کد: 13961130283328402

خرید خودرو دست دوم و کارشناسی خودرو

کد: 13961130283328402

https://goo.gl/85VxLn

، (اخبار رسمی): با توجه به قیمت‌ها هر کسی توان خرید خودروی نو و صفر کیلومتر را ندارد. برای همین بسیاری از خانواده‌ها و افراد به خرید خودروی دست دوم روی می‌آورند. کارشناسان خودرو، برای اینکه هم فروشنده ضرر نکند و هم خریدار باقیمتی مناسب به اتومبیل دلخواه خود برسد، خودروهای دست دوم را کارشناسی و قیمت گذاری می‌کنند.

خرید خودرو دست دوم و کارشناسی خودرو
خرید خودرو دست دوم و کارشناسی خودرو

داشتن خودرو، یکی از خواسته‌ها و نیازهای اساسی امروزی است که هر فرد و خانواده‌ای به آن نیاز دارد. به خصوص با پیشرفت تکنولوژی و صنعت، هر روز اتومبیل‌های زیباتر و شیک‌تر با آپشن‌های جدیدتری وارد بازار رقابت می‌شود که هر فردی را برای خرید آن وسوسه می‌کند.  ولی با توجه به قیمت‌ها، هر فردی توان خرید خودرو‌های نو و صفر کیلومتر را ندارد. برای همین بسیاری از خانواده‌ها و افراد به خرید خودروی دست دوم روی می‌آورند. کارشناسان خودرو و آنهایی که در خرید و فروش اتومبیل دستی دارند، برای اینکه یک شاخص و استانداردی برای خرید و فروش خودروهای دست دوم باشد که هم فروشنده ضرر نکند و هم خریدار باقیمتی مناسب به اتومبیل دلخواه خود برسد و هم سود و استفاده آنها هم تامین شود، خودروهای دست دوم را موشکافانه بررسی و قیمت گذاری می‌کنند.

در این راستا، عده‌ای از افراد خبره و حتی تحصیل کرده‌ی علوم مکانیک، وارد عرصه‌ی رقابت با این افراد شده‌اند و بسیار تخصصی خودرو را معاینه می‌کنند و با کارشناسی خودرو  چه از لحاظ موتوری و چه از لحاظ بدنه و رنگ، ماشین را می‌بینند و قیمت نهایی آن را تعیین می‌کنند. بخاطر همین وجود کارشناسان قیمت گذار خودرو، بسیار لازم و ضروری است.

در قدیم برای خرید خودرو، باید اتومبیل را پیش چند مکانیک و صافکار می‌برید تا با کارشناسی رنگ خودرو و کارشناسی فنی خودرو، تا صحت و بدون عیب بودن خودرو را، به شما اطلاع دهد. اما امروزه این کار به عهده‌ی کارشناس خودرو گذاشته شده است. به طور کلی، بازار خرید و فروش اتومبیل‌های دست دوم باتوجه به سودآور‌ی‌اش همواره مورد توجه بسیاری قرار گرفته و گروه کثیری را چه در صف خریداران و چه در قالب فروشندگان به خود مشغول کرده است. باتوجه به این مطالب، متوجه شدید که شغل کارشناس خودرو چقدر مهم است و جزء شغل‌های جدید و تخصصیِ امروزه است. حال عده‌ای با تحصیل و دانشگاه رفتن، در این زمینه خبره می‌شوند و تعدادی هم به صورت تجربی این راه می‌پیمایند . حال در این مورد مطلبی با عنوان نکات خرید خودروی دست دوم همراه شما است که در ادامه توجه شما را به این مطلب جلب می‌کنیم.

خودروی دست دوم چه نوع خودرویی است؟

بهتر است که مفهوم خودروی دست دوم را از نظر کارشناسی بدانیم. خودروی دست دوم به خودرویی گفته می‌شود که بیشتر از 200 کیلومتر کار کرده باشد، چون دیگر این خودرو صفر نیست و جزو خودروهای کار کرده به حساب خواهد آمد و هرچه از این عدد فاصله گرفته باشد، نمایانگر کارکرد بیشتر آن است، اما به طور کلی براساس استانداردهای موجود، یک خودرو برای مسافر عادی و شخصی طی سال نباید بیشتر از 12000 کیلومتر کارکرد داشته باشد.

نکاتی که باید بدانید

مدارک: قبل از خرید خودرو و مراجعه برای کارهای نهایی مدارک لازم برای تعویض پلاک را حتما چک کنید و همه چیز را همراه ببرید و این موضوع را با فروشنده نیز هماهنگ کنید.

میزان بودجه در دسترس: پیش از خرید خودرو دست دوم میزان بودجه‌ ی خود را برآورد کنید. به خاطر داشته باشید هیچ وقت همه پولی که برای خرید خودرو کنار گذاشته‌اید را صرف خرید خودرو نکنید. هزینه‌های جانبی مانند هزینه‌های مرتبط با سرویس احتمالی خودرو، هزینه تعویض پلاک، هزینه انتقال سند، هزینه کارشناسی خودرو (احتمالا برای چند خودرو) و… را حتما مدنظر قرار دهید.

نوع خودرو دست دوم: پس از تعیین نوع بودجه در دسترس برای خرید خودرو، نوع خودرو را انتخاب کنید. ‌هاچ بک، صندوق دار، شاسی بلند و … این موضوع خیلی اهمیت دارد که شما خودرویی مطابق با نیازهای خود خریداری کنید و پس از گذشت مدتی از خرید خود پشیمان نشوید. اگر در مورد کاربرد انواع خودرو اطلاعات کافی ندارید، ادامه همین بخش را مطالعه کنید:

هاچ بک: اگر خودرو را برای شخص خود می‌خواهید و یا نهایتا قرار است شما و همسرتان استفاده مداوم از خودرو داشته باشید، اگر سفرهای برون شهری زیادی ندارید و اکثر سفرهای شما درون شهری است، اگر می‌خواهید هزینه سوخت زیادی پرداخت نکنید بهترین انتخاب برای شما خودروی‌هاچ بک است.

سدان (صندوق دار): اگر خودروی شما قرار است در یک خانواده مورد استفاده قرار بگیرد و یا احتمالا سفرهای برون شهری زیادی خواهید داشت حتما خودروی صندوق دار بگیرید تا از صندوق عقب آن برای حمل بار جهت حمل وسایل فرزندان و یا حمل وسایل مسافرت استفاده کنید.

شاسی بلند: اگر به سراغ خودروی شاسی بلند می‌روید باید بدانید که هزینه سوخت مصرفی شما نسبتا زیاد خواهد شد. خودروهای شاسی بلند عموما برای افرادی مناسب است که سفرهای برون شهری زیادی دارند و در جاده‌ها زیاد تردد می‌کنند. علاوه بر این خودرو شاسی بلند مناسب حال افرادی است که اهل سفر به دامن طبیعت و تردد در مسیرهای صعب العبور هستند.

کراس اور (نیم شاسی): اگر می‌خواهید رانندگی با خودروی شاسی بلند را در خیابان‌های شهر تجربه کنید؛ اما از ابعاد بزرگ خودرو و تبعات آن بیزارید و همچنین نمی‌خواهید هزینه زیادی بابت سوخت مصرفی بپردازید، پیشنهاد ما به شما خرید خودروی کراس اور یا به اصطلاح نیم شاسی است.

کروک و کوپه: این دو نوع خودرو مناسب حال جوان‌ها و افرادی است که در بیشتر در مسیرهای کوتاه درون شهری تردد می‌کنند و اصولا غیر از لذت بردن از سواری خودرو با دوستان و خوش‌گذرانی، انتظار دیگری از خودرو ندارند.

خوش معامله بودن خودرو:

خودرو در ایران یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود و ممکن است به دلایل مختلف بخواهید خودرو را پس از مدتی بفروشید. به همین دلیل سعی کنید همیشه خودرویی خریداری کنید که خوش معامله باشد و جهت فروش آن به دردسر نیافتید. برای اطمینان بیشتر نیز پس از بررسی یک کارشناس سلامت خودرو می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

یک پرسش معمولا ذهن اکثر خریداران را به خود مشغول کرده است که اصولا اتومبیل نو بخرند یا کارکرده؟ به طور کلی در اکثر موارد این توان مالی افراد است که میان خودروی نو و کارکرده حرف نهایی را می‌زند، گرچه خودروهای نو مزایایی چون اطمینان از رانندگی و گارانتی دارد؛ اما معایبی چون هزینه شدن نقدینگی خانواده و البته افت قیمت، از همان ابتدای کار را نیز برایتان به ارمغان خواهند آورد.

از کجا خودروی دست دوم بخریم؟

معمولا 4 راه مقابل شما برای خرید خودروی دست دوم وجود دارد که عبارت است از؛ مراکز خرید و فروش خودرو، آگهی روزنامه‌ها و مراجعه حضوری به نمایشگاه، و دنیای مجازی.

دنیای مجازی را جدی بگیرید

رونق کسب و کار خرید و فروش خودروهای کارکرده و دست دوم مدتی است به قدری زیاد شده که حتی فروشندگان نیز به دنیای مجازی چشم دوخته اند. پس اگر قصد خرید خودرو دارید کافی است  کمی‌ جستجو کنید تا با ده‌ها وب سایت مرتبط با این کار آشنا شوید. کارشناسان معتقدند دنیای مجازی علاوه بر این که می‌تواند راهگشای کسب و کار بسیاری از فروشندگان و خریداران باشد، می‌تواند در زمینه اطلاع رسانی گام مفیدی جهت آگاهی ذهنی هرچه بیشتر خریداران داشته باشید. در این میان با جستجو میان سایت‌های مختلف از قیمت خودرو، تعرفه‌های کارشناسی خودرو، تعرفه خرید خودروی سفارشی و چم و خم بازار به خوبی اگاه خواهد شد.

توصیه کارشناس خرید خودرو

یکی از اصولی ترین توصیه‌های متخصصین کارشناسی خودرو برای خریداران خودروهای دست دوم این است که حتی اگر شما از زیرو بم خرید و فروش اتومبیل‌های دست دوم باخبر باشید و خودتان را خبره کار می‌دانید بازهم تنهایی برای خرید خودرو روانه بازار نشوید. اینجا است که انسان به وجودکارشناس خودرو پی می‌برد.

به صاحب اتومبیل دقت کنید

بارها و بارها شنیده‌ایم که می‌گویند: «نحوه رانندگی شما نشانه شخصیت شما است» این ضرب المثل دقیقا هنگامی‌که قصد خرید اتومبیل دست دوم دارید به یاری شما خواهد آمد. بنابراین قبل از این که خوب مشخصات فنی و سلامت خودرو را بنگرید، به راننده و مالک آن توجه کنید؛ چون نحوه رفتار و شخصیت وی دقیقا بیانگر چگونگی وضعیت اتومبیلش خواهد بود. برای شروع بد نیست، ابتدا از او بخواهید دلیل اصلی فروش اتومبیل را به شما بگوید. در این میان شما فرصت مناسبی دارید که خوب شرایط روحی و شخصیتی وی را زیر نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر او فرد منظم و مرتبی باشد بدون تردید سرویس‌های دوره‌ای را برای اتومبیل انجام داده و سعی کرده همواره اتومبیلش در شرایط ایده آل باشد، در این مرحله می‌توانید هنگام توضیحات مالک خودرو درباره شرایط و البته دلیل اصلی فروش وی به جای او داخل اتومبیل نشسته و نسبت به شرایط داخل اتاق اتومبیل اطمینان حاصل کنید. بهترین روش، دقت به خود فرمان و دیگر تجهیزات تزئینی یا الکترونیک داخلی است. از این راه می‌توانید به میزان استهلاک اتومبیل مورد نظرتان کاملا آگاهی یابید. فراموش نکنید شرایط کنونی صندلی راننده و پوشش فرمان با تجهیزاتی مثل دسته راهنما و کنترل سیستم صوتی (در صورت دارا بودن) می‌تواند نشانه‌ای کامل از میزان استهلاک اتومبیل باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کارشناسی خودرو ایمن ران

ایمن ران، متخصص کارشناسی و مشاوره خرید خودرو کارشناسی خودرو در محل به صورت تضمینی، کارشناسی رنگ و کارشناسی فنی انواع خودروهای ایرانی و خارجی با ارائه گزارش کارشناسی معتبر با تکیه بر تجربه ایمن ران در خصوص کارشناسی بدنه و فنی خودرو، با اطمینان خاطر خودرو دست دوم خود را تهیه نمایید.

منتشر شده در سرویس:

کسب و کار و خرده فروشی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.