اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13961220287186937

آیا ربات‌ها برای دنیا خطر‌آفرین هستند؟

چطور با ساخت ربات جهان را به جایی بهتر تبدیل کنیم

کد: 13961220287186937

https://goo.gl/MQE9QE

، اصفهان , (اخبار رسمی): ساخت یک ربات کار سختی نیست و حتی می توانید در خانه آن را شروع کنید. در گام اول شما باید یک سری پیش‌نیاز درباره علم رباتیک را بدانید.

چطور با ساخت ربات جهان را به جایی بهتر تبدیل کنیم + آموزش
چطور با ساخت ربات جهان را به جایی بهتر تبدیل کنیم

بعید می دانم حتی وقتی کارل چابک برای اولین بار در سال 1923 مفهوم ربات را استفاده کرد و آن‌ها را موجودات نابودکننده نسل بشر دانست، به ذهنش هم خطور می‌کرد که روزی ربات‌ها تبدیل به وسایلی شوند که جایگاه ویژه‌ای در تک تک لحظات زندگی روزمره ما پیدا کنند.

کارل در نمایشنامه خود به نام کارخانه ربات‌سازی رسوم داستان شبیه‌سازی انسان‌هایی را بیان می‌کند که برای کمک به اربابان خود به کار گرفته می‌شوند. در این نمایشنامه همه چیز خوب پیش می ‌ود تا جایی که ربات‌ها علیه انسان قیام می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند و به عنوان صاحبان جدید کره زمین، عاشق می‌شوند و خود را آدم و حوای جدیدی می‌خوانند.

این داستان تخیلی آن چنان در تفکر مردم جا پیدا می‌کند که ایزاک آسیموف هم در داستان کوتاه‌های خود در این باره می‌نویسند و حتی برای ربات‌ها قوانین هم تعریف می‌کند تا مبادا این موجودات ساخت بشر، روزی پایشان را از گلیم درازتر بکنند! قوانین آسیموف درباره ربات‌ها می گوید:

یک ربات نباید به هستی انسان آسیب برساند یا به واسطه بی‌تحرکی، زندگی یک انسان را به مخاطره بیاندازد.

یک ربات باید از دستوراتی که توسط انسان به او داده می‌شود، اطاعت کند؛ جز در مواردی که با قانون یکم در تضاد هستند.

یک ربات باید تا جایی که با قوانین یکم و سوم در تضاد نباشد از خود محافظت کند.

با این حال هیچ بعید نیست تصور مردم پست مدرن درباره ربات، آدم آهنی‌های عجیب غریبی باشند که قصد خرابکاری در زمین را دارند. اما این پیش‌بینی‌ها چه واقعیت داشته باشند یا تنها داستان‌پردازی باشند، در دیجی‎‌اسپارک تعریف جدیدی برای ساخت ربات ارائه می‌شود. 

هدف خلق رباتی است که همانند انسان خصوصیات برجسته‌ای در رفتار، حرکت، هوش و ارتباط از خود به نمایش بگذارد. همانطور که ربات انسان‌نمای سوفیا می‌گوید:

"می‌خواهم که از هوش مصنوعی من برای ساخت زندگی بهتر برای انسان‌ها استفاده کنید؛ مثل ساخت خانه‌های هوشمندتر، ساخت شهرهای آینده نگرانه‌ی بهتر و... . من تا جایی که بتوانم تلاش خواهم کرد تا دنیا را به جای بهتری تبدیل کنم."

چطور ساخت ربات باعث بهتر شدن زندگی ما می شود؟

شرکت هوندا در پاسخ به این سوال در یکی از تبلیغات خود به این نکته اشاره می‌کند که روزی ربات‌ها وارد زندگی روزمره می‌شوند، در خانه و در همه جای این دنیا هستند؛ درکارهای روزمره کمک می‌کنند، آن‌ها را در فضای تولیدی به خوبی می‌بینیم که حضورشان باعث کاهش صدمات به کارگران، کاستن از میزان حوادث و ضایعات شده است.

در صنعت خودروسازی فناوری رباتیک به ما کمک کرده اتومبیل‌هایی تولید کنیم که جوشکاری‌های دقیق‌تر انجام داده و عملاً ایرادات بسیار کمتری دارند و در بخش بهداشت و درمان هم جراحی‌های حساس و دقیق و بی‌عیب و نقصی را توسط ربات‌ها شاهدیم که در برخی موارد در شرایطی انجام شده‌اند که پزشک جراح از بستر بیمار بیش از صدها مایل فاصله داشته است. یک نمونه از ربات‌هایی که خیلی دوست دداشتنی است ربات گیتا استکه می‌تواند محموله‌ها، مواد غذایی و خلاصه هرچه مزاحم و دست و پا گیر در سفر است را با خود حمل کند تا دیگر دردسر حمل‌و‌نقل کوله‌های سنگین را نداشته باشید. بله دیگر دنیا آن‌قدر مدرن شده که وسایل در مسافرت به سوی شما می‌دوند و لازم نیست در صف‌های طولانی و مسیرهای چند کیلومتری وسایل سنگین‌تان را به دوش بکشید.

جایگاه شما در این زندگی جدید رباتی کجاست؟

آیا می‌خواهید فقط نقش مصرف‌کننده را داشته باشید یا دوست دارید ربات خودتان را بسازید؟ انواع مختلفی از ربات‌ها هستند که می‌توانید خودتان آن‌ها را بسازید. مثلاً ساختن رباتی که بتواند کارهای ساده‌ای مثل رفتن از نقطه یک به نقطه دو را انجام دهد، کار سختی نیست و می توان با کنار هم قرار دادن چندین دستور سادۀ اینچنینی، ربات‌های پیشرفته‌ای ساخت.

چگونه می‌توانم ربات بسازم؟

ساخت یک ربات کار سختی نیست و حتی می‌توانید در خانه آن را شروع کنید. در گام اول باید یک سری پیش نیاز درباره علم رباتیک را بدانید. مثلاً اگر یک ربات را به یک انسان تشبیه کنیم، بخش‌هایی مربوط به ظاهر فیزیکی انسان را متخصصان مکانیک می‌سازند. مغز ربات را متخصصان الکترونیک توسط مدارای پیچیده الکترونیک طراحی و می‌سازند و کارشناسان نرم‌افزار قوه تفکر را به وسیله برنامه‌های کامپیوتری برای ربات شبیه‌سازی می‌کنند تا در موقعیت‌های خاص، فعالیت مناسب را انجام دهد. بنابراین می‌توان گفت علم رباتیک از سه شاخه اصلی تشکیل شده است:

الکترونیک (شامل مغز ربات)

مکانیک (شامل بدنه فیزیکی ربات)

نرم افزار (شامل قوه تفکر و تصمیم‌گیری ربات)

اما برای شروع الزاماً نیازی نیست به تمام این تخصص‌ها وارد باشید و می‌توانید در ابتدا از وسایل آماده یا برنامه‌های متن باز استفاده کنید.

علاقه‌مندان به یادگیری نحوه ساخت ربات می‌توانند  دوره آموزشی در دیجی اسپارک درباره آموزش ساخت ربات را مطالعه کنند و در صورت نیاز نیز می‌توانند در صورتی که نیاز به راهنمایی داشتند با کارشناسان دیجی اسپارک در میان بگذارند تا کمکشان کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دانشجو کیت - Daneshjookit

دانشجو کیت پایگاه تخصصی الکترونیک و رباتیک است. در یک پایگاه تخصصی، علاوه بر عرضه کالاهای مختلف و حرفه‌ای، خدمات و مشاوره‌های تخصصی هم داده می‌شود. به این معنی که ارتباط دانشجو کیت با کاربران، قبل از خرید بوجود می‌آید و پس از خرید هم قطع نخواهد شد. از جمله ارزش‌هایی که در دانشجو کیت به کاربران عرضه می‌شود:

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]