اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13961213285545604

نمایشگاه برگزیدگان دومین دوره جشنواره هنر ایران در پاریس

کد: 13961213285545604

https://goo.gl/hmWvzz

، تهران , (اخبار رسمی): آثار برگزیده جشنواره هنر ایران راهی پاریس شده‌اند تا در نمایش اروپایی خود مورخ ۳۰ بهمن نظر مخاطبان خارجی را هم دریابند، تفاوت‌های عمده این رویداد که پس از دوره‌های آرت اکسپوی ایران به دست آمده است معین تلاش تیم جشنواره و افرادی است که در کنار هم به این رویداد کمک کرده‌اند.

نمایشگاه برگزیدگان دومین دوره جشنواره هنر ایران در پاریس
نمایشگاه برگزیدگان دومین دوره جشنواره هنر ایران در پاریس

در طول این دوره از جشنواره هنر ایران از بین ۴۷۷ شرکت‌کننده جشنواره ۲۸ نفر برگزیده شده‌اند. هر فرد می‌تواند یکی از آثارش را به دلخواه در تهران یا در پاریس برای نمایش ارسال کند. شرکت‌کننده‌های هر دوره از جشنواره در زمان داوری رزومه هنری خود را ارسال کرده‌اند ولی در بحث داوری به دلیل جوان‌گرایی جشنواره نظر به تنها رزومه هنرمند نبوده است و بیشتر سعی شده از خود اثر و برخورداری از استعداد ذاتی یک هنرمند حمایت بیشتری شود.

در بین شرکت کنندگان این دوره آثاری از سبک‌های مختلف نقاشی به چشم میخورد که اغلب در دنیای امروزی هنر مشابه دارند و به نظر میرسد با این آثار فاصله چندانی با هنر معاصر جهان نداریم هر چند که از نظر آکادمیک هیچگاه تدریس هنر مقدور نبوده است اما می توان اصول تصویربرداری و قلم زنی حرفه ای را در آثار جشنواره به سادگی یافت و این نشان از آگاهی هنرمند از خلق اثرش دارد. البته در زمان انتخاب آثار واقعا بحث سواد هنری و دیدگاه آکادمیک مطرح نیست و تنها ایده پشت این انتخاب، ارزش قرار گرفتن آثار بر روی دیوار یک گالری معتبر بوده است. متاسفانه به دلیل محدودیت در تعداد انتخاب بسیاری از آثار خوب دیگری که در بین آثار ارسال شده نمایان هستند با اختلاف امتیاز بسیار کمی در بین آثار برگزیده قرار نمی‌گیرند اما هر فرد حرفه‌ای واقف به هنر امروز که سری به آثار جشنواره بزند به راحتی می تواند آثار برگزیده هر دوره را جدا کند.

در بین آثار نقاشی این دوره مفهوم‌گرایی و شخصیت‌پردازی بیش از موارد دیگه به چشم می‌خورد و بدیهی بود که به همین نسبت خروجی برگزیدگان جشنواره هم به این سمت گرایش پیدا کند، سبک‌هایی که نشان از دقت هنرمند به عناصر مجاز وجودی به ازای سطح‌نگری با رسم تصویر شد. همین‌طور برای اولین بار سعی شد حتما آثاری که به روش دیجیتال خلق شده‌اند هم مورد داوری قرار گیرند، در بین واژگان فراخوان ذکر شده بود که سبک و موضوع آزاد است و میان رشته‌ها هم مادامی که عنصر نقاشی در آنها رعایت شده باشد قابل ارائه هستند در بین آثار برگزیده دو اثر نقاشی یکی به سبک کاملا دیجیتال و دیگری به سبک کلاژ به چشم می‌خورند که همچنان از توضیح عین تصویر مقابل خود دوری کرده‌اند و به ترسیم آنچه در پس ذهن هنرمند از سوژه بوده است، پرداخته‌اند.

در بین برگزیدگان عکاسی هم می‌توان نگاه متفاوت هنرمندان که خارج از حیطه محبوب‌پسند پرتره بوده است را به صورت واضح دید، هنرمند اغلب به اتفاق داخل کادر ویزور خود توجه دارد تا به زیبایی بصری و رنگ و لعاب دوربین دیجیتال، شبیه به نگرش داوری بخش نقاشی، در عکاسی هم سعی شده بود تا به آثاری که در رویدادهای هنرهای تجسمی کمتر دیده می‌شوند مانند عکاسی تیاتر هم توجه شود، یا به مستند‌نگاری‌هایی اجتماعی که به دلیل فروش پایین‌تر کمتر مورد استفبال گالری‌داران قرار می‌گیرند. اما فتومونتاژ و photo manipulation هم همیشه در بین آثار هنرمندان برجسته دیده شده‌اند و واضح است که در خروجی جشنواره‌ای با نگرش هنر معاصر این سبک از آثار هم به چشم بخورد.

میانگین سنی هنرمندان شرکت‌کننده در این دوره ۲۹ سال است و اغلب هنر را سال‌ها به صورت حرفه‌ای دنبال کرده‌اند. در کل تعداد شرکت‌کننده‌های زیر ۳۰ سال جشنواره حدود ۷۳ درصد از کل هست و در بین منتخبین جشنواره هم شرکت‌کننده‌های زیر سی سال ۲۰ نفر و بالای ۳۰ سال ۸ نفر هستند.

اسامی هنرمندان برگزیده این دوره در بخش نقاشی:

  • بهار مجد، زهیر حسین جواهری، ارشاد رفتاری، سمیه فعال محمدعلی، مهنوش پورحسینی اکبریه، احسان ضیا، نیلوفر محمدی‌فر، الهام قاسمی صوفلو، زهرا پرکاه، سامان پاریزی، جواد محمدی، صبا بهاره غنیان، ملیحه غفوریان، مهری پور بزرگ لنگرودی

هنرمندان برگزیده این دوره در بخش عکاسی:

  • میلاد کارآموز، فراز حبیب الهیان، مهسا علافر، سهیلا مرادی، مهدی اوجاقی، سمیرا سلیمانی نژاد، مهدی ناظری، سپهر سهامی‌فرد، شورش مباشری، علی خاتم ساز، محمد پورنعمتی، پژمان دیانی، مرجانه پورحسین، آرزو صادقی نجف آبادی

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

جشنواره هنر ایران

جشنواره هنر ایران رویدادی تخصصی در زمینه هنرهای تجسمی بوده و به صورت فصلی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. این جشنواره به عنوان محل مناسبی برای یافتن نخبگان هنری و معرفی پتانسیل های فرهنگی-هنری کشور عمل کرده و برگزیدگان آن به جوامع هنری داخل و خارج ایران معرفی می‌شوند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

جشنواره، نمایشگاه و همایش