کد: 13961223287728404

درباره‌ بلیط لحظه آخری چارتر بیشتر بدانید

بلیط لحظه آخری چارتر چیست و چرا ارزان است؟

کد: 13961223287728404

https://goo.gl/AFEoUg

، تهران ، (اخبار رسمی): بلیط لحظه اَخری که به بلیط چارتر نیز معروف است به بلیط هایی گفته می‌شود که به علت نزدیک شدن به زمان پرواز و با توجه به این‌که ظرفیت پرواز تکمیل نشده باشد، با قیمتی به مراتب ارزان تر از قیمت اولیه‌اش به فروش می‌رسد.

بلیط لحظه آخری چارتر چیست و چرا ارزان است؟
بلیط چارتر

بلیط‌های چارتر در زمان‌های متفاوت و در مسیرهای هوایی متفاوت، قیمت‌های مختلفی دارند

حتما تا به حال، بلیط لحظه آخری و بلیط چارتر به گوشتان خورده است. مخصوصاً اگر در سایت‌های گردشگری تورهای مختلف را مقایسه کرده باشید. در توضیحات اکثر این تورها نوشته‌شده است که پروازها چارتری است. همچنین به‌احتمال‌زیاد چشمتان به سایت‌هایی که بلیط‌های چارتری هواپیما می‌فروشند افتاده است. در این مقاله درباره‌ی این بلیت‌ها صحبت خواهد شد. اینکه اصلاً بلیط لحظه آخری و بلیط چارتر یعنی چه و آیا این بلیط‌ها واقعاً ارزان هستند یا نه؟
بلیط چارتر را برخی شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی می‌فروشند. بعضی از آژانس‌های مسافرتی سالانه یا برای مدتی معین تمام یا بخشی از صندلی‌های بعضی مسیرهای هوایی را از شرکت‌های هواپیمایی اجاره و یا در واقع پیش‌خرید می‌کنند و بلیط این پروازها را به مسافران آن مسیرها می‌فروشند. در این حالت به این آژانس‌ها چارترکننده و به آن شرکت هواپیمایی (ایرلاین) که تمام یا بخشی از صندلی‌های پروازش را اجاره می‌دهد، چارتر شونده می‌گویند. در این شرایط، بلیت را مستقیم از هواپیمایی نمی‌خرید، بلکه از آژانس چارترکننده خریداری می‌کنید و بهای بلیت چارتر را هم نه شرکت هواپیمایی، بلکه آژانس چارترکننده تعیین می‌کند.
اکثر مسافران هواپیماها معمولا افرادی هستند که به دلایل شغلی هر هفته باید در مسیر مشخصی سفر کنند. به همین دلیل خیلی به مناسبت‌ها و تعطیلات نگاه نمی‌کنند و درواقع جزو مسافران عادی و همیشگی مسیرهای هوایی هستند؛ اما در ایام تعطیل و روزهایی که بازار مسافرت گرم می‌شود، متقاضیان سفرهای هوایی نیز افزایش می‌یابند. این همان زمانی است که آژانس‌های مسافرتی که هوشمندانه بلیط‌های ایرلاین‌ها را از قبل خریداری کرده بودند با فروش آن‌ها به مسافران سود کسب می‌کنند.
بلیط‌های چارتر در زمان‌های متفاوت و در مسیرهای هوایی متفاوت، قیمت‌های مختلفی نیز دارند. مثلاً اکثر اوقات حداقل قیمت پروازهای تهران کیش پایین‌تر از حداقل قیمت هر پرواز داخلی دیگری است. همچنین زمان پروازها، چه در خصوص نزدیک بودن یا نبودن به ایام تعطیلات، چه حتی در ساعات مختلف روز متفاوت است.
با این تفاسیر حتماً متوجه شده‌اید که چارتری بودن یک پرواز لزوماً به معنی ارزان بودن آن نیست؛ اما سؤال اینجاست که چطور می‌شود در پروازهای چارتری یک بلیط ارزان‌خرید؟
اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید مدتی قبل از برنامه‌ی سفرتان همه‌چیز را آماده کرده باشید، شانس کمتری برای به دست آوردن یک بلیط ارزان‌قیمت دارید. ولی هرچه خرید بلیط هواپیما را به لحظات نزدیک به سفر موکول کنید، قیمتی که خواهید پرداخت ارزان‌تر خواهد بود. همان‌طور که مشخص است، آژانس‌های چارتر کننده از آنجایی‌که پیشاپیش بلیت‌ها را خریداری کرده‌اند، برای بازگرداندن هزینه‌ای که پرداخته‌اند باید تمام بلیط‍‌ها را بفروشند. به همین دلیل، این آژانس‌ها با ارزان کردن قیمت بلیط‌های پروازی به‌صورت ساعت‌به‌ساعت، سعی به ترغیب مسافران برای خرید بلیت می‌کنند. این ارزانی که در واقع یک نوع معامله‌ی برد-برد است، هم به سود آژانس خواهد بود، چراکه بلیت‌هایی را که پیش‌خرید کرده خواهد فروخت، هم به سود مسافرانی که در آخرین ساعات ممکن دست به خرید بلیط می‌زنند.


چه هنگام شانس خرید یک بلیط ارزان بیشتر است؟
همان‌طور که گفتیم این آژانس‌ها تمام یا بخشی از بلیط‌های یک ایرلاین را برای بازه‌ی زمانی مشخصی خریداری می‌کنند. به همین دلیل تعیین قیمت این بلیت‌ها به عهده‌ی آنان خواهد بود. از همین رو، در ایامی مثل عید نوروز یا دیگر ایام تعطیلی که تقاضا برای بلیط هواپیما بیشتر است، اغلب پروازها حتی قیمتی بیش‌تر از قیمت رسمی دارند؛ اما در روزهای پایانی اسفند، یا در ایام پس از تعطیلات نوروز، به دلیل کاهش تقاضا قیمت همان پروازها به میزانی باورنکردنی‌ کاهش می‌یابد.
از طرف دیگر، از آنجایی‌که آژانس‌های چارتر کننده میل به فروش تمام بلیط‌های خود در هر پرواز دارند، صندلی‌های خالی باقی‌مانده را در ساعات نزدیک به پرواز با تخفیف‌های باورنکردنی به فروش می‌رسانند. تا جایی که ممکن است قیمت یک بلیط تا دو ساعت مانده به پرواز حتی تا نصف قیمت کاهش داشته باشد.


حواستان باشد! بلیط‌های لحظه آخری عیب هم دارند
بلیط‌های چارتری در کنار قیمت وسوسه‌انگیزشان، دو عیب بزرگ نیز دارند. یکی اینکه آژانس‌های چارتر کننده فقط فروشنده‌ی بلیت هستند و در اکثر مواقع پاسخگوی مشکلاتی که ممکن است در پرواز رخ دهد نخواهند بود. مثلاً اگر پرواز تأخیر داشته باشد، یا بارتان گم شود، مسئولیت بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی خواهد بود نه آژانس صادرکننده‌ی بلیت و شما باید خودتان پیگیر این مشکلات باشید.
دیگر اینکه برخلاف بلیت‌های رسمی، بلیط‌های چارتری معمولاً قابل‌استرداد نیستند و امکان تغییر تاریخ آن‌ها میسر نیست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سایت 1اشاره

سایت نیازمندی های 1اشاره با هدف ایجاد سامانه ای جهت کسب و کار برای صاحبان مشاغل، صنایع و افراد مستقل که قصد تبلیغ محصولات و یا خدمات خود را از طریق فضای مجازی دارند ایجاد شده است. خدمات این وب سایت، در واقع برقراری ارتباطی سالم و بدون واسطه میان متقاضیان آگهی و عرضه کنندگان کالا و خدمات می باشد.

منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.