هنری متنوع است که پر رنگ شدن آنها تنها با حضور هنرمندان مختلف از کشور‌های مختلف میسر است. بسیاری از کشورهای اروپایی مانند اتریش، ایتالیا، سوئد و حتی ترکیه هم به دنبال این سیاست در مورد هنرهای تجسمی به خصوص عکاسان و نقاشان بوده‌اند و برخی هم مانند امارات در این امر به حدی پیشرفت کرده‌اند که گالری‌های متعدد تاسیس شده و حراج‌های بین المللی آنها از سایرین پیشی گرفته است. دسترسی محدود این کشورها به هنر معاصر ایران و وجود استعداد‌های ناب هنری در ایران دلیل اهمیت حضور در آرت فیر‌ها و فستیوال‌های هنری است

معرفی جشنواره‌ی هنر ایران

روند برگزاری به این صورت است که هنرمندان آثاری را در زمینه‌های نقاشی، عکاسی و آثار ایجاد شده با روش‌های دیجیتال به صورت آنلاین برای وب سایت جشنواره ارسال می‌کنند، برای ارسال آثار زمانی در حدود یک ماه در نظر گرفته شده است، سپس این آثار توسط مردم با استفاده از ساز و کار وابسته به ربات رای گیری جشنواره در تلگرام، داوری می‌شوند و با توجه به تعداد رای‌های هر اثر نفرات برگزیده‌ی مردمی‌ انتخاب می‌شوند، از این مرحله به بعد سایت بر روی هنرمندان جهت ارسال آثار بسته خواهد شد و تیم‌های داوری به صورت مستقل از پنل‌های خود آثار برگزیده را انتخاب می‌کنند، آثاری که بالاترین امتیاز را از مجموع امتیاز‌های داده شده توسط داوران کسب کنند، به عنوان برگزیدگان داوری معرفی خواهند شد.

با توجه به اینکه هنرهای تجسمی ایران بر خلاف سایر کشور‌های جهان نسبت به سینما و تلویزیون، از اقبال عمومی‌ کمتری برخوردار است، به اشتراک گذاری و دیده شدن آثار، با هدف ایجاد حداقل اشتیاق برای بررسی عکاسی و نقاشی، برای همگان رسالتی اجتماعی به حساب می‌آید تا با فرهنگ این سبک از هنر، آشنایی بیشتری ایجاد کرده و میزان نفوذپذیری هنرهای تجسمی معاصر کشور را، بالا ببرد.

شرکت در جشنواره هنر ایران بدون محدودیت موضوع و سبک است، برای مثال یک عکاس می‌تواند با سبک‌های مختلف مانند پورتره، طبیعت، مستند اجتماعی و یا حتی آسمان شب آثارش را برای جشنواره ارسال کند. هر تیم داوری برای انتخاب، مستقل از سایرین معیارهایی را برای سنجش در نظر گرفته است.

اهداف کلی جشنواره

  • کشف استعدادها و نخبگان هنری
  • ایجاد فضایی برای نمایش و ارائه آثار فاخر ایرانی در سطح بین المللی
  • معرفی نسل جوان و ایجاد راهی برای حضور در بخش‌های فعال هنری
  • ایجاد بستری برای دیده شدن هنرمندان در شهرهایی با دسترسی کمتر
  • نمایش مستقیم آثار هنرمندان در گالری‌های معتبر به واسطه نفوذ جشنواره در بحث داوری
  • امکان حتمی‌دیده شدن آثار ارسالی توسط کارشناسان گالری‌های برجسته کشور
  • معرفی هنرهای تجسمی به افراد بیشتری در جامعه که فعال هنری نیستند

آدرس وب سایت جشنواره هنر ایران:

http://artfestivals.ir

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

جشنواره هنر ایران

جشنواره هنر ایران رویدادی تخصصی در زمینه هنرهای تجسمی بوده و به صورت فصلی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. این جشنواره به عنوان محل مناسبی برای یافتن نخبگان هنری و معرفی پتانسیل های فرهنگی-هنری کشور عمل کرده و برگزیدگان آن به جوامع هنری داخل و خارج ایران معرفی می‌شوند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]